Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НРС и НСО може и да не минат към правителството

79 коментара
Сн. БГНЕС

Спецслужбите под шапката на президента – НРС и НСО може и да не преминат към изпълнителната власт, какъвто бе досегашният план. Президентът Росен Плевнелиев не приема "напълно" отнемането на правомощията му върху Националната разузнавателна служба (НРС) и Националната служба по охрана (НСО), научи Mediapool от свои източници.

Към момента е постигнато съгласие да бъдат изготвени устройствени закони за двете служби, дейността на които досега се регламентира единствено в няколко члена на Закона за отбраната, и така да бъдат девоенизирани. Новият президент се ангажира до 2013 г. да бъдат внесени и устройствените закони за НРС и НСО, но според източници на Меdiapool засега Плевнелиев не е склонен на раздяла с двете служби, като разговорите продължават.

Първоначалната идея на експертите към МС бе да се осъществи идеята за единна разузнавателна общност: цивилното разузнаване – НРС и военното - служба "Военна информация" към Министерството на отбраната - се слеят в агенция към Министерския съвет, а към военното министерство да остане само войсковото разузнаване. След това обаче се стигна до решение НРС и НСО да не се сливат, а да минат към Министерския съвет, като там да започне да функционира и централизиран орган, който да координира работата на разузнаването.

Росен Плевнелиев обаче не приема автоматичното вадене на двете служби от  контрола на президентството и към момента остават актуални и двата варианта - както службите да минат към Министерския съвет, така и да останат към държавния глава.

Като много вероятна се смята възможността НРС да мине към правителството, а НСО да остане под контрола на президента. Не се изключва обаче и търсенето на компромисен вариант, в който разузнаването да остане формално под шапката на президентството, но нормативно да се осигури и влияние на премиера в него.

Ако се стигне до съгласие разузнаването да мине към Министерския съвет, ще бъде  създаден координационният център, който да е шапката на цялата разузнавателна общност.

Ще бъде регламентирана и възможност за по-широк парламентарен контрол върху разузнаването. В момента то се контролира от подкомисия към парламентарната комисия по отбрана.

Обсъжда се и възможност контролът върху разузнаването да бъде поет дори от ресорен вицепремиер, който да отговаря за целия сектор на сигурността. В момента ресорният вицепремиер по въпросите на сигурността е Цветан Цветанов.

"Временното положение" на липса на закони за двете служби се превърна в удобно статукво, оправдаващо техния непрозрачен начин на управление и възможността да бъдат използвани за лични или политически цели, каквито съмнения се появяват покрай периодично избухващи скандали. Досега всеки опит на изпълнителната или законодателната власт да промени положението се приемаше от Първанов като посегателство към неговите правомощия.

Въпросът за регламентирането на дейността на двете служби бе актуален и в началото на мандата на ГЕРБ, но Борисов каза, че за да не се изтълкува това като лична атака срещу Първанов, ще се изчака приключването на президентския му мандат. Преди две години премиерът каза още, че като се пипат правомощията на президента, трябва да се има предвид, че един ден и ГЕРБ може да има свой президент.

От 22 януари ГЕРБ вече има свой президент. Едно от първите му действия бе да освободи шефа на НРС ген. Кирчо Киров, който обаче премиерът Бойко Борисов взе за свой съветник, след като външният министър Николай Младенов, подкрепен от президента Плевнелиев, отказа да го назначи за посланик.

На 27 януари Росен Плевнелиев подписа укази за освобождаване на досегашното ръководство на НРС на шефа ѝ ген. Кирчо Киров, както и на зам.-директорите  полк. Звездомир Пенков и ген.-майор Людмил Ангелов, който се освобождава и от военна служба.

Новият зам.-директор е полк. Драгомир Димитров, който ще поеме ръководството на службата до назначаване на неин директор. Съответно той веднага бе удостоен с висше офицерско звание "бригаден генерал", съобщиха от прессеркретариата на държавния глава.
 
