Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ново дружество на БЕХ става оператор на енергийната борса

Кредиторите на НЕК още не са съгласни с финансовия модел за отделянето на ЕСО

20 коментара
Ново дружество на БЕХ става оператор на енергийната борса

"Българският енергиен холдинг" (БЕХ) е създал ново дъщерно дружество с предмет на дейност организиране на борсов пазар за търговия в областта на енергетиката и свързаните с енергопотреблението продукти като електричество, природен газ, въглища, емисии и зелени сертификати. Фирмата "Българска независима енергийна борса" е регистрирана в Търговския регистър в петък с капитал от 50 хил. лв., внесен в Българската банка за развитие.

За неин изпълнителен директор БЕХ е назначил 35-годишния Константин Константинов, за председател на Съвета на директорите е избрана 30-годишната Нина Чупарова, а член на борда е 29-годишната Вяра Мартинова, сочат данните в Търговския регистър. Решението на БЕХ за създаването на новото дружество е от началото на декември.

Очаква се то да поиска лиценз за борсова търговия от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), което на практика променя досегашното намерение "Електроенергийният системен оператор" (ЕСО), също от групата БЕХ дружество, да е оператор на бъдещата борса на търговия с ток. Тя се подготвя от трето поредно правителство и само преди ден министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обяви, че борсата за ток ще заработи през 2014 г.

Вероятно заради коригираната концепция за енергийна борса, която да е посредник за сделки не само за ток, но и с газ, парникови емисии, въглища и сертификати за производство на енергия по екологичен начин, ЕСО доста неочаквано изтегли в началото на ноември от ДКЕВР внесеното заявление за издаване на лиценз за търговия с електроенергия. Мотивът бе, че регулаторът прекалено се забавя с разглеждането му.

Сега става ясно, че причината по-скоро е била прехвърлянето на отговорността за борсата на друго дружество, а ЕСО, чието разделяне от "Националната електрическа компания" (НЕК) още не е приключило, да си остане чист мрежов оператор. Възможно е и промяната в намеренията да е предприета именно заради забавянето по прехвърлянето на преносната мрежа от активите на НЕК в ЕСО, което се изисква от Европейската комисия и докато не приключи не може да тръгне борсата за ток, според коментари на представители на ЕСО през ноември.

Въпреки че в първите дни на новата година ЕСО получи от ДКЕВР лиценз за преносен оператор като част от стъпките за отделянето му от НЕК, все още процесът не е завършил, тъй като банките-кредиторки на НЕК имат известни възражения срещу финансовия модел за преструктурирането на двете дружества, обясни пред Mediapool зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов.

По думите му планът за преструктуриране на НЕК и ЕСО, който бе изготвен изцяло от експерти на БЕХ след прекратяването на договора с наетия за разделянето консултант, предвижда кредитите на НЕК, които са обезпечени с преносната мрежа, да се поемат от ЕСО. Става въпрос за дължими около 300 млн. лв., чието преструктуриране ще се обсъди отново на 15 януари на среща с представители на банките кредитори, сред които и Европейската банка за възстановяване и развитие, посочи Айолов. Той обаче не се ангажира с коментар какво ще е разпределението на тази сума между двете дружества.

При обявяване на конкурса за избор на консултант по разделянето на НЕК и ЕСО в края на 2011 г. бе посочено, че кредитите, които трябва да се преструктурират, са за 483 млн. евро. В тях обаче влизаше и заемът от 250 млн. евро за подготовката на строежа на АЕЦ "Белене", който бе върнат на два транша с пари от БЕХ. Сред посочените тогава задължения на НЕК към банките влизаха и теглените от НЕК около 68 млн. евро заеми за модернизация и развитие на електропреносната мрежа, която сега ще стане собственост на ЕСО. 160 млн. евро дължеше електрическата компания на "Креди Суис" за взетия кредит за строежа на хидровъзел "Цанков камък", който остава в активите на НЕК, но вероятно част от него вече е погасена по предоставените от зам.-министъра данни за дължимите към момента заеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  2. Анонимен
    #19

    До 18 Сигурно визирате Норвежкия проект; то и сета не е ясно дали ще излезе нещо. Или шумотевицата е само, за да се точи...

  3. Анонимен
    #18

    Питам се и не мога да си отговоря - защо след като ЕСО има подготвени хора и софтуер не е оператор на борсата, а се създава ново дружество със председател и член на съвета на директорите две девойчета, които не знаят на кой свет са, но са послушни и ще подписват без мисъл всичко, което им се нареди.Евала,ашколсун,аферим!

  4. Анонимен
    #17

    Пулът няма ли да даде възможност за истинска конкуренция в полза на потребителите? Доколкото знам в другr държави това работи добре

  5. Анонимен
    #16

    12-15 Направо Енергиен пул на Балканите. Идеята беше на ексминистър Милко Ковачев. Реализацията толкова, колкото АЕЦ Белене. А и щяхме да минаваме на водородно гориво. Ако поработите десетина и повече години в енергетиката ще знаете още повече! От сега!

  6. Анонимен
    #15

    ДО 13 Обяснете моля Ви как съдването на борса ще навреди на потребителите на електричество. Наистина искам да разбера притесненията Ви. На знем кой е г-н Димов, нито пък Ремотекс. Въпросът ми е принципен и сериозен.

  7. Анонимен
    #14

    Още една хранилка за попълнението на червената мафия. Плащай народе и недей да гласуваш!!!

  8. Анонимен
    #13

    До 12 "Вие не разбирате, ние разбираме...." Ама като Ви гледам успехите става ясно? Талисманчето на отрасъла е "Ремотекс" - 25 млн.дълг, ама само някой като г-н Георги Димов ще се справи с разбирачите! Майтапчия

  9. Анонимен
    #12

    Простете всички коментатори по-долу, но на разбриате от материята. Създаването на борса за електрическво е едиственият начин да се радвате на конкурентни цени за електричество. Това също ще помогне да се разплетат много свързани черва. Длъжни са да го направят!

  10. Анонимен
    #11

    Което аз си спомням за лучая Сиеров е -- бездарен “журналист” от СКАТ, който нееднократно участва в провокации с/у Сидеров, някаква френска па.чавра, която очевидно не случайно е участвала в провокацията и един посланик, напомнящ амбулантен търговец с меки китки, ходещ от телевизия в телевизя и намесващ се във вътрешните работи на страната, при това с пълно право, защото само с една колония е постъпва така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.