Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС договори нов конституционен проект след компромис на РБ с ДПС

"Историческият компромис" запазва две от ключовите реформаторски предложения и отписва редица други

31 коментара
НС договори нов конституционен проект след компромис на РБ с ДПС

Изправени пред дилемата за провал на първия вот по конституционните промени или компромис с ДПС, който гарантира някакъв старт на съдебната реформа, Реформаторският блок (РБ) прие втория вариант. В четвъртък ДПС склониха да приемат още един от ключовите текстове от проекта на правосъдния министър – за политическата квота в бъдещите две камари на Висшия съдебен съвет (ВСС). Съгласието на РБ за компромис по окастрения вариант на конституционните промени отвори пътя за тяхното гласуване с мнозинство от 180 гласа, което пък дава шанс да бъдат окончателно гласувани през втората половина на септември.

"Атака" се самоизключиха от преговорите от самото им начало, а БСП направи това сега.

Новината за съгласието между ГЕРБ, ДПС, РБ, БДЦ, ПФ и АБВ бе обявена от премиера Бойко Борисов в четвъртък следобед.

Съгласуваните промени включват разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на прокурорска и съдийска колегии, пряк избор на членовете на ВСС от съдебната власт, право на Инспектората да проверява имотите на магистратите и да ги следи за конфликт на интереси. Отделните колегии във ВСС, а не общият пленум ще назначават и уволняват прокурори и съдии.

Запазва се съотношението на професионалната и парламентарните квоти в колегиите, предложено от правосъдния министър Христо Иванов - в прокурорската ще бъде 6:6, а при съдиите 8:5 с превес на избраните от гилдията. Висшият адвокатски съвет ще има право да сезира Конституционния съд.

Договорените промени ще залегнат в нов законопроект, който ще бъде подписан от подкрепилите ги партии и ще бъде внесен в парламента на 24 юли, когато по план трябваше да се гласува проектът на правосъдното министерство, внесен през май от ГЕРБ, РБ, ПФ и част от БДЦ.

"Съобразихме се с всички и с компромисите, които всеки искаше да направи без да се отрази по никакъв начин на съдебната реформа, а точно обратното. Много съм благодарен, това е един изключителен знак към народа и към Европа, че има политически лидери, и политически партии, които могат да надскочат егото си, когато става въпрос за държавата", заяви Борисов.

Радан Кънев: Това не е имитация на реформа, а пълноценно преустройване на ВСС

Съпредседателят на РБ Радан Кънев заяви, че това не е отстъпление от реформите. "Не, защото това не е имитация на съдебна реформа. Това е пълноценно, цялостно преустройване на ВСС според първоначалните идеи на конституционната промяна, тоест най-важната точка от програмата за съдебна реформа и от конституционния законопроект се подкрепя в своята цялост и дълбочина, както по отношение на правомощията на ВСС, така и по отношение на състава на отделните колегии. Тук не е въпросът в такива преговори да има победители и победени, но за всички привърженици на съдебната реформа в България това е изумителен, неочакван успех", каза Кънев.

"Мисля, че партиите в 43-тото Народно събрание показаха, че имат воля да поставят националния интерес над партийното его. Взехме трудно, но и вярно решение", отбеляза Лютви Местан.

Лидерът на БСП Михаил Миков, който не взе участие в тази среща, заяви, че това е среща на групата, която ще подписва редуцирания проект за промени в конституцията.

Преди ден РБ отказа да подкрепи проекта ГЕРБ-ДПС, в който близо 2/3 от предложенията на правосъдното министерство бяха окастрени, но пък движението склони да отстъпи по важния текст за разделното гласуване на кадрови решения в двете колегии на ВСС.

В четвъртък сутринта се събра председателският съвет в Народното събрание, (без "Атака", която въобще не участва в разговорите), който приключи без решение дали в петък ще бъдат подложени на гласуване предложенията на правосъдното министерство или ще бъдат заменени с нов проект, около който в сряда се обединиха ГЕРБ и ДПС, но РБ отхвърли.

"Както вчера казах, днешният ден е много дълъг. Той дава възможност за много разговори и намиране на разумно решение", коментира след съвета Радан Кънев. Запитан означава ли това, че компромисът още е възможен, той отвърна, че ако компромисът не е възможен, значи и осемпартиен парламент не е възможен.

На проведените след това разговори с реформаторите от ДПС са предложили трети законопроект, в който приемат заложените от правосъдното министерство квоти за избор на членове на ВСС. Така ДПС ревизират проекта си от 22 юли, когато бяха променили съотношенията така, че в прокурорската колегия превес да имат избраните от прокурорите, а не от парламента, като в същото време засилваше възможността за политическо вмешателство в съда с една бройка завишение на парламентарната квота.

Новият "бонус" идва след другата "отстъпка", на която ДПС склониха в сряда - съдебната и прокурорско-следователската колегии на ВСС да могат да взимат самостоятелни кадрови решения, както предлага Христо Иванов.

ДПС успя спазари тези компромиси срещу отпадането на редица други важни текстове – свиването на мандата на ВСС, въвеждане на тайно гласуване за кадровите му решения, възможността всеки съд да сезира Конституционния съд, въвеждането на минимална отчетност спрямо държавното обвинение и др.

Исторически компромис

На излизане от поредната среща с ДПС, Радан Кънев коментира: Намираме се на ръба на исторически компромис в това Народно събрание.

