Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият вариант на коронавируса от Южна Африка стигна Европа

Редица държави спряха полетите, пазарите бележат спад

39 коментара
Защитни маски за лице, предлагани от магазинче в Кейп Таун, Република Южна Африка, Сн. ЕПА/БГНЕС

Новооткрит вариант на коронавируса, разпространен в южната част на Африка, светкавично вдигна под тревога здравните власти в редица европейски страни.

ЕК предложи спиране на полетите от южната част на Африка по съвет на учени, но в Белгия вече бе засечен първият носител на новия вариант.

Индия също обяви строги гранични проверки.

Световната здравна организация (СЗО) от своя страна предупреди страните по света да не избързват да налагат ограничения за пътуване.

Притеснението обаче бързо се отрази на пазарите, които отбелязаха значителен спад.

Защо новият вариант е толкова опасен?

Това е най-обезпокоителният от всички варианти досега. Според тях той има двойно по-голям брой мутации в сравнение с варианта Делта, като някои от тях заобикалят имунната защита.

Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство съобщи, че новият вариант, наричан засега B.1.1.529, има т.нар. спайк протеин (пепломер протеин) - много различен от този на оригиналния коронавирус, на чиято основа са създадени ваксините срещу Covid -19.

Вариантът има мутации, които вероятно ще заобикалят имунния отговор, създаден от преболедуване или ваксина, както и мутации, свързвани с повишена вирулентност.

Необходими са още лабораторни изследвания, за да се установи дали мутациите ще обусловят голямо намаляване на ефективността на ваксините, казват учени, цитирани от Ройтерс.

Засега потвърдените случаи все още са концентрирани предимно в една провинция в Южна Африка, но има сигнали, че новият щам може да се е разпространил повече.

Израел съобщи, че вече е засякъл преносител на новия вариант, който се е върнал от Малави.

Според някои епидемиолози затварянето на границите вече е закъсняло и не може да се спре разпространението на вируса.

Има вероятност обаче той да се самоограничи и да не стане доминиращ.

Новият вариант бързо стигна Европа

Белгия съобщи за първия случай в Европа на новия вариант на коронавируса.

Според вирусолога Марк ван Ранст заразеният се е върнал в Белгия на 11 ноември от туристическо посещение в Египет. Първите симптоми са се проявили при него чак в понеделник, 22 ноември.

Става въпрос за мъж на трийсетина години, твърдят фламандски медии.

Първият случай на новия, потенциално силно заразен вариант на коронавируса бе обявен вчера в Южна Африка, отбелязва АФП.

Мерките се затягат

Лондон забрани временно от днес на обяд самолетните полети от Република Южна Африка и пет други южноафрикански държави, а британците, завръщащи се от тези места, ще подлежат на карантина.

Експерти са посъветвали британското правителство да предприеме бързи и превантивни мерки, в случай че бъдат потвърдени опасенията за въздействието на новия вариант, макар че може да отнеме седмици за събиране на цялата информация за него.

Европейската комисия предложи днес на държавите от ЕС да спрат полетите от южните части на Африка.

Подобна мярка е подкрепена от учените и производителите на ваксини.

"Важно е в ЕС да действаме заедно и бързо, затова трябва въздушните връзки със засегнатия регион да се прекъснат, докато получим яснота за мащаба на заплахата", каза председателката на ЕК Фон дер Лайен.

Предложенията на комисията подлежат на одобрение от Съвета на ЕС.

В изявление на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен се казва, че тя "предлага в тясна координация със страните членки да бъде задействана аварийна спирачка за прекратяване на пътуванията по въздуха от южноафриканския регион".

Германия ще забрани влизането на своя територия на чуждестранни пътници, пристигащи от Република Южна Африка (РЮА) заради откриването на нов вариант на коронавируса, заяви днес германският служебен здравен министър Йенс Шпан, цитиран от Франс прес.

Тази мярка, която влиза в сила от тази вечер, засяга Република Южна Африка и "вероятно съседните ѝ страни", добави министърът.

