Възстановяване на института на разглеждане на делото в съда по искане на обвиняемия, предвиждат промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), внесени от Михаил Миков, Мая Манолова, Христо Бисеров, Явор Нотев и Филип Попов, и приета в сряда на първо четене в парламента. С промените се въвежда срок от година и половина за тежките престъпления, след който обвиняемият има право сам да поиска делото му да влезе в съда, а за леките престъпления този срок е 8 месеца.
Вносителите обясниха, че с измененията се премахва фигурата на вечния обвиняем. В мотивите си те се позовават на пилотно решение на Европейският съд по правата на човека по делото Димитров и Хамънов срещу България, с което на българските власти бе даден срок за предприемане на комплекс от мерки, които да осигурят приложението и защитата на правото на разглеждане и приключване на делата в разумен срок.
Те отбелязват, че в действащия НПК липсват нормативни критерии за осигуряване на разумен срок за извършване на разследване.
Общият срок, в който трябва да протече първият стадий на досъдебната фаза на наказателния процес е два месеца, но на практика общият срок, когато делото представлява фактическа и правна сложност може да бъде удължен с още четири месеца, а в изключителни случай няма заложена горна граница за срока на провеждане на разследването, се посочва в мотивите.
С промените се цели намаляване на срока, в който може да се налага мярка "задържане под стража" и другите мерки за процесуална принуда през досъдебното производство. Необосновано дългите срокове на задържане под стража се превръщат в предварително налагане на наказание "лишаване от свобода" на лице, за което няма влязла в сила осъдителна присъда и няма внесен обвинителен акт, мотивират се вносителите.
Ако в срок от една година и шест месеца в случаите, когато лицето е привлечено като обвиняем за престъпление, за което се предвижда наказание не по-малко от 15 години лишаване от свобода или друго по-тежко наказание, съответно осем месеца за тежко умишлено престъпление, не се съберат достатъчно доказателства, които да обосноват внасянето на обвинителен акт, то необосновано ще е и задържането под стража на обвиняемия.
Намаляването на посочените срокове от една страна ще дисциплинира прокурора и разследващите органи в тяхната работа, а от друга ще гарантира правата на гражданите и ще предотврати евентуални осъждания на България пред Европейския съд по правата на човека.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
СПЕШНО СЪОБЩЕНИЕ ЗА ГЛАДНОСТАЧКУВАЩИ И ПРОТЕСТИРАЩИ ЗА СВАЛЯНЕ НА СЕГАШНО И ВРЪЩАНЕ НА ГЕРБОВО ПРАВИТЕЛСТВО !
""" Възстановяване на института на разглеждане на делото в съда по искане на обвиняемия, предвиждат промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), внесени от Михаил Миков, Мая Манолова, Христо Бисеров, Явор Нотев и Филип Попов, и приета в сряда на първо четене в парламента. С промените се въвежда срок от година и половина за тежките престъпления, след който обвиняемият има право сам да …
поиска делото му да влезе в съда, а за леките престъпления този срок е 8 месеца.
Вносителите обясниха, че с измененията се премахва фигурата на вечния обвиняем. В мотивите си те се позовават на пилотно решение на Европейският съд по правата на човека по делото Димитров и Хамънов срещу България, с което на българските власти бе даден срок за предприемане на комплекс от мерки, които да осигурят приложението и защитата на правото на разглеждане и приключване на делата в разумен срок. """
ГЛАДНОСТАЧКУВАЩИТЕ И ПРОТЕСТИРАЩИТЕ ЗА СВАЛЯНЕ НА СЕГАШНОТО ПРАВИТЕЛСТВО ЗА ВРЪЩАНЕ НА ГЕРБОВО НЕЗАБАВНО ДА ВКЛЮЧАТ В МОТИВИТЕ СИ ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО СРЕЩУ ДЕМОКРАЦИЯТА И ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА НА ДНЕШНИТЕ УПРАВЛЯВАЩИ, ОТМЕНИЛИ ПРОГРЕСИВНАТА РЕФОРМА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ГЕРБ ЗА ВЕЧЕН ЗАДЪРЖАН ПОД СТРАЖА ОБВИНЯЕМ В ИЗПИТАНИЯ ДУХ НА НАРОДНАТА ДЕМОКРАЦИЯ 1944-1989 Г. !
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ИЗДЪРЖАНО !
""" Възстановяване на института на разглеждане на делото в съда по искане на обвиняемия, предвиждат промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), внесени от Михаил Миков, Мая Манолова, Христо Бисеров, Явор Нотев и Филип Попов, и приета в сряда на първо четене в парламента. С промените се въвежда срок от година и половина за тежките престъпления, след който обвиняемият има право сам да поиска делото му да влезе в съда, а за леките престъпления този срок е 8 месеца.
Вносителите …
обясниха, че с измененията се премахва фигурата на вечния обвиняем. В мотивите си те се позовават на пилотно решение на Европейският съд по правата на човека по делото Димитров и Хамънов срещу България, с което на българските власти бе даден срок за предприемане на комплекс от мерки, които да осигурят приложението и защитата на правото на разглеждане и приключване на делата в разумен срок. """
БРАВО !
ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА НЕЗАБАВНАТА ОТМЯНА НА НАГЛАТА РЕКОМУНИЗАЦИЯ НА КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ МУТРИ НА ГЕРБ !
ВЪРНАЛИ СИ КОМУНИСТИЧЕСКИЯ ВЕЧЕН ОБВИНЯЕМ - "ПОЛИЦИЯТА В РЪЦЕТЕ НА МИНИСТЪРА НИ НА МВР АРЕСТУВА НЕВИНЕН ЖЕЛАН НИ, ОТИВАМЕ ПРИ ПОРЪЧКОВ СЪДИЯ СОТИР ЦАЦАРОВ ДА ГО ВКАРА БЕЗКРАЙНО В "ПРЕДВАРИТЕЛЕН" АРЕСТ, ПОЛИЦИЯТА ГО "РАЗСЛЕДВА" БЕЗКРАЙНО, ПРОКУРАТУРАТА БЕЗКРАЙНО НЕ ВНАСЯ ОБВИНЕНИЕ В СЪДА И ГО СЪСИПВАМЕ МИЛИЦИОНЕРСКИ БЕЗ СЪД И ПРИСЪДА !"
СЪЩИТЕ БЪРЗИ ОТМЯНИ ТРЯВА ДА БЪДАТ НАПРАВЕНИ НЕЗАБАВНО И ЗА ОСТАЛИТЕ НАГЛИ РЕКОМУНИЗАЦИИ НА КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ МУТРИ НА ГЕРБ:
- РЕЗЕРВНИЯТ ИМ "АДВОКАТ"
- ТАЙНИЯТ ИМ "СВИДЕТЕЛ"
- ИЗВЪНРЕДНИЯ ИМ "СЪД"
- ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ИМ КОНФИСКАЦИИ БЕЗ УСТАНОВЕНО ОТ СЪД ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
!
Дано това промени практиката да се повдигат прибързани обвинения.
Ей, пак адвокатите го внасят. Молете се да не пострадате вие или ваши близки и да прекратят делото по този текст. И за какво има давност за престъпленията. Пак ще оправяме делата на някои хора.
ГЕРБ го бяха махнали това, за да могат да държат хората с години в ареста, докато "търсят доказателства". Целта им беше арестуваният да седи в ареста докато си плати. Ако не, има един случай в Бургас делото Гранити, където държат обвиняемите в ареста над 4 или 5 години вече. А цялата работа е че апелативният прокурор-Емил Христов там е лидер на организирана престъпна група от магистрати, които прикриват убииството на Стоянов.
най-накрая една добра новина..