Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият закон на Милотинова е унизителен за медиите

0 коментара

В открито писмо до премиера, президента, СЕМ и всички медии, Българската медийна коалиция се обяви против новия проект на закон за радио и телевизия и категорично се възпротиви да бъде използвана като аргумент от инициаторите на закона от НДСВ и ДПС.

Коалицията, в която членуват най-представителните журналистически организации, се обяви против начина, по който се приема новия закон, както и против редица антидемократични тенденции в неговото съдържание.

"За пореден път българската медийна общност е поставена пред свършен факт - проект за нов Закон за радиото и телевизията, изготвен при пълна липса на прозрачност и внесен в парламента с очевидното намерение да премине през процедурите на приемане колкото се може по-бързо, без "излишни дискусии". При това вносителите си позволяват да заблуждават общественото мнение, че законопроектът е изготвен и се предлага "след проведена широка обществена дискусия и въз основа на предложения на целия медиен сектор", се казва в текста на писмото.

"Откакто през есента на 2001 г. днешното парламентарно мнозинство използва медийното законодателство, за да отстрани "неудобни" хора и институции, всичките му следващи законодателни инициативи, включително и сегашната, не са нищо друго, освен опит отново чрез промяна в закона да бъдат отстранени други, оказали се също така "неудобни" хора и институции", заявяват от медийната коалиция.

Според БМК, внесеният законопроект не само не създава гаранции за развитието на БНТ и БНР като независими електронни медии, но и прави опит за поставянето им под директен политически контрол. Предложената нова "формула" за конституиране на регулаторния орган - НСЕМ ще засили неговата политическа зависимост, смята неправителственият медиен сектор. Аргументите са, че отново се прави опит за обезсмисляне на президентската квота и че идеята за "гражданска квота" е напълно опорочена и дискредитирана.

От медийната коалиция отхвърлят и аргумента за бързането на вносителите - да се отблокира спрения процес на лицензиране, защото това е можело да стане и само с една поправка в сегашния закон.

"Предложеният законопроект е недемократичен и унизителен не само за медийната общност, но и за страната ни. Българската медийна коалиция заявява, че няма нищо общо с поредния медиен законопроект и настоява името и авторитетът на коалицията да не бъдат използвани като алиби и параван " се казва в писмото.

Членове на Българска медийна коалиция са Асоциация на българските радио и телевизионни оператори (АБРО), Асоциация "Журналисти за Европейския съюз" (АЖЕС), Асоциация на българските кабелни оператори (АБКО), Българска асоциация на лицензираните кабелни оператори (БАЛКО), Български хелзинкски комитет (БХК), Национална организация на кабелните оператори (НОКО), Сдружение "Медии с човешко лице" - Пловдив, Сдружение Граждански Форум Свободно Слово, Съюз на българските журналисти (СБЖ), Съюз на журналистите в България "Подкрепа", Фондация "АКСЕС", Фондация "Програма достъп до информация" (ПДИ), Фондация "Център за независима журналистика" (ЦНЖ).

Споровете между СДС и НДСВ по повод на законопроекта, започнали по време на медийната парламентарна комисия вчера, продължиха и днес в парламента. Панайот Ляков от СДС протестира, че председателката на медийната комисия Милена Милотинова е цензурирала мнението на опозицията и не го е обяснила в становището, с което комисията вкарва законопроекта в пленарна зала за първо четене. Според депутата, подобно поведение възпрепятства осведомяването на останалите народни представители за дебатите в специализираната комисия.

От ОДС заявиха още, че въпреки обещанията на Милотинова пред представители на Съвета на Европа, че новия закон ще бъде приет с одобрението на евроексперти, това не се е случило и експертиза липсва. Благой Димитров съобщи, че вече е изпратил в Съвета на Европа проектозакона за радиото и телевизията.

Той заяви, че новият закон се приема заради интересите на представители от управляващото мнозинство да преразпределят рекламния пазар и да дадат лицензии на регионалните медии точно преди местните избори. Според него в рекламния пазар за радио и телевизия се въртят 50 милиона долара на година.

Същото обвинение използва и Милена Милотинова, но в посока на Благой Димитров и СДС. В кулоарите на парламента тя отвърна на нападките, че всъщност Благой Димитров защитава свой личен интерес, като критикува закона. Бихме обслужили лобистки интерес, ако бяхме постъпили като СДС да забраним на БНТ да излъчва реклама в прайм-тайма в полза на частна телевизия, каза Милотинова, намеквайки за старта на първата национална частна телевизия bTV.

Тя допълни, че не се притеснява от изпращането на проекта в Страсбург и Брюксел, защото той кореспондирал с всички европейски документи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.