Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НРС и НСО стават цивилни, президентът няма да им е началник

0 коментара

Ръководствата на Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана ще се девоенизират и директорите им ще бъдат цивилни лица. За такава промяна в Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС) е настоял днес пред депутатите от НДСВ и ДПС премиерът Симеон Сакскобургготски и е получил тяхната подкрепа. Депутатът от комисията по вътрешен ред и сигурност Цонко Киров поясни, че премиерът е поискал да се върви към девоенизиране не само на директорите, но и на самите служби.

Царят е заявил, че би било хубаво да се девоенизират ръководствата на службите в контекста на евроатлантическата ни интеграция и че така е във всички европейски държави.

Спешната необходимост от промяна в закона веднага бе свързана с бързането около смяната на директора на НРС. До края на годината България трябва да представи в Брюксел името на новия титуляр, тъй като на 13-и януари 2003 започва първият кръг от преговорния процес с НАТО, а две седмици преди това трябва да са издадени т.нар. допуски за преговорите, твърдят депутати.

Миналата седмица военният министър Николай Свинаров заяви, ЗОВС е формална пречка за евентуалното връщане на Бриго Аспарухов като шеф на разузнаването. "В закона има текст, че след 40-годишна възраст офицерите не могат да бъдат приемани на кадрова военна служба", обясни военният министър. Той добави, че имало много начини, "ако реши човек", тази пречка да бъде преодоляна. С изваждането на НРС от ЗОВС на практика отпада формалната бариера за връщането на 57-годишния о.з. ген.Бриго Аспарухов.

Макар все още да няма потвърждение нито от правителството, нито от президента, за смяната на сегашния шеф на службата Димо Гяуров, от няколко седмици насам усилено се говори, че Симеон Сакскобургготски иска да го замени с депутата от БСП Бриго Аспарухов. Царят имал доверие на Аспарухов заради общото им приятелство с бившия банкер Атанас Тилев. Срещу Бриго Аспарухов бе образувано дело за унищожаването на агентурното дело на "агент Румянцев", под каквото име е работил за ДС съдружникът на царя в Застрахователно дружество "Витоша" Атанас Тилев. Според дипломатически източници обаче, НАТО е дало негативен отговор на президентството при сондажите за Бриго Аспарухов.

Промяната в закона ще разчисти пътя към НРС и на друг спряган за поста бивш кадър на БСП - бившият шеф на комисията по национална сигурност Димитър Йончев.

В интервю за Радио "Свободна Европа" днес той каза, че официално не му е предлагано да оглави НРС. "Имал съм някои подхвърляния, но от неофициални източници, от средите на президентството, някои партии, че не би било лошо да се ангажирам с такова нещо", каза Димитър Йончев и допълни: "Въоръжените сили ги освободихме от толкова структури , оставихме тази служба военизирана и сега трябва да слагаме юпита отгоре, а навсякъде не става с юпита".

На въпрос, ако в рамките на тази седмица се промени законът и постът се девоенизира, би ли приел предложение, Димитър Йончев отговори: "На всяка добра воля, която иска да се уреждат нещата, могат да разполагат с мен експертно на 100 процента".

Към момента НРС и НСО са на подчинение на президента, който е и върховен главнокомандващ. Изваждането на двете служби от преходните и заключителните разпоредби на ЗОВС означава, че вече няма да има правни аргументи те да останат при президента, който по Конституция няма правомощия по отношение на сигурността, а само по отношение на въоръжените сили.

Военният министър Николай Свинаров обясни миналата седмица, че се подготвят два отделни закона за НРС и НСО и до тяхното приемане двете служби ще работят както досега по ЗОСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.