Само германски граждани ще бъдат допускани да влизат в Германия от тези държави, като ще се подлагат на 14-дневна карантина, дори ако са ваксинирани.

"Последното нещо, от което сега имаме нужда, е пренасянето на един нов вариант, който да създаде още повече проблеми", обясни министърът.

Франция спира незабавно да приема пътници, идващи от седем държави от региона на Южна Африка, сред който Република Южна Африка /РЮА/, заради "открития нов вариант на коронавируса, който е особено обезпокоителен", заяви днес канцеларията на френското правителство, цитирана от Франс прес.

"Лицата, които са пътували през последните 14 дни до една от тези страни, се приканват да се свържат с властите и да си направят възможно най-скоро RT-PCR тест за коронавирус", добави канцеларията на френския премиер. От друга страна, правителството, което се позова на "принципа за максимална предпазливост", "призова пътниците, които са планирали да посетят тези страни, да отменят пътуванията си".

Италия обяви сходна мярка, засягаща пътниците от южноафриканските страни - решение, което Рим смята да предложи да бъде направено валидно от Европейската комисия за територията на целия Европейски съюз.

Новият вариант на коронавируса е причината Австрия да преустанови полетите от Южна Африка. Новата наредба, съобщава Министерството на здравеопазването, определя като област с разпространение на новия вариант Република Южна Африка, Лесото, Ботсвана, Зимбабве, Мозамбик, Намибия и Есватини. Принципно се забранява влизането в Австрия от изброените държави. "Реагираме бързо и последователно", заяви федералният канцлер Александър Шаленберг в разпространено съобщение за печата. Австрийските граждани, пристигащи от тези държави, ще бъдат допускани при много строги критерии - десетдневна карантина, ПСР-тест и регистрация. Наредбата влиза в сила в полунощ.

Израелското здравно министерство съобщи, че в страната за пръв път е установен случай на новия вариант на вируса, открит първоначално в Южна Африка и според учените способен много бързо да се разпространи, предаде Франс прес.

Заразеното лице се е завърнало в Израел от африканската държава Малави, уточни министерството и сподели опасения, че може да има още два случая у хора, пристигнали от чужбина и поставени в момента под карантина.

И тримата са ваксинирани, добави ведомството, но не съобщи с колко дози и от кои препарати.

Тази нощ израелското правителство заяви, че след съобщението за открития нов вариант е включило в своя здравен "червен списък" Южна Африка, Лесото, Ботсвана, Зимбабве, Мозамбик, Намибия и Есватини.

Инвеститорите са сериозно обезпокоени от новините около новия вариант на коронавируса.

Европейските борси паднаха с около и над 3%, а фючърсите на американския фондов индекс DJIA с над 700 пункта, следвайки днешните загуби на азиатските пазари на акции.

Най-сериозен срив бележат акциите на компаниите за авиопревози и на туристическите фирми, след като вече редица държави - Великобритания, Италия, Франция, Израел, обявиха временно спиране на полетите от Южна Африка и още пет африкански държави, където е бил засечен новия Covid вариант.

Срив с 5% бележат и цените на петролните фючърси, тъй като търговците и на пазарите на суровини наблюдават последните събития на фронта на Covid-19, като все повече държава решават да ограничат въздушния трафик към и от Южна Африка и съседните ѝ държави след появата на новия вариант на коронавируса.

СЗО предупреди да не се предприемат прибързани мерки

Световната здравна организация (СЗО) предупреди страните по света да не избързват да налагат ограничения за пътуване, свързани с новия вариант B.1.1.529 на коронавируса, заявявайки, че те трябва да възприемат "основан на риска и научен подход".

"На този етап предупреждаваме да не се прилагат ограничения за пътуване", каза на брифинг в Женева говорителят на СЗО Кристиан Линдмайер. "СЗО препоръчва страните да продължат да се придържат към основан на риска и научен подход, когато налагат ограничителни мерки за пътуване".

