Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС готви постоянно “правителство” на съдебната власт

6 коментара

Дни преди мониторинговия доклад на Брюксел за напредъка по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, парламентът започна в сряда обсъждането на новия Закон за съдебната власт, който трябваше да е готов преди три месеца и да обезпечи практическото приложение на конституционните промени за съдебната власт.

Макар че през пролетта управляващите се опъваха на предложенията на магистратската гилдия и на опозицията за създаване на постоянно действащ Висш съдебен съвет (ВСС), който да гарантира по-голяма независимост на съдебната власт, тази промяна ще залегне в новия закон. В него се разписва и новият Инспекторат към ВСС, за който магистрати и опозиция предупредиха, че може да се окаже безсмислен и само да произведе излишна администрация.

Приемането на закона се забави заради противоречията в управляващата коалиция, за които вече има изгледи да бъдат преодолени, след като НДСВ обеща да не се съпротивлява за постоянно действащия ВСС. Условието обаче е той да не бъде създаден веднага след приемането на закона, а настоящият състав на ВСС, в който НДСВ има сериозно представителство заради избраната от предишния парламент квота, да изкара мандата си, приключващ през декември 2008 г.

Петканов протестира задочно

Министърът на правосъдието в оставка Георги Петканов (НДСВ) в сряда за пореден път възропта срещу почти пълната преработка на внесения от него съдебен закон. В декларация, прочетена пред депутатите от заместничката му Сабрие Сапунджиева (ДПС), той протестира срещу изваждането на текстове, които повтарят разпоредбите на конституцията.

Ако законът бъде гласуван в този вид, ще се влоши качеството на правораздаването и ще се стигне до много затруднения за гражданите, предупреди задочно Петканов.

Досега той протестира срещу създаването на нов съдебен инспекторат към ВСС, преди това бе против определените за него нови правомощия да проверява съдебната власт. БСП и ДПС от своя страна блокираха намерението на Петканов да прокара амнистия за близо 1500 затворници чрез специален закон. Той подаде оставка преди две седмици с мотив, че министерстването вече му тежи след един мандат начело на МВР, а освен това в правосъдното ведомство нямало пари.

Председателят на правната комисия Янаки Стоилов (БСП) заяви, че конституцията има пряко и непосредствено действие и няма как липсата на повтарящи се разпоредби да затрудни прилагането на закона.

Атанас Атанасов от ДСБ стигна още по-далеч – според него дори след съкращенията са останали много текстове, които буквално преповтарят налични такива в процесуалните закони, но всичко това трябва да се изчисти.  

Новите органи

С новия закон се създава постоянно действащ ВСС, чийто 22-ма избираеми члена ще имат петгодишен мандат. През това време те нямат право да заемат други постове в съдебната система, както и да членуват в политически сдружения. Главният прокурор и шефовете на двете върховни съдилища остават по право членове на ВСС, който пак ще се председателства от правосъдния министър, лишен от право на глас. Новият орган ще е задължен да излъчи и свой член, който да го представлява пред медиите и обществото, като презумпцията е, че ВСС ще работи по-прозрачно и отчетно.

Парламентът ще избира 11 от членовете на ВСС, а съдебната власт – останалите 11. Новост е намалената квота на следствието за сметка на съдийската, която ще излъчва 6 члена. Прокурорите ще излъчват четирима, а следователите – само един. Изборните членове на ВСС ще получават заплати като на народните представители.

По предложение на Минчо Спасов (НДСВ), Народното събрание най-вероятно ще забрани на членовете съдебния съвет да влизат в “тайни общества”. Най-щастливи от това бяха в “Атака”, чийто зам.-председател Павел Шопов говори надълго за нещастието, което са докарали на човечеството масонските ложи.

Създаването на постоянно действащ ВСС се подкрепя от БСП, ДПС и опозиционните десни партии. Според тях т.нар. правителство на съдебната власт няма как да се справи с всичките задължения, ако заседава веднъж седмично и членовете му работят и на други места, както е в момента.   

За Инспектората към ВСС се предвижда парламентът да избира с мнозинство от две трети поотделно неговия председател и членовете му. Главният инспектор трябва да има най-малко 15 години юридически стаж, а инспекторите – 12. Новият орган ще проверява образуването, движението и приключването в установения срок на съдебните, прокурорските и следствените дела; ще предлага дисциплинарни наказания; ще може да отправя сигнали и предложения до други държавни органи.

Проверките, предвидени в годишната програма, се извършват от определени чрез жребий екипи, включващи инспектор и експерти. Заплатата на главния инспектор ще е като на шеф на отделение във ВКС, а подчинените му – като на съдия.

Новият инспекторат ще действа в паралел със съществуващия към правосъдното министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ij;l
    #10

    До сега проблеми създаваше това, че ВСС е съставен от съдии, прокурори, следователи и излъчени от НС хора. Този проблем ще си остане и сега. Как един съдия ще е безпристрасетн, като повишението му ще зависи от прокурори и адвокати избрани от НС? Никой не дава отговор на този прост въпрос. Най-връзкарските назначения до момента бяха прокарвани именно от хора назначени от НС, защото това не са хора свурзани с правораздавателната система, а са сложени от управляващата партия да прокаврат нейните кадрови интереси.

  2. Съдия
    #8

    Ами то това е целта, колега! Политиците да мачкат съдиите как да решават делата - но всичко това облечено в благовидната форма на изисквания на ЕС, на повече прозрачност и отчетност. И като си представя какви пари ще струва издръжката на цялата тая армия от проверяващи бюрократи и постоянно действащ ВСС. Какво се чудим тогава, че софийският административен съд е натикан в килера - важното е да има пари за тия, дето ще го проверяват! И помнете ми думата - накрая пак съдът ще е виновен за провалената "реформа"!

  3. ЕRASER
    #7

    ...Той подаде оставка преди две седмици с мотив, че министерстването вече му тежи след един мандат начело на МВР, а освен това в правосъдното ведомство нямало пари...- Как не разбра, че му е тежко в началото на мандата? Да не е бил министър разбирам, ама е бил. Едва ли това е истинската причина да си подаде оставката.- Щом казва че няма пари, сигурно е така. Може би затова се и маха от това министерство, няма далавера.- Дали най-после ще посмеят да обвинят сина му в хулиганство?!!!!!

  4. СССРейчо
    #6

    безпътица и бъркотия.

  5. магистрат
    #5

    Колко ми е позната тази дума и колко ми е познат този съдия дето я употребява!ВСС трябва да се смени - това е истината

  6. minavasht
    #4

    Abe, vie, kato ste uchili v universiteta, ne ste li imali predmet po teoriia na dqrjavata? Estestveno, che vqv VSS triava da ima hora izbrani ot parlamenta (ili po-obshto ne ot sqdebnata sqstema). Sqdqt ne e chastna firma, a obshtestven orgav i kato takqv triabva po niakakqv nachin da bqde kontroliran ot obshtestvoto. V edna parlamentarna dqrjava organqt, koyto e upqlnomoshten priako ot obshtestvoto chrez izbori da zakonodatelstva i da kontrolira izpqlnitelnata i sqdebna vast, e imenno parlamentqt.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.