Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ново обвинение в корупция по върховете на ЕЦБ

Управителят на Словашката централна банка е призован да се оттегли заради разследване за подкуп

0 коментара
Петер Казимир, Снимка: Pravda

Управителят на Словашката централна банка Петер Казимир, който е и член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), е обвинен в корупция, съобщават световните агенции.

Говорителят на главния прокурор на Словакия потвърди, че на 8 октомври Казимир е обвинен за престъпление, свързано с корупция, което се наказва с до 5 години затвор. Повече детайли не бяха разкрити, но адвокатът на Казимир Ондрей Муларчик каза, че управителят е обвинен в подкуп и ще обжалва решението.

Според словашката преса, докато е бил финансов министър, Казимир е пренасял подкуп в размер около 50 000 евро, предназначен за данъчен шеф в Словакия в периода. Въпросният ръководител на данъчната администрация в страната също е обвиняем и в момента сътрудничи на разследващите.

Президентът на Словакия Зузана Чапутова призова Казимир да обмисли оставката си. "На мястото на Казимир бих обмислила да подам оставката си от поста си в Националната банка на Словакия, за да защитя институцията, която представлявам", коментира Чапутова.

Финансовият министър на страната Игор Матович също каза, че е добре Казимир да се оттегли, но той сам трябвало да реши бъдещето си.

Петер Казимир отрече обвиненията и каза, че ще се защити. "Не се чувствам виновен за никакво престъпление. Изброяването на фактите е невярно, а в мотивите липсват доказателства, които да потвърждават обвинение", посочва той.

Според словашкото законодателство управителят на централната банка се назначава от президента след номинация от правителството и одобрение от парламента. Той може да бъде освободен, ако спре да изпълнява условията за поста, сред които е и чисто съдебно досие.

Членовете на управителния съвет на ЕЦБ могат да бъдат освобождавани, ако осъдени за сериозни нарушения или властите са предоставили солидни доказателства за замесването им в такива нарушения.

Казимир беше финансов министър на Словакия в продължение на 7 години (от 2012 до 2019 г.), преди да заеме най-виския пост в националната централна банка.

Правителството в Братислава, която е член на еврозоната от 2009 г., стартира серия от антикорупционни разследвания срещу висши представители на властта заради публичното недоволство след убийството на журналиста Ян Куцяк през 2018 г.

Това не е първият случай на обинения в корупция на представители на управата на Европейската централна банка. През 2018 г. Латвия забрани на управителя на централната си банка да участва в заседанията на ЕЦБ, след като той беше oбвинен във вземане на подкуп - обвинение, което латвийският гуверньор отричаше, припомня Ройтерс.

ЕЦБ заведе дело срещу властта в Латвия, обвинявайки страната в нарушаване на независимостта на централната банка. Европейският съд се произнесе в полза на ЕЦБ и принуди Латвия да възстанови управителя на централната банка, тъй като не бяха установени достатъчно доказателства за корупция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.