Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС се зае да преправя закона "Цонев-Пеевски" за офшорките

Един законопроект затяга ограниченията, друг ги обезсмисля

4 коментара
Йордан Цонев, сн. БГНЕС

След като за първи път от една седмица Народното събрание успя да събере кворум, за да заседава в сряда, то се зае да променя влезлият в сила само преди месец закон за офшорките, станал известен с имената на двамата си автори – депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски.

Първото четене на два проекта за поправки и допълнения в този закон стана част от приетата от събралите се 166 депутати от БСП, ДПС и ГЕРБ съгласно вчерашното споразумение между трите партии консенсусна законодателна програма до края на седмицата. Освен него в програмата са пет ратификации на международни споразумения, второ четене на промените в законите за автомобилните превози, за защита на растенията, за защита на потребителите. Десета точка е повторното обсъждане на Закона за защита на конкуренцията, върху който президентът наложи вето. Предпоследната точка е за Закона за професионалното образование и обучение, а седмицата трябва да завърши с парламентарен контрол.


Приетите на първо четене два законопроекта за изменение на Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици, каквото е пълното наименование на Закон за офшорните дружества са в две противоположни посоки. Единият предвижда разширяване на ограниченията върху дейността на тези дружества, а другият стесняване и в известен смисъл обезсмисляне на тези ограничения.

Държавата, общините, държавните и общински фирми, да не могат да влизат в договорни отношения с офшорни фирми с неясна собственост, предвижда законопроектът, внесен още през март от Георги Кадиев и група народни представители от левицата. Те предлагат още фирми с неясен собственик да не могат да получават сертификат за инвестиция клас А, Б, В и приоритетен проект по Закона за насърчаване на инвестициите. Предвидено е публичните дружества да не могат да бъдат придобивани от фирми с неясен собственик.

Един от вносителите на този законопроект – Георги Анастасов от Коалиция за България – заяви, че между първо и второ четене ще направи предложение в обхвата на закона да се включат и футболните клубове.


Вторият законопроект е внесен само от Йордан Цонев, този път без участието на съавтора му Делян Пеевски. Той предвижда разхлабване на забраните спрямо дружествата в обхвата на закона. С проекта се предлага въвеждане на прагове, под които забраните в закона няма да се прилагат. Предлаганият праг е "квалифицирано дялово участие" по смисъла на специалните закони. В специализираните закони праговете са различни, като най-ниският първоначален праг във всички закони е 10 процента.

За дружества, дяловото участие в които не е предмет на специална регулация в други закони, законопроектът предвижда въвеждане на минимален праг от 10 на сто, по отношение на който законът няма да се прилага.

Освен това в проекта се предвижда специализираният Регистър на действителните собственици на дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим към Агенцията по вписванията да не бъде публичен, а информация от него да се предоставя при поискване само на дружества, в които участват офшорки, както и на НАП, ДАНС, специализираните регулаторни органи (БНБ, КФН и други) и компетентните органи по смисъла на закона.

Цонев освен това предлага да се удължи до края на годината срокът, в който компаниите с офшорна собственост трябваше да се приведат в съответствие с разпоредбите на закона.

Предлаганите облекчения за офшорките вносителят аргументира с твърдението, че така както е приет, законът "може да доведе до ограничения и пречки за чуждестранни инвеститори да инвестират в България без реална икономическа или бюджетна полза за страната".

По-късно в сряда бившият вече депутат Георги Кадиев коментира във Фейсбук: "Днес парламентът прие на първо четене промени в Закона за офшорните фирми, който бях внесъл като народен представител. Касае се за забрана държавни и общински фирми да влизат в договорни отношения с офшорки с неясни собственици (случаят „Лафка”), да не се дава на такива фирми инвеститорски клас А, Б и В (случаят „Карадере”), както и да не могат да имат собственост в публични дружества с акции на борсата. Същевременно обаче парламентът е приел и поправка на народния представител Йордан Цонев, която обезсмисля целия закон – ако офшорна компания има под 10% от собствеността, да не обявява собстеника си. Така ако 10 офшорки на един и същи човек имат по 9.9% от собствеността, той ще има дял от 99%, без да обявява самоличността си. Затова призовавам народните представители да не приемат тази поправка. Нека не обезсмисляме този закон преди дори да е заработил".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #4

    Ей - гадна работа...!В крайна сметка комунистите от БСП и от ГЕРБ си се разбраха, сговориха се и пак седнаха заедно да реанимират това злощастие Орешарски...Така че от ГЕРБ да не ми се правят на "протестиращи", а от БСП да не го играят "противници" на ГЕРБ! Лъснаха като две бузи на един и същ червен дupнuк.И двете пасмини заедно продължават да действат (като) според партийните задачи от Коминтерна, НО!! със силна ... логистичка подкрепа от бивши и небивши куки от Държавна сигурност и от Москва, разбира се.

  2. Sin
    #3

    А оставка ? Кога ще има оставка на Орешарски ? Защо Герб се връща в НС без оставка на Орешарски ? Не бяха ли обещали, че няма да се връшат в това НС без оставка ( или поне фиксирана дата ) на Орешарски ? Как може такива предателства !

  3. boby1945
    #2
  4. cakide
    #1

    Ако всичките 240 тиквеника идваха редовно на работа, както ние ходим редовно и не се оплакваме (въпреки че е за рев), може би условията, в които ние работим и живеем щяха да са по-добри и по-уредени. Айде, ако обичат господата политици,да започнат най-накрая да си вършат работата. *(Друг е въпросът, ако са неграмотни и не знаят как!)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам