Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС умува опасно ли е гражданите да се произнасят за данъците

14 коментара
НС умува опасно ли е гражданите да се произнасят за данъците
ДПС не останаха сами в атаката срещу законопроекта за референдумите, внесен от Янаки Стоилов (БСП) и депутати от НДСВ. При второто четене в четвъртък към противниците на проекта се присъедини и народният представител от левицата Татяна Дончева, която дори упрекна колегата си Стоилов в "популизъм" и използване темата "като дъвка".

Едночасовите дебати в пленарна зала бяха фокусирани само около текста по какви въпроси не могат да се произнасят гражданите, най-вече да се позволили на народа да се произнася за данъците.Най-активна от трибуната бе именно Татяна Дончева, която заяви по адрес на вносителите, че "някои политици се правят на много демократични, за да се преборят за народната любов, но няма да я получат".

Дончева призова, "когато се напъват за народната любов", депутатите да си "спомнят от втори курс на Юридическия факултет, че Хитлер доста сръчно си е служил с референдума. Направете си справка".

После продължи: "Когато се оставя на усмотрението на референдума установяването на данъците, съвсем не е ясно, че референдумът ще се произнася само по въпроса за други данъци, които в момента не съществуват". Според нея предлаганият текст позволява народът да се произнася и по съществуващи данъци.

"Искате ли да се обзаложим какво ще бъде народното желание по отношение на данъците? Искате ли да се обзаложим – да не плащат данъци", каза още Дончева.

В реплика Янаки Стоилов я попита: "Какво смущаващо намирате в това и хората да могат да се произнесат по това, например, дали ДДС да бъде с единна или диференцирана ставка?"

Шефът на правната комисия каза още, че не трябва да се подценяват хората, от които политиците искат да им гласуват доверие на избори. "Без да претендирам за вещина в историята, Хитлер е дошъл на власт чрез избори, които тук се отстояват за сметка на референдумите, но не знам той да е провеждал референдуми", допълни Стоилов.

В дебата за ограничаване на въпросите, по които може да се провежда всенародно допитване, се включи и Илко Димитров (БНД). Той също настоя да не може чрез референдум да се фиксират данъци. Според него не може чрез референдум да се дава съгласие за сключване на държавни заеми. Той поиска още да отпадне възможността чрез референдум да бъдат избирани конституционни съдии, членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на Инспектората на ВСС.

Димитров оспори и предвидената възможност гражданите да се произнасят по различни закони - "ако подложите на пряко допитване закона за амнистията, тогава всички затворници може да излязат на свобода".

Янаки Стоилов обаче упрекна Илко Димитров, че не е постоянен в тезите си – преди няколко седмици казал, че чрез референдумите може да се върне смъртното наказание, а сега, че всички затворници може да излязат на свобода.

Стоилов предупреди, че ако текстовете на закона се окастрят, ще имаме "един бутафорен референдум".

"Референдумът може да се окаже оръжие срещу политиците, но това е здравословно за демокрацията. Ако някои от нас са притеснени в лично качество, не означава, че трябва да отнемем основни права на гражданите", призова колегите си той.

Според предлаганите от вносителите текстове чрез допитване не могат да се решават въпроси от компетенцията на Велико народно събрание, също така най-важните конституционни разпоредби, размерът на данъците, таксите и осигуровките, държавния бюджет, вътрешната организация и дейност на Народното събрание.

Референдуми по сключени от България международни договори може да се произвежда преди тяхната ратификация, при провеждането на национален референдум може да се гласува по един или по няколко въпроса, е записано още в проекта. Там е записано още, че решението, прието с национален референдум, не подлежи на последващо одобрение от Народното събрание. То само издава акт, когато това е необходимо за реализация на решението.

Проектът предвижда още национален референдум да се провежда задължително при наличието на 600 000 подписа на български граждани с избирателни права.

Задължително допитване ще може става с решение на Народното събрание, както е и записано в конституцията. Проектът предвижда парламентът да се произнася за референдум, ако бъде сезиран от минимум 200 000 граждани, организирани в Инициативен комитет.

Очаква се дебатите за референдумите да продължат и в петък в пленарна зала, но предвид твърдото неодобрение от страна на ДПС, както и несъгласие с текстове от страна и на левицата, не се очертава скорошна развръзка и приемане на закона.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #15

    Ами за каква демокрация може да се говори след като в тази територия вече 20 г. няма закон за референдума. За сметка на това имаме закони за какво ли не - за буболечките, за датската сперма и т.н.А като са взели да умуват за какво не може да се произнася суверена може да му оставят единствено възможността да определи дали БКП да бъде единствената партия в държавата или освен БКП да може да съществува и младежката им организация.

  2. Мара Бунева
    #14

    Червенотиквеност витае из кулоарите на Парламента

  3. ewq
    #13

    За вас е опасно, много е опасно дори. Към днешна дата ако ме питат и 20ст. няма да дам за такива парламентаристи като вас, които уж ме представляват. Ясно е, че ще въртите, ще сучете, че от вас да зависи. Ама и то си е до време.Май не сте разбрали кой е суверена и кому трябва да служи държавата.

  4. безпартиен
    #12

    Държавата отново, както по бай тошово време започна все по бойко да раздава на привилигировани и нежелаещи да бачкат мързели събраните от данъците на работещите хора, чрез врътките на изкуственоподклаждания бюджетен излишък, пари неползвани от децата им, така че е напълно безопасно същите тези хора да имат право да решават за кое безогледно партийно-правителствено харчене колко данък биха били съгласни да им се взима и дали изобщо биха били съгласни да ги одрусват за глупости с компартийно-възпоминателен привкус.

  5. Спридон
    #11

    Янаки Стоилов е единственият понякога (не много често) що годе разумен в БСП и адвокатката на дявола (Мултигруп) бърза да го контрира и да раздава акъл

  6. иванов
    #10

    бягат от референдумите защото резултатите от провеждането им са плачевни. за справки норвегия - по въпроса за членството й в ес, швеция и дания по въпроса за приемането на еврото, ирландия - относно одобряването на договора от лисабон и т.н. на практика референдумите са вот на доверие към правителствата и често се използват за свалянето им от власт. единственото изключение в това отношение е швейцария, която е една дълбоко коонсервативна и богата държава.

  7. az
    #9

    Не щат, защото ако обявим референдум необходими ли са 240 души баласт и хрантутници в парламента резултатите ще са повече от очевидни99,9 за натирването им

  8. Карина
    #8

    тази дадена ви възможнностЗАКОН за допитване до народаОбн., ДВ, бр. 100 от 22.11.1996 г., изм., бр. 69 от 3.08.1999 г., в сила от 3.08.1999 г., изм. и доп., бр. 24 от 21.03.2006 г.

  9. Off
    #7

    Говедо кирливо,Какво ти засяда на кирливото гърло ДСБ? Нали имапо малко един процент? Гадина кръсна!

  10. Azis
    #5

    Много прости хора се изказват. За сведение на Дончева, Хитлер не е правил никакъв референдум. Как е дошъл на власт? След като неговата партия спечелва 32 на сто през 1933 г. следман неуспешни опити да се състави правителство без него и накрая президентът Хинденбург му дава мандата. След това Хитлер веднага пали Райхстага и обявява извънредно положение, разгонва Райхстага и повече няма никаква демокрация - нито представителна, нито пряка. За сведение на Иванов - референдуми се правят често във Всички

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.