Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС да одобри икономическа стратегия, настолна и за следващите правителства

7 коментара

Парламентът да приеме дългосрочна икономическа стратегия с достижима национална цел и тя да се превърне в настолна за следващите няколко правителства. Това призова в петък президентът Георги Първанов на инициираната от него дискусия под наслов "Стратегически приоритети на българската икономика в контекста на стратегия "Европа 2020".

Той дори посочи такава възможна цел - до 2020 г. да достигнем БВП на глава от населението равен на 60% от средния за ЕС, която е записана в доклада, поръчан по темата от него и изготвен от широк кръг икономисти.

Дискусията събра в НДК обичайните имена от научната и академичната общност с преобладаващи леви и лявоцентристки възгледи, гравитиращи около левицата и президентството.

За разлика от други подобни форуми, организирани по инициатива на Първанов, този не беше посетен от представители на изпълнителната власт с изключение на един зам.-министър, от депутати, без неколцина от левицата, но за сметка на това имаше изобилие от лидери на извънпарламентарни политически формации със скромно присъствие в политическия живот.

Това "нашествие" присъстващите журналисти свързаха с усилените коментари в публичното пространство за подготвяния гражданско-политически проект на държавния глава.

В изказването си Първанов разкритикува правителството, че продължава да не се справя с икономическата криза. Според него преди година на предишния икономически форум, иницииран от него, са били поставени два пътя за развитие на страната - "единият с балансиран, занулен бюджет, при който акцентът е поставен върху постигането на самоцелни максималистични цели и показатели за сметка на икономиката, реалния сектор, производството и потреблението".

Вторият, според Първанов, е бил с "по-гъвкаво използване на фискалните инструменти при запазването на валутния борд и финансовата дисциплина, допускане на ограничен структурен дефицит, насочен към стимулиране на производството и потреблението, реформи в здравеопазването и образованието".

"Правителството не прие предложението за бюджетен дефицит от 3%, който да се използва, за да се разплати правителството на бизнеса и за структурни реформи в здравеопазването и образованието, което бе грешка", даде оценката си Първанов, който посочи още, че кабинетът продължава да работи без дългосрочна стратегия и визия.

Идеята му за приемането на подобна стратегия от сегашния парламент и следването ѝ от следващите правителства бе приета сдържано от присъстващите, а проф. Гарабед Минасян от БАН посочи, че никой не може да задължи следващи парламенти с нея, ако избирателите не я споделят и не гласуват на изборите доверие на тези, които я защитават.

Председателят на Икономическия и социален съвет Лалко Дулевски отбеляза становището на съвета, че стратегия "България 2020" би могла да бъде разделена на два етапа.

Първият - от 2011 - 2013 г. да бъде период на възстановяване и растеж, а вторият - 2014-2020 г. - период на "динамичен иновативен" растеж.

Според Дулевски, основното предизвикателство пред страната през следващото десетилетие ще бъдат човешките ресурси. Допълнителен утежняващ фактор е увеличаването на хората без образование, което ще упражни натиск върху пенсионните и осигурителните системи, коментира той.

"Твърдя, че ако сегашната тенденция се запази и няма силна политика още днес, в края на следващото десетилетие на тогавашния финансов министър ще му бъде невъзможно да запази дори сегашните пенсионни стандарти", добави Дулевски.

Депутатът от Коалиция за България и бивш министър по усвояването на еврофондовете Меглена Плугчиева посочи, че основната задача на българското правителство в селскостопанската политика трябва да бъде насочена към максималното използване на програмата за селските райони.

В противен случай тези райони могат да се обезлюдят в следващите 5 до 10 години, каза тя.

Управителят на БНБ Иван Искров посочи, че банковата система е "фактор за стабилността в страната". Той увери, че независимо от трусовете в икономиката системата е жизнеспособна и добре капитализирана.

Искров отново защити необходимостта от запазване на валутния борд, като се аргументира, че преди въвеждането му в страната не е имало чуждестранни инвестиции. А икономическият ръст е постижим, само когато има местни и чуждестранни инвестиции, каза той.

Според старши икономиста от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов попита що за цел е да достигнем БВП, равен на 60% от този в ЕС през 2020 г. Според него вместо да пишем стратегии, по-добре да се заинтересуваме как Европа стана богата и целта ни е ние да станем богати, а не да гоним показатели, които след десет години ще са други, и България пак ще е най-бедната страна в ЕС. Това сме го постигнали и можем да го запазим, без да правим нещо специално, отбеляза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вани
    #8

    Стига политически лица по тези форуми! На един политик в тях да участват поне 5 експерта в различни области.

  2. dedov
    #7

    социалистически планоже

  3. пенсионер
    #6

    Пак ни обещават светло бъдеще както едно време.

  4. nestinara
    #5

    Та казвам аз,понеже нямаолиои хлябът еот мъката по-чер,един е лозунга:Терора долу!Съюз със СССР!Горе главите, патриоти! Да поплюваме деспота Костов и дружно да зацелуваме съветските задници, както сме си свикнали! С любов!

  5. И.Иванов, Швеция
    #4

    "Парламентът да приеме дългосрочна икономическа стратегия с достижима национална цел и тя да се превърне в настолна за следващите няколко правителства. Това призова в петък президентът Георги Първанов ..."Премиерът се е запретнал със "закони" на парламента да рестварира комунистически терор !Президент се е запретнал със закон на парламентада реставрира комунистически петилетки !Остава им само със съвместни усилия да върнат името на Варна на Сталин, името на бул. Витоша в София на Сталин и името на язовир "Искър" на Сталин, та да си дойдат общите им неща "на място" ...

  6. куку-сан
    #2

    Аман от олигофрените във властта!Сбъркана е изобщо системата на управление и в страната, и в ЕС!Може ли икономиката и обществото да се управляват от "парламентаристи"-т.е.от говорящи, от лаладжии?Колко от тях са доказали,че могат да управляват - например производство,търговия,здравеопазване,образование- успешно поне 3г?Държавата ще затъва докато управлението не се поеме от знаещи,можещи и доказали се на по-ниските нива на управление кадри на национално и местно ниво,подпомагани от съответни институти към всяко министерство!Не може всеки платил си Сульо и Пульо да да управлява държава!Дори за управление на мотопед се иска доказване чрез изпит на знания,умения и опит!

  7. Хасково
    #1

    Светла Бъчварова е новият председател на областния съвет на БСП Хасково

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.