Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС реши: Без поправки в законите през задната врата и пълен достъп за медиите

5 коментара
НС реши: Без поправки в законите през задната врата и пълен достъп за медиите

Завръщане на блиц контрола, излъчване на заседанията на парламента и в социалните мрежи, без повече промени на закони през задната врата, както и свободен достъп за журналистите.

Това са част от приетите от депутатите промени в правилника на стария парламент, който действа и в момента до гласуването на изцяло нов. Възможно е обаче Народното събрание да се разпусне без да е приело изцяло нови правила за работата си, ако след ГЕРБ и другите два мандата за съставяне на правителство не бъдат реализирани.

Блиц-контролът се завръща

Всеки първи четвъртък на месеца ще има блиц-контрол, реши мнозинството.

Премиерът и заместниците му ще се явяват в парламента, за да отговарят на актуални въпроси на депутати. Такава практика имаше в 42-ия и 43-ия парламент, но при третото управление на ГЕРБ беше рекратена.

През последните 4 години премиерът в оставка избягваше да ходи в Народното събрание по всякакъв начин.

Освен това законопроектите на депутатите ще се подлагат на обществено обсъждане. Това обаче няма да важи за вече внесените поправки в закони.

Без повече корекции през преходни и заключителни

Анти-ГЕРБ мнозинството забрани през преходни и заключителни разпоредби на един закон да се променя съвсем друг, който няма общо с него. Това слага край на наложената от партията Бойко Борисов досегашна практика, която беше остро критикувана от юристи.

"Предложенията не могат да противоречат на принципите, обхвата и мотивите на приетия на първо гласуване законопроект. Предложенията се отправят чрез председателя на Народното събрание до председателя на водещата комисия и се вписват в публичен регистър на Народното събрание", записаха депутатите в правилника по предложение на "Демократична България".

Прието бе още депутатите да имат 7 дни след приемането на законопроекти на първо четене, за да предлагат предложения в тях. Възможно е по изключение Народното събрание да реши този срок да бъде удължен най-много с три седмици.

Досега можеше сроковете да се съкращават. Новият текст обаче не го предвижда.

Депутатите отмениха великденската си ваканция

В четвъртък депутатите отмениха и великденската си ваканция. Предложението беше на "Има такъв народ", които искаха Народното събрание да не прекъсва работата си за традиционната 10-дневна ваканция, каквато предвижда парламентарният правилник.

Всъщност обаче депутатите все пак ще почиват на официалните почивни дни. Така за тях работни ще са само 5-и и 7-и май, а в сряда и петък има пленарни заседания.

От партията на Слави Трифонов аргументираха предложението си с факта, че парламентът работи едва от две седмици, а вече са внесени редица законодателни предложения от спешен порядък, сред които и промени в Изборния кодекс.

Така депутатите по Великден ще почиват само в официалните почивни дни, както останалите работещи граждани.

121 депутати в зала за гласуване на законопроекти

При гласуване на закони в залата пък трябва да има поне 121 народни представители.

Парламентарните комисии пък вече ще разглеждат законопроекти, внесени не по-рано от 72 часа преди това. Досега този срок беше един ден. При спешност се допуска да се гласуват след 24 часа, но това ще става "по мотивирано решение на съответната комисия, прието с мнозинство".

Освен това вече има лимит и на допълнителните възнаграждения, какъвто досега нямаше. Вече при допълнителни задачи, възложени с решение на Народното събрание, народните представители могат да получават още до 25 на сто от основното месечно възнаграждение.

Заседанията ще се излъчват и в социалните мрежи

Пленарните заседания, както и всички заседания на комисиите, ще се излъчват не само на сайта на Народното събрание, но и в профилите на парламента в социалните мрежи. До момента само някои заседания се излъчваха на живо.

Парламентарният контрол ще продължи да се излъчва по БНТ 2.

Без "партийни номади"

Мнозинството отхвърли предложението на Мария Капон, Николай Хаджигенов и Арман Бабикян да се върне "партийното номадство" - депутат от една група да може да се присъединява към друга, да създават нова група. Такава възможност имаше преди 2009 година, но бе критикувана, че така по-големите партии могат да си "пазаруват депутати“.

По време на дебатите Мая Манолова обяви, че групата ѝ не е казарма и всеки може да напусне и да иска да се присъедини към друга.

Георг Георгиев от ГЕРБ пък обяви, че "ние в чуждата любов не се месим, макар и нечистоплътна". От "Изправи се! Мутри вън" отговориха, че любовта в ГЕРБ си личи по чекмеджетата.

Журналистите с пълен и свободен достъп

С промените в правилника на журналистите бе дадена пълна свобода за придвижване и в двете сгради на Народното събрание.

В предишния парламент медиите първоначално имаха достъп само до единия кулоар в историческата сграда, а с преместването в бившия Партиен дом бяха изолирани в отделен коридор далеч от депутатите. След изборите с преместването отново в старата сграда на журналистите отново бе позволено да се движат в кулоарите, но все пак имаха ограничения. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #5
    Отговор на коментар #4

    Е и какво ми пречи да се обявя за независим а реално да гласувам за дългия защото дпс ми плаща ? Яж нещо друго защото тиквата явно не ти се отразява добре. Ако питаш мен наблегни на протеините. Помагат на мозъка :)

  2. QMTIKVA
    #4
    Отговор на коментар #1

    Днес се прие по-добра хипотеза, а именно депутати от една партия да не могат да скачат в друга или да сформират своя.Както е правилно и законосъобразно.

  3. QMTIKVA
    #3
    Отговор на коментар #1

    Това би било противоконституционно, зашото според върховният закон никой не може да ограничи или забрани на избран за народен представител да бъде такъв до края на действащия парламент. До кога правно неграмотни ще задават нелепи въпроси питам аз.

  4. QMTIKVA
    #2

    ДОЛУ ГЕРБ !!! Всичко се прави за да ги доунищожим и изпратим в небитието!

  5. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.