Полк. Георги Миленов е назначен за заместник-директор на НРС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

79 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #79
  2. Анонимен
    #78

    Всички ония, които бяха в НРС през последните 15 години, 6 под ръководството на Гяуров и 9 при Киров и успяха да оцелеят въпреки техния геноцид и да се запазят читави, трябва да бъдат наградени с орден "Стара планина" първа степен!Можете ли да си представите? ПЕТНАДЕСЕТ години от най-плодотворната част на живота им са минали при тия нехранимайковци. Каква държава имаме ние? Какви хора я населяват? В случая става въпрос за светая светих на суверенитета на всяка една ДЪРЖАВА по света - нейното РАЗУЗНАВАНЕ!

  3. Анонимен
    #77

    На №73 - Не зная в какво жилище живеете, но предполагам - в небогато. Този, когото защитавате, Кирчо Киров, стана мултимилионер, в сравнение с когото ЦвЦв е просто скромен. Подлизурко с крадената държавна пара успя да си купи през последните години още два огромни апартамента - мезонети в "Бъкстон", където живее със снахата и сина си, две къщи - огромни, едната при брат му,също крадец, от автоинспекциите на транспорта, и два огромни джипа. това трябва да проверява Сметната палата - съответстват ли тези закупени имоти на заплатата на директор на НРС и на жена му- началник при Цвета Маркова. С тях освен една лека кола за девет години - друго не биха могли да спестят.

  4. Анонимен
    #76

    74 - Пиян си, брато. Форумът е за НРС, не за НСО.

  5. Анонимен
    #75

    до №73 - Точно Димо Гяуров остави Киров начални отдел, макар и селски. "Случайно" Каква съпротива е водил Кирчо срещу него, като тогава прилагаше същата своя тактика - подлизурстване към Ефрейтора. Понеже пишеш, че познаваш Подлизурко като "почтен офицер". Вероятно с това, че участваше в контрабандата на петролни продукти към бивша Югославия, от където произтече дружбата му с Гоце. За да го цениш толкова, може би си им светил тогава по граничните пунктове, където прокарваха "стоката" чрез подчинените на Кирето, които той изпрати като стана директор на НРС на най-топлите местенца в чужбина.Един съвет - не пиши повече глупости!

  6. Анонимен
    #74

    69, цитирай имена. А да - това е само заплаха, защото със сигурност не знаеш и 1 име на служител в НСО, освен високите чинове, които са цитирани в медиите. Не знаеш и едно име на сержант,лейтенант, капитан, майор .... от НСО.

  7. Анонимен
    #73

    Не мога да повярвам, че над Кирчо Киров се изсипва толкова голяма помия, а всички са забравили ефрейтор Памперс- т.нар. генерал Гяуров. Именно Гяуров разсипа службата по подъл и безпардонен начин с помощта на подлизурковци и лакеи, сред които обаче не беше Киров. Именно той бе сред малцината достойни офицери, които оказваха отпор на своеволията на разпасалия се ефрейтор и неговата клика. Познавах Киров като почтен офицер и наистина е невероятно това, което се пише за него в момента.

  8. Анонимен
    #72

    "Издирвам снимката на Цола Драгойчева и ще си я сложа нея,за Ваша радост!Дано се успокоите", пише Ема. Ако така изглеждаш като на снимката,Емче, ще те обичам. Ама явно не си жена...бая си напреднала по мъжка линия?

  9. Анонимен
    #71

    НСО трябва да се влее в МВР (какъв е смисълът да има няколко държавни охранителни служби? повечето началнически места?НРС трябва да бъде на подчинение на правителството - да се слее със служба "Военна информация" към МО (със или без войсковото разузнаване) и или да е на подчинение на МС (като ДАНС) или направо да се слее с ДАНС (какъв е смисълът външното и вътрешното разузнаване да са отделени? Терористите и другите врагове не се съобразяват с държавните граници, а действат по най-ефективният за тях начин и в България и навън.

  10. Анонимен
    #70

    Нали се бяхме разбрали без ченгета от ДС? За малко поскланик да го направят, но това щеше да е аргумент в съда на всички други, които ще съдят отзоваването си. Но в Министерския съвет може. Така ли? Цяла седмица реват срещу поповете-ченгета, които не се знае как и под какъв натиск са били вербувани. А вербовчиците, които са вадили душите на хората-в правителството. Така ли? И за този ли, като за Тервел и Телериг, ще поеме лична отговорност2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.