Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ново име за старите проблеми

0 коментара

Някога съюз на шест републики и две автономни области, Югославия тази година ще бъде преименувана в Сърбия и Черна гора съгласно постигнатото вчера под натиска на Европейския съюз споразумение. Все още обаче не е ясно доколко промяната може да съживи сегашната зле функционираща федерация на две републики и две области, едната от които, Косово, е изцяло извън контрола на Белград, а другата, Войводина, е недоволна от ограничените си - според собствената ѝ преценка - права.

Някои нововъведения в бъдещата "Сърбия и Черна гора" са очевидни. Парламентът ще е само с една камара, където значително по-малката Черна гора очевидно ще бъде дискриминирана; събранието ще избира президента, който ще назначава съвет от петима министри - на външните работи, на отбраната, на международните икономически връзки, на вътрешноикономическите връзки и на спазването на човешките права и правата на малцинствата. В новата държава ще има конституционно-административен съд, който ще бъде натоварен със задачата да хармонизира законовите наредби в двете републики.

Всяка от държавите-членки след три години ще може да преразгледа въпроса дали да остане или да напусне общата държава. Но ако Черна гора реши да се отдели, международното представителство на общата държава ще бъде поето единствено от Сърбия. Армията очевидно остава без промени, тоест под общото командване на Върховния съвет за отбрана на президентите на общата държава и на двете републики. Югославският президент Воислав Кощуница, президентът на Черна гора Мило Джуканович и първият дипломат на ЕС Хавиер Солана, който стана инициатор на споразумението между Белград и Подгорица, след като цяла година преговорите бяха в задънена улица, изразиха задоволство от споразумението.

Според тях то е посочило изход от кризата в Югославия и е разтворило широко вратите на Европейския съюз пред Сърбия и Черна гора. "Поне тази криза ни се махна от главите", отбеляза късно вечерта във вторник сръбският премиер Зоран Джинджич.

Други обаче не изглеждат толкова ентусиазирани, включително влиятелният съюзен вицепремиер Миролюб Лабус, който е сред подписалите споразумението.

"Запазваме отделните митници, валути и финансови системи, въпреки че те трябва да се хармонизират без конкретни срокове, заяви той пред репортерите. Днес имаме конфедерация, два пазара, две финансови системи, така ще бъде и утре".

"Очаквам да се осъществи до една година и държа Хавиер Солана лично отговорен за реализирането ѝ", добави Лабус по повод планираната "хармонизация" на икономическите системи и разпоредби преди сключването на споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС. Присъствал на преговорите източник каза пред агенция ДПА, че министърът на външноикономическите връзки Лабус е имал сериозен сблъсък със Солана по икономическите аспекти на споразумението. Запитан кое определя бъдещата Сърбия и Черна гора като едно цяло, Лабус отговори: "Това е добър въпрос", но добави, че това е възможност за разрешаване на кризата.

Лабус беше назначен в правителството като експерт на независимата организация Г-17 Плюс, но споразумението понесе критики и от страна на други лидери от 18-членната коалиция Демократична опозиция на Сърбия /ДОС/, която доминира на всички нива на управление. "Държава без общ пазар не може да бъде единна държава. Това е един свободен съюз, който не съществува нито на теория в международен план, нито на практика", каза сръбският министър на правосъдието Владан Батич. "Крайно време е Сърбия да стане независима, да бъде създадена наша собствена уважавана, демократична, европейска, интегрирана и ползваща се с доверие държава", заяви той пред агенция БЕТА.

Опозицията, която е доминирана от Социалистическата партия на Сърбия на сваления президент Слободан Милошевич, окачествява споразумението като срамно. "Заспахме в една държава, а се събудихме в друга. Това прилича повече на недоразумение, отколкото на споразумение", отбеляза пред агенция БЕТА Бранко Ружич от Социалистическата партия на Сърбия Той нарече преговорите тайни и посочи, че посредникът на ЕС Солана като генерален секретар на НАТО е "наредил бомбардирането на Югославия през 1999 г.".

Освен проблема с независимите митница, финанси и валута в Черна гора, Сърбия все още не е решила въпроса за Косово, вече с ново правителство, където доминират етническите албанци, искащи независимост за областта. "Все още е рано да взимаме отношение, каза пред ДПА новият косовски премиер Байрам Реджепи. Косово е със съвместно международно и местно управление и ние трябва да излезем с обща позиция по въпроса."

Реджепи каза, че ще се срещне със заместник- ръководителя на мисията на ООН в Косово Чарлз Брейшоу, за да обсъдят последните събития и вероятно да стигнат до обща позиция на ООН и Косово по въпроса. "Когато новото статукво влезе в сила, ще трябва да предприемем конкретни стъпки", отговори той на въпроса дали Косово трябва да остане в новия, "свободен" съюз на Сърбия и Черна гора. В богатата северна сръбска област Войводина се засилва недоволството от статута и ролята ѝ, която според мнозина не отговаря на възможностите ѝ.

Въпреки че изрази задоволство от споразумението между Белград и Подгорица, сръбският вицепремиер от Войводина Йозеф Каса заяви пред БЕТА, че е трябвало да се допитат до Войводина. В Черна гора Джуканович трябва да се справя със собствените си проблеми в момент, когато неговото правителство губи подкрепата на искащите независимост хардлайнери от Либералния съюз на Черна гора след изборите през април миналата година.

Вчера либералите казаха, че са шокирани от споразумението и че в продължение на 24 часа няма да го коментират.

Официални представители на коалиция Заедно за Югославия, която в Черна гора е опозиция, а на федерално ниво участва в управляващата коалиция заедно с ДОС, приветстваха споразумението като слагащо край на поетия от Джуканович курс към независимост.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.