Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НПК се пакетира с промените в конституцията

Реформаторите се срещнаха с Цацаров, "Правосъдие за всеки" увещава Борисов за ограничени правомощия на главния прокурор

2 коментара
Петър Москов, Радан Кънев и Сотир Цацаров. Снимка: Прокуратура на Република България

Поисканите от главния прокурор промени в процесуалните закони влизат в приоритетите на съдебната реформа заедно с внесените вече от правосъдния министър изменения в конституцията и съдебния закон. Ще бъде съставена работна група, която в кратки срокове да изготви промени в НПК, съобщиха от прокуратурата в петък след среща на министъра на правосъдието Христо Иванов и главния прокурор Сотир Цацаров. Преди това Цацаров бе посетен от съпредседателя на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев и партийния му заместник Петър Москов.

Целта е да се постигне максимален консенсус преди първото четене на конституционните промени за съдебната власт, за които са нужни поне 160 гласа, но засега толкова не се събират, освен ако ДПС, БСП или АБВ не променят отрицателната си позиция.

Декларацията на главния прокурор от четвъртък, след демонстрацията на помирение с Христо Иванов, че държи конституционната реформа да бъде одобрена до края на юли, а след това с общи усилия да се прецизират конкретните ѝ текстове, заедно със Закона за съдебната власт и процесуалните закони, дава основание да се смята, че вотът за конституцията може и да е успешен.

Обратът настъпи след устния доклад на Европейската комисия, която преди два дни предупреди, че стои категорично зад конституционните предложения на Христо Иванов, предвиждащи разделянето на Висшия съдебен съвет. Парламентарната съпротива срещу идеите на министъра идва партии, зависими от главния прокурор, поради което настоящите совалки очевидно целят да спечелят неговата благословия, която да помогне за постигането на заветните 160 гласа. Такава бе и еднозначната заръка на премиера Бойко Борисов, който още преди две седмици обяви прокурорския курс на реформата за приоритет, а след това призова всички страни в спора да намалят напрежението и да търсят консенсус.

В съобщението на прокуратурата се уточнява, че в работната група, която ще обсъжда промените в НПК, ще бъдат включени представители на ВКС и на академичната общност. "Укрепване на капацитета за провеждане на резултатни разследвания от МВР, скъсяване на сроковете в наказателния процес, лимитиране на възможностите за връщане на дела от съда бяха сред обсъжданите теми", допълват от прокуратурата.

"Главният прокурор изрази категоричното си становище по отношение на измененията в ЗСВ, че следва да отпадне възможността министърът на правосъдието да посочва ръководители в органите на прокуратурата и следствието. Промени в антитерористичното законодателство също бяха сред темите на разговор. Главният прокурор посочи, че ПРБ ще обобщи законодателството на партньорските прокуратури с оглед взаимстване на добри практики и ще предостави анализа на правосъдния министър за изготвяне на нормативна уредба", се казва в съобщението.

Президентът: Конституционните промени нямат алтернатива

Конституционните промени, даващи началото на съдебната реформа, нямат алтернатива и трябва да бъдат приети от парламента преди местните избори в края на октомври, обяви и президентът Росен Плевнелиев в петък по време на посещението си на Събора на народното творчество и животновъдството "Рожен 2015".

"Ако съдебната реформа не се случи, ще има по-малко инвестиции, по-малко икономическо развитие и ние отново ще се забавим по пътя на своя просперитет. Съдебната реформа е извървяла немалък път до тук и ще бъде крайно безотговорно, ако не се намери национално съгласие, за да можем да продължим по пътя на подобряване на българската система на правораздаване", мотивира тезата си държавният глава.

Според него реформата не може да се случи в режим на противопоставяне или когато партиите гледат тяснопартийните си интереси. Той допълни, че също работи за "широко политическо съгласие" по предложените конституционни промени, като вече е провел срещу с премиера, правосъдния министър, главния прокурор и някои от парламентарните сили.

"Ще продължа да го правя през следващите дни, защото е важно да извървим по достоен начин тези последни стъпки до приемането от парламента на първо четене на промените в конституцията. Благодаря на главния прокурор, на министъра на правосъдието, че демонстрираха промяна в подхода", каза още президентът, добавяйки, че "само с писалките, с добрите идеи, с национално съгласие и позитивна енергия ще променим конституцията".

РБ увериха, че политически намерения за промени в прокуратурата няма

Междувременно Радан Кънев и Петър Москов заявиха след срещнаха със Сотир Цацаров, че са се обединили около позицията, че "разговорът за конституционните промени вече е изцяло на политическа плоскост".

"Сериозните професионалисти и сериозните хора не разговарят един с друг през медиите, особено при очевиден риск това да попречи на много по-важни обществени процеси, каквито са конституционната промяна и съдебната реформа, така че мисля, че е съвсем очевидно защо се срещнахме и проведохме този доста дълъг и сериозен разговор", коментира Кънев, демонстрирайки, че духът на помирение между Цацаров и правосъдния министър Иванов е завладял и Реформаторския блок (РБ).