Необходими са "няколко седмици", за да се установи степента на заразност и вирулентност на новия вариант, който първоначално бе установен в региона на Южна Африка, добави говорителят.

Експерти на СЗО, натоварени с това да проследяват еволюцията на коронавируса, се събират днес, за да определят дали новият вариант трябва да бъде категоризиран като "обезпокоителен" или "предизвикващ интерес", обясни Линдмайер и допълни, че въз основа на това СЗО ще даде допълнителни насоки на държавите какви действия следва да предприемат.

"Вирусът винаги търси следващия си ход"

Вирусът винаги търси следващия си ход, гласи заглавието на статия във "Файненшъл таймс" по повод тревогата сред научната общност заради откритите в Ботсвана нови варианти на коронавируса, един от които може да се окаже по-заразен и от преобладаващия сега по света вариант Делта. Изданието посочва, че това е поредното обогатяване на постоянно разрастващата се група от над 1500 разновидности на вируса Sars-Cov-2, възникнали от началото на пандемията.

Въпросът е дали някой нов вариант, който се предава по-лесно, по-смъртоносен е и даже е устойчив на ваксините, може да замести регистрирания миналата година вариант Делта. И този въпрос буди голяма тревога сред учените и здравните експерти, подчертава вестникът.

Имунологът Гавин Скрийтън, ръководител на отдела за медицински изследвания към Оксфордския университет, предупреждава, че човек трябва да е много надменен, за да смята, че вирусът е изчерпал всичките си трикове. Вирусът се променя постоянно и всяка негова репродукция води до нови грешки във веригата от 30 хиляди нуклеотиди, образуващи неговия геном. Обикновено тези мутации изчезват, но всяка от тях носи възможност за вируса да стане по-устойчив, по-заразен и да преодолява по-лесно имунната защита на организма приемник.

"Файненшъл таймс" припомня, че преди Делта най-голяма заплаха за Великобритания е бил вариантът Алфа, а после СЗО е класифицирала като "обезпокоителни" или "интересни" редица варианти, наречени с букви от гръцката азбука. Последният е Мю, засечен през януари в Колумбия.

Няма никаква причина, поради която да не се появяват по-опасни варианти, но ваксинациите забавят мутирането. Преди да започнат ваксинационните кампании, вирусът бе изправен пред "по-прост имунен пейзаж", в който почти всички са възприемчиви и "предаваемостта беше лесна победа", казва Ема Ходкрофт от Базелския университет, която бе сред първите изследователи на мутациите. По думите ѝ при поставени около 30 милиона дози дневно по света следващият възможен ход на вируса е да увеличи степента на разпространението си или да намери начин да преодолява имунната ни защита, или и двете.

Други като Франсоа Бало, директор на Института по генетика към "Юнивърсити колидж Лoндoн", смятат, че "предаваемостта" вече е достигнала своите пикове. Според него индексът на репродукция (R0) на варианта Делта е между 6 и 7 и вече не се повишава. Бало предрича, че за едно десетилетие Sars-Cov-2 ще поеме по-скоро по пътя на "бавна еволюция в търсене на път през имунната система" вместо "постоянни скокове в разпространението".

Но засега учените остават обезпокоени от внезапните мутации на вируса, които изненадват настоящата политика срещу пандемията и подкопават ефекта от ваксинацията, заключава "Файненшъл таймс".

"Ню Йорк таймс" също припомня, че от началото на пандемията са възникнали голям брой варианти на новия коронавирус. И основната тревога по отношение на всеки от тях е дали той ще попречи на борбата с пандемията, или ще ограничи ефективността на ваксините. Днес предстои южноафрикански експерти да се срещнат с технически екип от СЗО, за да обсъдят данните за откритата в Ботсвана нова мутация. Предстои на нея да бъде присвоена буква от гръцката азбука.

