Реалният брой на инфектираните хора у нас обаче е около 4000, сочат изчисленията на системата за научна оценка на епидемията, разработена от Програмата за СПИН на ООН (UNAIDS). Разликата в броя се дължи на продължителното отсъствие на видими симптоми при болестта - между 5 и 10 години. По тази причина една значителна част от хората не знаят, че са инфектирани.
От новорегистрираните случаи през тази година 119 са мъже и 24 - жени. Над 65% от новорегистрираните ХИВ-позитивни лица през 2010 г. са открити в 19-те кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН и от неправителствените организации, работещи с уязвимите групи. От началото на 2010 г. в кабинетите са се изследвали общо 41 730 души. През тази година в 13-те затвора в страната 3434 души са получили консултиране и изследване за ХИВ.
Регистрираните ХИВ позитивни лица са в много широки възрастови граници - от 15 до 66 години, като тази година се наблюдава критично понижаване на долната възрастова граница. Особено тревожен е фактът, че над 52 % от новорегистрираните са млади хора на възраст между 15 и 29 години.
Според пътя на инфектиране през 2009 г. се очертават две особено уязвими групи – 32% (46 души) от новорегистрираните са инжекционно употребяващи наркотици, а 20% (30 души) са хомо или бисексуални мъже. 14% (20 души) са открити като лежащо болни. В сравнение с 2008 г. (22%) делът на тази група е по-малък, което показва, че все повече лица се насочват своевременно за консултиране и изследване за ХИВ. От началото на 2010 г. са регистрирани четири ХИВ позитивни бременни жени. Регистрирани са и три ХИВ позитивни деца, родени от ХИВ позитивни майки. Данните показват, че близо 60 % от новооткритите през първите 11 месеца на 2010 г. лица са от София (45 души) и Пловдив (39 души), които продължават да са регионите с най-голям брой новорегистрирани през последните няколко години. Регистрирани са и ХИВ-позитивни лица в регионите: Пазарджик – (15 души), Варна – (8 души). В останалите региони са регистрирани по-малко от 5 души.
В общо разкритите 5 сектора за лечение на СПИН специфична антиретровирусна терапия получават 360 души, а общият брой на наблюдаваните лица е 609. За първата половина на 2010 година неправителствените организации, предлагащи услуги по превенция на ХИВ сред уязвимите групи, са достигнали до 5 364 инжекционно употребяващи наркотици, 15 563 представители на ромската общност, 4 633 проституиращи жени и мъже, 3893 хомосексуални мъже, 30 364 деца и млади в риск.
Тазгодишното мото на антиспин кампанията е “Презерватирай се”. Чрез играта на думи здравните власти се опитват по оригинален начин да привлекат вниманието на младите хора, да ги провокират и да им напомнят да се предпазват. Според статистиката половината от младите хора у нас започват да практикуват секс на 16-17 години. Приблизително 40 % от тях декларират, че не използват презерватив при първия си полов акт.
По време на кампанията е предвидено да бъдат раздадени над 200 000 презерватива и 200 000 картички с мотото на кампанията и информация за кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.