Ситуацията около конституционните промени, с които трябваше да стартира съдебната реформа, е критична, тъй като по план в петък трябва да се гласува първоначалният проект, внесен от ГЕРБ, РБ, ПФ и част от БДЦ. Засега той не събира минималното мнозинство от 160 гласа заради съпротива на ДПС, БСП и АБВ. Това означава, че проектът може да се провали на първо четене и нова конституционна процедура може да бъде открита едва след три месеца, което забавя или направо отлага реформата.

Реформаторите бяха оставени да се справят както могат, след като не само ГЕРБ, но и Патриотичният фронт (ПФ) се престрои в сряда към "консенсуса" с ДПС.

ДПС иска да се легитимира като реформаторска партия

Една от най-големите въпросителни в тези дни на кризисни совалки и пазарлъци е, защо ДПС толкова държат реформаторският проект да бъде оттеглен и да бъде внесен нов, който се различава от първия единствено по редуцирането на текстове. Както е известно, на първо четене конституционните промени се гласуват ан блок, а на следващите две четения – текст по текст и всеки от тях може да бъде ревизиран или да отпадне. Това означава, че проектът на правосъдното министерство на финала пак би могъл да бъде безобразно окастрен и да добие вида, в който го искат противниците на реалните реформи.

ДПС много добре знаят това и всъщност залогът с настояването им за нов законопроект очевидно е да получат политическо признание. ДПС искат да са съвносители на предложения за съдебна реформа и по такъв начин партията, за която се твърди, че в момента държи под контрол съдебната власт, да бъде реабилитирана.

Всички партии без РБ се съгласиха в сряда и на друго искане на ДПС – преди второто четене на конституционните промени те да бъдат изпратени в Конституционния съд (КС), който да се произнесе по тяхната допустимост. Като се има предвид, че настоящият състав на КС е същият, който преди година и половина изпълни политическата поръчка в услуга на Делян Пеевски и ДПС, почти сигурно е, че и сега ще се съобрази с волята на "възложителя".

Внесените от правосъдното министерство конституционни поправки трябва да обезпечат далеч по-сериозните промени, залегнали в Закона за съдебната власт, целящ да постигне по-радикална реформа на системата. Този законопроект бе представен от Христо Иванов в края на май, но внасянето му в НС бе отложено за есента, за да се изчакат конституционните промени. Съдебният закон може да бъде гласуван и с обикновено мнозинство, така че пазарлъците по него биха били далеч по-безболезнени, ако има политическа воля за реални реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nikol
    #31

    Ситуацията в момента много добре илюстрира защо сме на това дередже. Малко хора се опитват да свършат някаква работа, всички останали критикуват. Политиката е изкуство на възможното. По-добре да напредваме с малки стъпки на където сме се запътили, вместо да седим и да чакаме и нищо да не се случва с години. А народа си гласува за ГЕРБ, БСП и ДПС и чака някой Радан да дойде да свърши работата, за да го плюе на воля след това. Отговор

  2. trajkow
    #30

    О. Минчев през времето '91-94 не искаше никакви реформи. Тогава пригласяше на Вл. Костов в '24 часа' против такива и за близки връзки с РУ .... Какво го гледате сега в устата ...?!

  3. Коментарът е изтрит в 05:47 на 24 юли 2015 от автора.
    #29
  4. Коментарът е изтрит в 05:43 на 24 юли 2015 от автора.
    #28
  5. Kiril Kovatchev
    #27

    Докога ще се позволява на ДПС да разрушава българската държавност с явната подкрепа на руските партии в българския параламент? Руската империя пръска милиoни да задържа развитието България като по този начин страната е лесна плячка за домогванията на Кремъл. В ролята на руски агенти и антибългари са отново БСП, Атака и АБВ.

  6. Филка Русофилка
    #26

    Както се очакваше, партиите, с претенции да са европейски, т.е. без двете руски, в последния момент се качиха на влака на съдебната реформа, по думите на Валери Симеонов. Проектът не е „нов”, а стария. Основните 6 промени минаха, а и другите ще бъдат прокарани като му дойде времето. Това опровергава опита на Тони Николов да докаже, че българското общество ставало все повече „блокирало общество”, но и в това няма нищо ново. Песимизмът е характерен за левия интелектуалец при общества в преход. Забележително е, че Радан стана „господар на мълчанието” само за 1 ден и пречките изчезнаха яко дим.

  7. pump it!
    #25

    Никакви компромиси няма, просто Доган(Сава) кандиса на на т.н. първи вариант, внесен в деловодството на Народното събрание от РБ и ГЕРБ чрез другарката Цачева Цецка. И след уточнението стигаме до конкретния въпрос - съдебната реформа наистина ли се състои в разделянето на ВСС? На съдийска и прокурорска секция? Това, което вносителите предлагат? Чудото, дето си го приписвате за реформа, сигурно ще ви опаричи - ми съвсем не е случайно, че другарят Борисов е турен да плещи дивотии по темата.

  8. Странна балканска история: РБ изработва възможна смислена реформа. Няколко дни преди ПЪРВО гласуване, агентите на ДС (Павел, Гоце & Co) казват : "...забравете 2/3, а останалото ще бъде така както ни изнася..." Българското Народно Събрание се покорява на волята им, а Европа поне не мълчи, но е време да се намеси много по-енергично...

  9. Ако това е "исторически компромис в това Народно събрание" ... честито г-н Кънев !?

  10. В и К
    #22

    @Явор от Германия Костовист#17 Колега, позволявам си да ви поправя, "турското робство" е измислица и част от руската имперска пропаганда, целяща да ни убеди, че имаме нужда от "освобождение". Наистина, би могло да се каже обаче, че сме били под руско робство, след като сме били прегазени от съветските мародери през 1944г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.