Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият ВСС готов да легитимира компрометирания избор на Георги Чолаков за шеф на ВАС

0 коментара
Георги Чолаков, снимка БГНЕС

Новият Висш съдебен съвет (ВСС) ще легитимира компрометираната процедура за избор на шеф на Върховния административен съд (ВАС), като гласува отново само кандидатурата на съдия Георги Чолаков, която бе върната от президента. Той ще се яви на изслушване след седмица, а след това Пленумът на ВСС ще проведе и гласуването.

След двучасов дебат в четвъртък мнозинството в съвета отхвърли с 18 срещу 7 гласа предложението изборът за шеф на ВАС да продължи с изслушването и на двамата кандидати – Георги Чолаков и Соня Янкулова.

Това е ясен знак, че най-вероятно в новия съдебен съвет също има достатъчно мнозинство за избора на Чолаков. Цялата опозиция срещу това решение дойде от членове на Съдийската колегия, но те не бяха достатъчни.

Президентът Румен Радев отказа да подпише указа за назначаването на Чолаков за председател на ВАС с мотива, че би искал новият ВСС да препотвърди или отхвърли избора на стария съвет.

Около кандидатурата на Чолаков възникнаха съмнения заради отпусканите от него кредити, срещу които се сдобил с цесии върху множество имоти около Балчик. Той не е декларирал тези цесии пред Сметната палата и не смята, че е трябвало, защото имотите все още не са станали негови. Предходният ВСС не сметна за необходимо да се занимава с случая и одобри кандидатурата с голямо мнозинство.

Ако новият съдебен съвет отново гласува в полза на Чолаков, за което са нужни 17 гласа, то Румен Радев вече е длъжен да подпише указ за назначаването му

Спорните въпроси

Преди да вземе решение как да продължи с процедурата ВСС трябваше да изчисти няколко спорни въпроса. Първият е създаденият прецедент от съдебния съвет през 1999 година, когато изборът на Бойко Рашков за главен прокурор бе блокиран от президента Петър Стоянов. Тогава ВСС започна изцяло нова процедура, която приключи с назначаването на Никола Филчев.

Вторият проблем е неяснотата в Закона за съдебната власт, която дава възможност за широко поле за интерпретации. Законът казва, че ако президентът не издаде указ за Чолаков, то процедурата започва отначало, стига да няма повторно предложен кандидат. Това позволява на ВСС три опции - да гласува само за Чолаков, да гласува за Чолаков и неговия конкурент Соня Найденова и да започне отначало, ако реши.

Третият проблем са правилата на самия ВСС, които се разминават със закона. В тях опции няма и се казва, че процедурата при всички положение започна отначало, ако президентът откаже указ.

Дебатът

Дебатът започна с изчитането на позициите на прореформаторската организация “Правосъдие за всеки“ и на самия Георги Чолаков. “Правосъдие за всеки“ призова ВСС да започне процедурата отново и да не повтаря грешките на предишния ВСС. Георги Чолаков на свой ред обясни, че “честта и професионалната му биографията са най-голямата му гордост“. Той индиректно призова новия съдебен съвет да го избере, позовавайки се на факта, че голяма част от колегите му във ВАС са застанали зад неговата кандидатура.

“ Съдиите вярваме, че можем да се разграничим от политическото влияние като се опрем на възприетия в закона принцип на съдийското самоуправление“, каза Чолаков.

Главният прокурор Сотир Цацаров показа, че се е впечатлил повече от изчитането на позицията на “Правосъдие за всеки“, които са сред най-острите му критици. Той каза, че знае кои са политическите им ментори и поиска сметка от главния секретар на ВСС защо тази декларация не е била качена предварително на мониторите на членовете на съвета.

След това дебатът по процедурата за избор на шеф на ВАС започна по същество с изказването на настоящия шеф на съда Георги Колев, който е най-голямата опора за Георги Чолаков.

Георги Колев обясни, че няма никаква логика ВСС да започва процедурата по избор отначало с издигане на нови кандидатури. Той обясни, че законът изисква да се гласува само за Чолаков. Колев очаквано бе подкрепен от Цацаров.

“Може да прозвучи малко нихилистично, но честно казано въобще не ме интересува какво пише в правилата на ВСС, които и аз подкрепих тогава. Ако има разминаване със закона, трябва да се спази законът. Недогледох тогава, когато ги гласувах“, каза главният прокурор. Според него законът изисква ВСС да гласува Чолаков, без да го изслушва, но би било добре, ако съдията все пак бъде поканен, за да му се зададат въпроси.

“Огромна част от хората около тази маса не са виждали физиономията на Чолаков и не са имали възможност да му зададат въпроси. Процедурата не изисква изслушване, а само гласуване. Няма пречка да бъде поканен и да изложи основни моменти от своята концепция“, каза Цацаров.

Боян Магдалинчев, който също подкрепя Георги Чолаков, допълни, че през 1999 г. ВСС е започнал процедура за избор на главен прокурор отначало, но тогава е действало друго законодателство, което не обвързва сегашния съвет.

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов се обяви за нова процедура с нови кандидати. Той се позова на прецедента от 1999 г. и каза на колегите си, че правилата на ВСС не може да бъдат просто игнорирани.

“Те са ясни, започва нова процедура. Правилата са действащи. Най-логично е да се повтори процедурата“, каза Панов. Георги Колев му отговори, че наистина е имало прецедент преди 18 години, но попита защо сегашният ВСС трябва да го оценява като “позитивен“.

“Аз смятам, че този прецедент е изцяло негативен“, каза сегашният шеф на ВАС. В крайна сметка стана ясно, че мнозинството подкрепя тези аргументи. Тезата на Лозан Панов за новата процедура не се споделяше дори от съдии, които имат доказано независима позиция като Красимир Шекерджиев.

Шекерджиев каза, че много би искал процедурата да започне от самото ѝ начало, но законът не го допуска. Така едва трима от 25 членове на ВСС гласуваха в подкрепа на Панов.

В последствие с 18 на 7 гласа бе отхвърлено и предложението процедурата да започне с изслушването на Георги Чолаков и Соня Найденова. Така се разбра, че ще бъде гласуван само Чолаков. В този момент Георги Колев се опита да форсира избора и предложи Чолаков да бъде изслушан още днес. Мнозинството обаче отхвърли този вариант с 22 на 3 гласа.

Така второто гласуване на кандидатурата на Георги Чолаков ще се състои след седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.