Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият устав на СДС разжалва Надежда Михайлова

0 коментара

Лидерството на Надежда Михайлова приключи официално на последния Национален съвет на СДС, когато бе взето решението за извънредна отчетно-изборна конференция. На пръв поглед това беше целенасочен удар срещу лагера на Костов, който бе поставен в неудобната ситуация да обяснява как хем иска конференция, хем тази на 21 февруари не го устройва.

Последствията за сегашното ръководство на СДС обаче са не по-малко фундаментални, отколкото за вътрешнопартийната опозиция. Със свикването на конференцията реално НИС гласува собствената си оставка, а с решението за промени в устава Надежда завърза завинаги ръцете си на лидер.

В замяна на преизбирането си на предедателския пост Михайлова се отказва от контрола върху НИС на СДС, от правото си да назначава служебни ръководства и да избира зам.-председателите си. Прекият избор на НИС от Националната конференция ще доведе до това, че всеки един от неговите членове ще бъде толкова легитимен, респективно несменяем, колкото и самия председател на партията. А най-големият удар по лидерството на Надежда Михайлова е, че тя няма да може да реди самостоятелно депутатските листи - тоест, на председателя на СДС ще бъде отнет най-мощният партиен механизъм за рекрутиране на персонална лоялност.

Никой не си прави илюзии, че промените в устава са за демократизирането на синята партия. Те са формализиране на очевидното - невъзможността на Надежда да ръководи СДС и довеждането на съюза за две години до политически субект в насипно състояние.

Проваленото лидерство на Надежда предизвика

раздвижване в партийния пантеон на СДС.

Нейното преизбиране е параванът, зад който трябва да се разчертаят новите роли на самосвалилия се от власт премиер Филип Димитров, на катастрофиралия независим кандидат-президент Петър Стоянов, на политическия брокер Никола Николов. Националната конференция е техният инструмент за добиване на легитимност.

Показателно за наличието на предварително подготвен сценарии е дори само поведението на Надежда Михайлова. Във времето, в което би трябвало да прави предизборна кампания, за да си подсигури подкрепата на близо 5 000-та конференция, тя предпочетете визитите в чужбина пред обиколките из страната.

Отговорът на въпроса как след двугодишна пасивност изведнъж Никола Николов, Филип Димитров и Петър Стоянов се оказаха най-ревностните защитници на политиката на Михайлова би трябвало да се търси в личните политически амбиции на всеки един от тях в съчетание с обединяващата идея за противодействие на Иван Костов.

Консолидацията на десницата е техният втори и последен шанс за политически живот. В този смисъл "общата битка срещу настъплението на нереформираната БСП към властта" е чисто и просто

политическо фентази за масова употреба.

Всичко това обаче навежда на мисълта, че лидерската драма на СДС тепърва предстои. Битката този път няма да е за това кой фактически да оглавява синята партия, а за "поста" обединител на дясното.

В момента, в който костовистите вече няма да са заплаха, а старите-нови политици почувстват здрава почва под краката си, отново ще изникне въпросът за политическото водачество, но вече в контекста на предстоящите избори.

Тезата, че демократичната идея, защитавана от СДС, надхвърля партийните граници, е вече прокламираният фундамент, върху който ще почива дясното единодействие. Кандидатите за авторството ѝ обаче не са един или двама - и Филип Димитров, и Петър Стоянов, и Стефан Софиянски, а след местните избори дори и Надежда Михайлова могат да претендират за него.

Сред изброените има поне двама

кандидати за бъдеща дясна президентска номинация

- Филип Димитров и Петър Стоянов, като нищо чудно подобна идея да се върти и в главата на Надежда Михайлова.

Така с евентуалното излизане на Костов от СДС синият лагер ще навлезе в нова фаза на вътрешни битки за самодоказване на лидерите, които вече ще трябва да се съобразяват и с конкуренцията на новата партия, която се очаква да бъде формирана около Иван Костов.

Този изход може да се окаже печеливш за дясната кауза, а и за България - от конкуренцията и открития сблъсък най-много би спечелил избирателят, стига само битката между лидерите да се преформулира в битка за умовете и сърцата на хората.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.