Той обяви, че с колегите му си поставят за цел конституционните промени да съберат 180 гласа подкрепа на първо четене в парламента, така че второто четене да не бъде отложено за след местните избори.

"От своя страна ние потвърдихме това, което вече неколкократно казвам – че политически намерения за промени в българската прокуратура няма. Никой никого не маха и никой никого не слага. ВСС е този, който избира главен прокурор, когато му изтече мандатът, това е между другото един доста далечен момент от днешна гледна точка. Имаме своите възгледи за реформа, естествено и на прокуратурата, които са заложени в Закона за съдебната власт и те са съгласувани с българската прокуратура. Там има и множество предложения на прокуратурата, т.е. една обща воля българската прокуратура да се реформира има, а и едно много откровено отношение на г-н Цацаров, който отчита недостатъчната реформираност на българската прокуратура, също има. Така че, по тази част от проектозакона за съдебната власт ние нямаме разминавания", добави още Кънев, отчитайки, че все пак "има разминавания по други текстове, те имат чисто професионален характер".

Лидерът на ДСБ предпочете да не коментира вероятността, при която промените в конституцията не съберат дори и минималните 160 гласа, за да се премине към второто им четене.

"Искам да кажа нещо много ясно, защото съм присъствал на преговорите и с БСП, и с ДПС, днес съм имал разговор с главния прокурор, никой по никакъв повод в момента не е поставял подобни условия (за отпадане на текстове от проекта – бел.ред.). Съвсем ясно казвам, разговорът между първо и второ четене ще се води тогава, след като се съберат необходимите гласове на първо четене", обобщи Радан Кънев.

"Изразена беше категорична подкрепа на предложенията за формиране на колегия на съдиите и колегия на прокурорите и следователите във ВСС, за пряк избор на членовете на съвета от професионалната квота и за засилване на правомощията на Инспектората към ВСС", предадоха от пресцентъра на държавното обвинение позицията на Цацаров по темата по време на разговора.

Освен това оттам допълниха, че главният прокурор е подчертал, че "всяко забавяне може да се отрази негативно на реформата в съдебната власт".

Министър Христо Иванов определи разговора си с Цацаров като "съвсем рутинна част от диалог, който не е спирал и ще продължава".

"Правосъдие за всеки" увещава Борисов за ограничени правомощия на главния прокурор

Междувременно представители на гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" се срещнаха с премиера Бойко Борисов, пред когото защитиха искането за ограничаване правомощията на главния прокурор. Подобни идеи лансира РБ още преди внасянето на конституционния проект, но след като не срещна подкрепа от нито една партия, включително и ГЕРБ, се отказа от намеренията си. Както стана ясно от уверенията на Радан Кънев след срещата с Цацаров в петък, тези идеи са снети от дневния ред на реформаторите.

"Правосъдие за всеки" предлага мандатът на главния прокурор да се намали от 7 на 5 години, да отпадне функцията му на методически ръководител на всички прокурори, както и да се назначи специален и независим негов заместник, който пряко да отговаря за борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Гражданската инициатива освен това предлага да се намалят представителите на парламента във ВСС от 11 на 7 души.

Любомир Авджийски от "Правосъдие за всеки" заяви, че имат думата на премиера гласуването за промяна на конституцията да не се отлага, да се състои още този месец.

Той пък има нашата позиция за това, че ние няма да подкрепим никакви сделки с партии или с политици, ако те са за сметка на самата реформа, тоест за ограничаване на нейния обхват, допълни Авджийски.

"След разговора с премиера останахме с впечатлението, че той е отворен за широк дебат по реформата. Разбира се, тя трябва да се случва стъпка по стъпка, а ние имаме първа базова стъпка - гласуването на първо четене с необходимото мнозинство. Защото ако това не се случи и не се случи сега, дебатът се затваря", коментира Велислав Величков.

От прессъобщение на инициативата става ясно, че Борисов е обяснил, че политическият и институционален елит трябва да се съобрази със стратегическите за страната стъпки в посока съдебна реформа. Премиерът е застанал зад тезата за разделението на Висшия съдебен съвет, намаляването на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години и премахване на делегатския принцип за избор на членове на ВСС от магистратската квота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #2

    Поисканите от главния прокурор промени в процесуалните закони влизат в приоритетите на съдебната реформа заедно с внесените вече от правосъдния министър изменения в конституцията и съдебния закон. ИЛИ КАК МОЖЕ ДА СПРЕМ СЪДЕБНАТА РЕФОРМА. Като у поставим под условие да се променя НПК. Ами как ще стане бързо промяната. НИКАК. Ще започне, ЩЕ ПРОДЪЛЖИ в спорове, ЩЕ СПРЕ за да се нагоди към този и онзи ... Но първо нека видим 160 гласа. Ако сега пък пак не изникнат условия от рода- дайте първо НПК, пък после промените...... Ще се учудя ако съдебната реформа мине във вида който се предлагаше. .

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.