Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НСО ще охранява и "други лица" извън заемащите висши държавни постове

1 коментар
НСО ще охранява и "други лица" извън заемащите висши държавни постове

Депутатите са на път да осигурят държавна охрана за широк кръг лица с поправки в проектозакона за Националната служба за охрана (НСО), който предстои да влезе в пленарна зала за второ четене.

Парламентарната комисия за контрол на спецслужбите е приела предложение на ГЕРБ, с която НСО може да пази и хора извън кръга на заемащите висши държавни постове.

Председателят на комисията Димитър Лазаров (ГЕРБ) потвърди пред Mediapool, че поправката е минала, но отбеляза, че първоначалното предложение на партията му, според което при необходимост могат да бъдат охранявани и "други лица, свързани с националната сигурност, икономическата и финансова стабилност на държавата", е било редактирано.

Заседанието на комисията не е било обявено на страницата на парламента, каквато е практиката. Все още не е излязъл и докладът на комисията за проектозакона.

Атанас Мерджанов от БСП, който също е член на комисията, каза, че поправката е минала с гласовете на всички партии без левицата. По думите му въпреки известна редакция на предложението, то отваря вратата за предоставянето на охрана на широк кръг лица.

Службата работи от години без закон, което се превърна в удобно статукво, оправдаващо нейния непрозрачен начин на управление и възможността да бъде използвана за лични или политически цели, каквито съмнения се появяват покрай периодично избухващи скандали.

НСО работи по правилник, който на практика предоставя база за всевъзможни решения.

В края на май в пленарна зала вече мина на първо четене проектозаконът за НСО, като предизвика сериозни спорове, основно за правомощията на държавните гардове и кръга лица, които може да бъдат охранявани.

Според приетия на първо четене текст се охраняват президентът, председателят на Народното събрание, премиерът, вицепрезидентът, председателят и членовете на Конституционния съд, зам.-председателите на НС, министрите, председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, главният прокурор, омбудсманът, кметът на столицата и чуждестранни гости от висок ранг.

При повишена степен на заплаха право на охрана имат и народните представители, както и хората заемали горните длъжности до четири години след освобождаването им.

При това положение се предполага, че трябва да бъде снета, например, охраната на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.

Според депутати обаче, ако поправките в проектозакона бъдат гласувани и в пленарна зала, ще се бетонира сегашното статукво, което позволява охрана на голям брой лица.

Проектозаконът за НСО е част от пакета документи за специалните служби, в който влизат още рамков закон за националната сигурност и устройствени закони за военното и цивилното разузнаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #1

    Никакви народни пари за охрана на хора разполагащи с достатъчни средства за това! На какво осование ще плащаме за охраната на “бедняка” Ахмед Доган, бе българи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.