Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС единодушно прие мерките на Цацаров срещу бегълците от правосъдието

3 коментара
НС единодушно прие мерките на Цацаров срещу бегълците от правосъдието

Депутатите единодушно приеха в сряда на първо четене поправките на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), предложени от главния прокурор Сотир Цацаров под формата на мерки срещу подсъдимите, опитващи се да избягат от правосъдието.

Сред законовите промени, одобрени от управляващите и опозицията Народното събрание (НС), са мерките за неотклонение, налагани на обвиняеми и подсъдими по наказателни дела, да бъдат затегнати сериозно чрез въвеждането на електронно наблюдение, периодично подписване в полицията, както и чрез временно отнемане на личните документи. Последният вариант предизвика най-сериозни резерви сред членовете на правната комисия, но въпреки това и той бе одобрен от парламента.

Друга промяна на НПК предвижда съда да изменя моментната мярка за неотклонение на обвиняем в най-тежката "задържане под стража", ако му постановява осъдителна присъда. В момента промяната на мярката е обвързана изцяло с процесуалното поведение на обвиняемия и дори, когато той бъде осъден, не може да му бъде наложен постоянен арест, ако няма данни, че е станал причина за забавяне на делото.

От държавното обвинение настояват още присъствието на подсъдимите в съдебната зала, когато делото се разглежда на втора инстанция, да стане задължително. В момента подсъдимите са длъжни да присъстват на съдебните заседания само на първа инстанция. Предлага се и "възможност за незабавно привеждане в изпълнение на влезлия в сила съдебен акт", в случаите, когато решението на втората съдебна инстанция е окончателно.

Освен това депутатите одобриха на първо четене и предложението разрешенията за използване на специални разузнавателни средства (СРС) спрямо магистрати да се издават от председателя на Върховния касационен съд по искане на главния прокурор, а не както бе досега – от окръжен съдия по искане на наблюдаващия съответното дело обвинител.

"Досегашната уредба по НПК не предлага достатъчно надеждни гаранции, че посредством мерките за процесуална принуда се обезпечава безпрепятственото водене на наказателното производство, неговото своевременно приключване и особено изпълнението на влязлата в сила присъда. Затова първостепенна задача на проекта е мерките на процесуална принуда, освен другите си задачи, да осигуряват и изпълнението на наказанието при осъдителна присъда, включително събирането на държавните вземания, произтичащи от наложени имуществени наказания и присъдени в тежест на осъдения разноски", се казваше в мотивите към законопроекта, представен неотдавна от Цацаров лично на парламентарния председател Цецка Цачева.

Все по-задълбочаващият се проблем с окончателно осъдените у нас, които излизат в нелегалност преди да бъдат вкарани в затвора с влязла в сила присъда, бе сериозно засегнат от Европейската комисия (ЕК) в последния ѝ доклад за напредъка на България в сферата на правосъдието и вътрешния ред.

През последните няколко години редица осъдени престъпници се изплъзнаха от българските власти и все още са в неизвестност. Сред тях бяха признатите за виновни за рекет и сформиране на организирана банда дупнишки "братя" Пламен Галев и Ангел Христов, осъдените за убийството на студента Стоян Балтов – Вили Георгиев и Светлозар Стоилов, както и осъденият за двойното убийство пред столичната дискотека "Соло" – Илиян Тодоров.

Напоследък в неизвестност се оказа и оправданият на втора инстанция за пране на пари от наркотрафик Евелин Банев-Брендо. Той е подсъдим и по дело за организиран трафик на кокаин в Италия, по което вече бе осъден на две инстанции на 20 години затвор.

Докато нито една от институциите не успя да потвърди или опровергае информацията за изчезването му, той издаде книга, като издателите му обявиха, че "г-н Банев смята,че има сериозни аргументи да се безпокои за личната си безопасност и по тази причина не се появява където и да било, както и не желае местонахождението му да бъде известно".

Дебатът по гласуването на предложенията на главния прокурор на първо четене в сряда бе използван от Мая Манолова от БСП, за да отправи критики към правосъдния министър Христо Иванов, когото задочно попита: "Къде са му реформите, той отдавна не е протестър". По думите ѝ Иванов само говорел за радикална реформа на съдебната система, но на практика не предлагал такава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Прекрасен напредък, но това не е достатъчно. Защо никой не издирва избягалите осъдени? Защо вдовицата на Косьо Самоковеца осъди държавата в Страсбург? Защо съпругите на мутрите управляват огромни империи, които държавата не може да прибере? Откъде се появява право на собственост върху имоти купени по незаконен начин? Как "Вальо топлото" изплати джакузито? Защо никой не търси "братя Галеви"?

  2. marij
    #2

    Тези мерки отнасят ли се за съдиите и прокурорите, които са под политически чадър и за които ВСС съзнателно с цел защита интересите на мафиотските структури, не се подвеждат под отговорност за застрашаване националните интереси на България - Пеевски/ ДПС, Владимира Янева/ ГЕРБ , Кокинов/герб...Тези лица също са бегълци от правосъдието в интерес на страната!

  3. BLM
    #1

    "Дебатът по гласуването на предложенията на главния прокурор на първо четене в сряда бе използван от Мая Манолова от БСП, за да отправи критики към правосъдния министър Христо Иванов, когото задочно попита: "Къде са му реформите, той отдавна не е протестър".


    Ма, Майче, кой затлачваше съдебната система години наред в разни тройни коалиции? И сега за няколко месеца да се изчистят оборите ви. А кой се опълчи срещу министър Иванов? Не са ли Д(П)С - верните ви съюзници от котилото на ДС? А и Брендо,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.