Големият проблем на българската енергетика е дългогодишното лошо управление. Голяма част от мощностите като водноелектрическите централи работят при изключително ниска ефективност. При добро управление българската енергетика може да се самовъзпроизвежда - т.е. сама да осигурява средствата за нови инвестиции. Това смятат експертите от новосъздаденото сдружение „Енергийно бъдеще за България”.
Председател на организацията е бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" и настоящ асистент в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН Александър Николов. В сдружението влизат още Владимир Владимиров, началник на отдел "Интегриране на проекти" в ядрената централа, както и друг неин кадър - Альоша Първанов, началник "Общостанционна поддръжка". В четвъртък те дадоха пресконференция под надслов "Цанковите камъни в българската енергетика".
Николов обясни, че коефициентът на използване на мощностите на хидровъзела „Цанков камък” е 25%. "При цена на електроенергията от 100 лв./Мвтч ще се откупи за 50 или повече години", добави той и обясни, че това не е единственият пример за неефективно използване на енергийните мощности. Той представи данни, че за 2016 г. са използвани едва 13% от мощностите на водноелектрическите централи. "Т.е. може да се окаже, че за откупуването на почти всички държавни ВЕЦ-ве са нужни около 70 години", смята Николов.
„Цанковите камъни” в българската енергетика са много и тежат на цялото общество. Като такива трябва да добавим АЕЦ „Белене”, т.нар. американски ТЕЦ-ове, позабравеният ТЕЦ „Варна”, ТЕЦ „Русе”, ТЕЦ „Бобов дол”, газопроводът „Южен поток”, газохранилището в с. Чирен и др. Може да звучи спекулативно, но истинският „Цанков камък” е лошото управление на българската енергетика от много години насам“, каза Николов.
Според него е напълно възможно АЕЦ "Козлодуй" да печели по 300 млн. лв. годишно от продажба на енергия на свободния пазар. "Ето откъде могат да дойдат средствата за нова ядрена мощност и то - чисто българска и изцяло държавна“, подчерта Николов.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Големи експерти, голямо чудо! АЕЦ Козлодуй можел да печели по 300 млн лева, т.е. толкова ще печели и Белене. Хайде сега да сметнем колко години ще трябват за да се изплати инвестиция от 20 млрд лева поне още 10 млрд за лихви по кредита. Опаааааа, 100 години, и то изобщо АКО ... защото печалбите на Козлодуй са далеч от 300 млн. Затова нека тия "експерти" да се явят на търг, и да си построят на собствени разноски Белене или там каквото искат, и да излизат на свободния пазар да печелят!