Именно Южна Африка през декември 2020 г. бе регистриран за пръв път вариантът Бета, разпространил се из 70 държави. Имунолозите бяха разтревожени, защото някои клинични изпитвания показваха по-слаба защита чрез ваксините срещу Бета. После се появи още по-заразния и агресивен вариант Делта, разнесъл се по целия свят и смятан за причинител на настоящата вълна от нови случаи.

Според Ричард Леселс, вирусолог от научен институт в провинция Квазулу-Натал в РЮА, ботсванският вариант е подобен на вариантите Ламбда и Бета по вродената си способност да преодолява имунитета.

"Имаме някои опасения, че този вариант може не само да е по-заразен, тоест да се разпространява по-ефективно, но и да може да заобикаля елементи от имунната система и защитата, която имаме с нашата имунна система", казва той пред нюйоркското издание. Освен това новият вариант е установен у млади хора - група, която е с най-ниско ниво на ваксинация в страните от южната част на Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Iosif Ivanov
    #39

    Твърдението,, че "всички опитни животни били измряли" е пдобно на известното, че "сестра ти е проститука", макар, че нямаш сестра! Но каква е целта на такива изказвания, какво цели т.н. Българан(#37), много вероятно самиятой ваксиниран против редица ужасни болести като детски паралич, дребна шарка и т.н. Единствената мисъл, която мога да измисля е, насъсквай против доверието към обществото, разбивай го, а то е длъжно да те защитава - то, обществото е твой враг! Има и възможността за Българан да е глупав - във всяко общество има изоболие от даже самиубииствени такива!

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #38
  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #37
  4. Valpet
    #36

    За „нов“ южноафрикански вирус се заговори още преди 1 година!? https://www.mediapool.bg/noviyat-yuzhnoafrikanski-variant-na-koronavirusa-mozhe-da-namali-efektivnostta-na-vaksinite-news317110.html Може би „правилният“ израз е „още по-нов“?! Или тогава само са пробвали неуравновесените проваксери дали ще се подадат на подобно съобщение? Оказа се, че се получава и ето ти тебе - „пак нов“. Смях!

  5. John Doe
    #35

    Айде бе! Че нали фелдшер Кацаров обяви пандемията за "пречупена" и започна да раздава златни медали?

  6. д-р Мирослав Балчев
    #34

    По-добър начин от ваксинациите, физическите предпазни средства, асептиката и антисептиката към днешния ден няма измислен. Без ваксинации много хора боледуват, много хора загиват. Ако това не е начинът, то тогава кой е той? Човечеството е имало много болезнени уроци. Примерно родилната треска и високата смъртност от нея - http://medic.etilena.info/topics/su/721 Защо коронавирусните инфекции да бъдат един от тези болезнени уроци?! Всъщност той вече е болезнен и трагичен този урок. Много хора нямат

  7. монтезума
    #33
    Отговор на коментар #32

    Докторе това беше най бързата и най мащабна ваксинация в историята на човечеството. Това никога не е правено в пик на пандемия. Колко по- бързо и по-масово да се ваксинираме и колко пъти. Сам казваш че не може да се предвиди бъдеща мутация. В един момент трябва да се признае, че това не е начина.

  8. д-р Мирослав Балчев
    #32

    На вниманието на форумните имунолози. Вирусът няма съзнание. Мутациите в него стават непрекъснато и напълно автоматично. То е като да хвърляш безкраен брой пъти едно тесте с карти и да наблюдаваш какви комбинации от форми правят картите при падането си на масата/земята. Естествено, че голяма част от мутантите загиват, но понякога новият вариант е така устроен, че има "подобрения", промени които го правят по-пенетрантен, по-инвазивен, по-вирулентен, устойчив на ваксините. Това е еволюция в действие.

  9. archibal
    #31

    Специално за всички неграмотници https://twitter.com/robbystarbuck/status/1464312591958908928?s=20

  10. монтезума
    #30

    Да не забравяме че спайк протеина беше избран за разработка на ваксината защото най-малко мутирал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.