Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ново изостряне в румънско-унгарските отношения

13 коментара
Виктор Орбан (вдясно) и Траян Бъсеску

"Президентът Бъсеску предупреждава Унгария" (в."Евениментул зилей"), "Бъсеску иска да вдигне Европа срещу Унгария" (в."Адевърул"), "Президентът обещава, че Румъния ще поеме лидерството за поставянето на Будапеща на място" (в."Журналул национал") са част от заглавията в румънските всекидневници, които илюстрират новото обтягане на отношенията между Букурещ и Будапеща след изявления на унгарски екстремистки лидер в Румъния през уикенда, съобщи БТА във вторник.

В събота на Лагера на унгарската младеж в Трансилвания, който се проведе в Бъйле Тушнад, окръг Харгита, лидерът на унгарската националистическа партия Йоббик Габор Вона заяви по повод исканията на етническите унгарци за автономия, че партията, която ръководи, "ще защитава правата и интересите на унгарците в Трансилвания, дори ако това означава конфликт с Румъния".

Вчера президентът Бъсеску, който участва в Летния университет на румънците от цял свят в Изворул Мурешулуй, също в окръг Харгита, отвърна, че "Унгария се е превърнала в огнище на нестабилност по отношение на малцинствата в региона и Румъния ще поеме лидерството за поставянето на Будапеща на място". Той добави, че има и други страни в региона, които са обезпокоени от агресивната политика на Унгария, и подчерта, че никога няма да има териториална реорганизация на Румъния по етнически критерии.

Бъсеску заяви, че "това вече е твърде много" и че 2013 г. "е последната година, когато унгарските политици са могли да се разхождат толкова спокойно из Румъния", пише в. "Журналул национал". Изданието отбелязва, че румънският президент досега е имал "специални и трайни отношения" с унгарския премиер Виктор Орбан и дори е участвал в лятната школа в Бъйле Тушнад, където всяка година идват политически лидери от Будапеща. Тази година обаче, макар да са били поканени, нито Бъсеску, нито други румънски политици са се включили в събитието.

В. "Ромъния либера" посочва, че след слабата реакция на румънското външно министерство, президентът Бъсеску е изпратил "изключително твърдо послание" към властите в Будапеща, но и към унгарските и румънски политици, които в последно време все по-често говорят за автономия.

В неделя външното министерство в Букурещ заяви, че осъжда изявленията на лидера на Йоббик и поиска от правителството в Будапеща да се разграничи от тях. От своя страна унгарското външно министерство отговори, че Йоббик е опозиционна партия, която не участва в дейността на правителството.

В. "Гъндул" пише, че лидерът на Йоббик Габор Вона е заявил в писмо, че румънската преса е интерпретирала "по изкривен начин" изявленията му и е квалифицирал като "истерични" реакциите на румънските политици.

Унгария и Румъния споделят общ интерес за защита на етническите малцинства, а Унгария е ангажирана в конструктивен диалог с Румъния по отношение на тази тема, заяви унгарското външно министерство в отговор на изявление на румънския президент Траян Бъсеску, съобщи Медиафакс.

Унгарският посланик в Румъния Оскар Фюзеш е представил позицията на страната си пред румънското външно министерство, се посочва още в съобщението. Фюзеш е заявил, че Унгария е ангажирана със запазването на стабилността в региона и с гарантирането на човешките права и правата на етническите малцинства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Стамбо , да не би израза ти за "рубладжийските копои" да е образец на "човешкия, аргументиран и компетентен тон"?

  2. Анонимен
    #12

    Ха сега някоя мъдра военна "експертиза" от Министерството на отбраната да ми каже, че не е прав Жан Клод Юнкер, който пред "Зюддойче Цайтунг" преди време казва - "Възможно е тези, които смятат че въпросите за войната и мира в Европа не стоят на дневен ред да грешат. Демоните не са изчезнали, те само са заспали.Аз наблюдавам очевидни паралели с 1913 г., когато много хора мислеха, че в Европа никога няма да има война".

  3. Анонимен
    #11

    Цитат от една немска публикация тука:"Ето защо не може да се очаква, че положението в държавите от периферията на Европа ще се подобри твърде скоро", допълва той." Тука е зарито кучето. И англичани и испанци се заяждат за Гибралтар и шотландците и баските искат автономия. С една дума вървим към 1914 г. Данило Принцип винаги ще се намери.

  4. Стамбо
    #10

    № 9, поздравленния за човешкия, аргументиран и компетентен тон, какъвто често липсва във форума, независимо какви възгледи се защитават!

  5. Анонимен
    #9

    Уважавам много както северните ни съседи, така и унгарците. Тъжно е да се наблюдава подобен регрес в двустранните отношение на две приятелски страни от ЕС. Прави ми впечатление, че напоследък се появиха или изостриха и други конфликти: Гибралтар; феновете на полски отбор опънали обиден транспарант за гостуващия литовски тим; македонската анти-българска реторика в контекста на бъдещото и членство в ЕС, дори между нас и Румъния за кратко възникна някакъв спор относно акваторията на двете страни в Черно

  6. Стамбо
    #8

    Разликата между нас от една страна, и румънците и унгарците от друга е, че там, такива-инакви, националистическите им партии никога не губят представа за основния враг- "московлъка", както е казал Захарий Стоянов. В България обаче т.н. наречените "националисти" не са нищо повече от рубладжийски копои. И тук е много прав Данте Алигиери-никой от десните лидери не свърза истинския национализъм с дясното и антикремълското, никой не осмисли завещанията на Раковски, Захари, Стамболов, така десните харизаха идеята на червените ченгета като каракачани и пр.

  7. Анонимен
    #7

    Ако има държава, която да е по-неоправдана от България по отношение на орязани територии, това е Унгария. След трианонския договор от 1920 г. от 325411 кв. километра територия на Кралство Унгария като част от Австроунгарската империя, на "новата" Унгария са отредени едва 93073 кв. км. Това е загуба на повече от 70% от територията на страната и голяма част е дадена на Румъния. Румъния също властва и над доста български територии.

  8. Анонимен
    #6

    Твойто ляво, неговото дясно ;)

  9. Анонимен
    #5

    Виктор Орбан се намира в ляво на снимката. Айде внимавайте повече преди да публикувате.

  10. Dante Alighieri
    #4

    Унгария е образец за държава, която брани своите национални интереси. Щеше ми се и нашата държава по този начин да пази малцинствата ни в Сърбия, Гърция и Румъния, но не би. Ако незапознатите с проблема читатели на сайта сиакт да узнаят защо се получават тези конфликти днес, нека не обвиняват Унгария, а гнусните победители в последната световна война, които прекроиха картата на Европа по свой кеф и създадоха хиляди огнища на напрежение и потенциални бомби с изместено във времето действие. Не само

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.