Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият закон за отнемане на престъпно имущество – остра сабя или поредно хартиено оръдие

44 коментара

Един подготвян в момента закон е на път да предизвика истински поврат в най-новата история на България, пише в понеделник германският вестник "Франкфурте алгемайне цайтунг" (ФАЦ), цитиран от радио Дойче веле, по повод новия закон за отнемане на имущество от престъпна дейност.

С уникален в европейски мащаб закон правителството на Бойко Борисов иска да покаже, че смята сериозно да се бори с организираната престъпност. Ако законът бъде утвърден в съответствие с проекта, определено ще предизвика поврат в най-новата история на България - щом става дума за отнемането на имуществото на българските мафиоти.

"В съвсем малко други държави от ЕС има подобни закони. В Германия такъв закон би противоречал на конституцията. Но особените обстоятелства в България оправдават този подход" - казва Томас Маркерт, генерален секретар на Венецианската комисия към Съвета на Европа - орган, обединяващ независими експерти в областта на конституционното право.

Издирват се подозрителни имоти!

Венецианската комисия е консултирала българското министерство на правосъдието при подготовката на закона, за да могат да се избегнат евентуалните жалби пред съда в Страсбург, към който в крайна сметка могат да се обръщат и босовете на мафията, сеотбелязва в статията.

Подготвеният проектозакон не противоречи на международните правни норми и същевременно е най-мощното оръжие, извадено от българското правителство в борбата срещу подземния свят. Според Маркерт реакцията съответства на трудностите, които изпитва България в борбата срещу организираната престъпност.

По закона за отнемане на незаконно придобитото имущество в София ще започне да работи комисия, чиято единствена задача ще е да издирва подозрителни имоти. Председателят на комисията ще се назначава от премиера, трима от членовете ще се определят от парламента, а петият член ще бъде по избор на президента - за да се избегне доминирането на определена партия при сформирането на комисията, която ще е с петгодишен мандат. Нейните доклади ще се поместват и в Интернет, а заседанията ще се архивират, за да могат да се проверяват подходите и начините на взимане на решения.

Въпреки тези държавно-правни гаранции обаче комисията може да се превърне в строг трибунал за големите престъпници в България - с техните вили по Черно море и в богатите предградия на София. Пресата в страната вече тръби, че правителството най-накрая е обявило война на новобогаташите с гипсовите им палати. Който попадне в полезрението на комисията, ще трябва да може да докаже, че начинът му на живот съответства на доходите. Ще трябва да докаже и как е натрупал състоянието си.

Сред най-важните нововъведения са и строго определените срокове, които влизат в сила. И ако досега при отправени обвинения мафиотските босове бяха в състояние да си играят с правосъдието, протакайки с години делата със законни и незаконни средства, в бъдеще това няма да е възможно. Който бъде призован от комисията да удостовери писмено собствеността си, ще има само две седмици на разположение.  А ако комисията не бъде убедена от уверенията, може да поиска запориране на имуществото, по което съдът ще трябва да се произнесе в рамките на 48 часа.

Новият закон - остра сабя или поредното хартиено оръдие?

Този, който не може да докаже законовия произход на собственост от над 60 000 лева, ще бъде изправен пред съда. Изключение е възможно само ако имуществото не надхвърля 300 000 лева и преди произнасянето на присъдата се стигне до споразумение между комисията и заподозрения. Ако съдът възприеме споразумението, заподозреният ще може да запази една пета от имуществото си - останалото взима държавата. А който не може да докаже произхода на огромните си средства, губи всичко.

Опитът от последните години обаче сочи, че и по отношение на тази българска антимафиотска инициатива скептицизмът не е неуместен. Тъй като в България често се приемат закони, сформират се органи и се стартират инициативи за борба срещу организираната престъпност - но повечето си остават само на хартия. Мнението на Маркерт е, че тази инициатива дава основания за надежда за промяна - тъй като новият закон е наистина остра сабя, а и правосъдното министерство изглежда твърдо решено да доведе инициативата до успешен край, пише в заключение ФАЦ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. възмутен
    #46

    Имам чувството,че ако те барнат качулките ще станеш изцяло АЛЕН от притеснение !

  2. глас народен
    #45

    Какви права за престъпници. Нито секунда рахатлък за изчадията. Гонене, преследване, конфискации, затвор за тях. Иначе те ще завлекът България окончателно в ада.

  3. Дебилчо
    #44

    Предлагам да се приеме по-сносна граница от 6000 лв.

  4. глас мутренски
    #43

    То затова прагът го направихме 60 000 лв, а не 600 000 лв.

  5. мм
    #42

    Виновен до доказване на противното. Правителството "Борисов" иска да ни превърне в антиправова държава.

  6. kpandjarova
    #41

    Така трябва да се направи,че който и да дойде на власт ,дори и да няма политическа воля да го прилага,просто да няма на къде да мърда.Да се предвидят и текстове,с които да се търси отговорност за несвършена работа от проверяващите.С две думи да се направи така,че с ББ и без него нещата да станат необратими,никакви вратички за измъкване на когото и да е ,за каквото и да е.Гонене доо дупка,винаги,завинаги.

  7. помнещ
    #40

    Явно сте закърмена със словата на др.Георги Димитров от най ранна възраст...наковалня или чук, а после сърп и чук може

  8. kpandjarova
    #39

    В никакъв случай не е противоправно.Към момента на привикване в съда за доказване на собственост,гражданинът е длъжен да е такъв на първоначално издадени разрешителни и други документи.наличието на собственост трябва да означава,че ИМА доказателства и документи.Гражданинът се явява в съда буквално за половин час.Дори и две седмици са му много за подготовка.Как няма да има документи,а ще е собственик.Или-или.Средни положения няма.Или си чук,или си наковалня.който не може да е чук,е наковалня.Между чука и наковалнята няма нищо-само въздух.Теоретични и хипотетични притежания в една правова държава няма.Собствеността и доказването и също са предмет на правото.

  9. AA
    #38

    Ne moje da ima prestapno imushtestvo, ako ne e dokazano, che ima prestuplenie

  10. Stroganoff
    #37

    Точно то е доказателството за извършено престъпление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.