Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЦИОМ: ГЕРБ губи 4.5% за месец

Партията на Кунева е трета сила, срив в доверието към държавата

148 коментара
сн. БГНЕС

Електоратът на ГЕРБ е намалял с 4.5% през последния месец до 26.6 процента, сочат резултатите от проучването на държавната социологическа агенция НЦИОМ, представени в сряда. Управляващата партия продължава да бъде убедително първа политическа сила пред БСП, която се ползва с 18% доверие, както и миналия месец.

Трета е новоучредената партия на Меглена Кунева "България на гражданите" със 7.5 процента, изпреварвайки ДПС, за които биха гласували 6.4% от българските граждани. В същото време НЦИОМ засича спад с 6% в одобрението към личността на Меглена Кунева. Според агенцията това се дължи "вероятно на отдръпването на хора, които не приемат нейния политически проект и заявената дясна ориентация".

Изследването на НЦИОМ показва значително намаляване на доверието и към държавните институции. Социологическото проучването е направено в периода 27 юни-3 юни, когато общественото внимание бе фокусирано върху коментарите за протестите на Орлов мост и действията на управляващите.

Според НЦИОМ това е довело до спад на одобрението за работата на правителството и ключови фигури в него. Агенцията допълва, че резултатите са повлияни още от взривовете край пътен възел Петолъчката, а докато се е провеждало изследването се е случило и увеличение на цената на тока с 13 процента.

Участие в изследването са взели 1000 пълнолетни българи от 86 населени места.

Кунева се подкрепя най-масово от леви избиратели

Това е първото проучване на НЦИОМ след официалното учредяване на "България на гражданите". Социолозите посочват, че най-масово симпатии към личността на Меглена Кунева декларират левите избиратели. Данните показват обаче, че готови да гласуват за новата формация са още избирателите с центристки възгледи, както и десни избиратели. Засега партията на Кунева печели симпатизанти главно сред бивши поддръжници на други партии и в по-малка степен успява да привлече политически пасивни избиратели.

В началото на юли "Атака" има електорално влияние от 2.5 процента.

Ако Синята коалиция бъде запазена, тя има шансове да попадне в следващия парламент. Поотделно СДС и ДСБ обаче имат близки и невисоки електорални дялове, от по 1.6% – 1.7%, сочат данните.

В края на третата година от мандата си ГЕРБ запазва 70% от избирателите си от предишните парламентарни избори, а БСП – 76%. Крайно разочаровани от управляващите и категорично нежелаещи да ги подкрепят вече са една пета от бившите им избиратели. При БСП този дял е по-нисък – 13 процента.

В началото на юли най-одобряваният лидер на парламентарна група е Сергей Станишев с 25.6%, но и той губи подкрепа спрямо май месец, когато е бил с положителен рейтинг от 27.7 процента.

Срив в доверието към държавата

Изследването отчита намаляване с между 2 и 6 пункта на одобрението към всички държавни институции. Съдът, прокуратурата и полицията губят по 2 процента от и без това не особено високия си имидж, парламентът губи 3%, а правителството – 4 процента.

Одобрението към парламента през юли е 22.4%, а работата на правителството се одобрява от 32.4 процента от анкетираните и от 71 на сто от избирателите на ГЕРБ. Най-силни критични настроения към правителството има сред хората на възраст над 50 години, сред нискообразованите, сред жителите на малките градове и селата, както и сред крайно бедните.

Критични към кабинета са симпатизантите на всички партии, освен тези на ГЕРБ, сочи статистиката.

Най-сериозен спад има в доверието към армията, която губи близо 6% процента одобрение през изминалия месец и рейтингът ѝ вече е 37.1 процента. Най-сериозно влияние за това имат взривовете край Петолъчката.

Намалява и одобрението към ръководителите на основните държавни институции. С 6 процента по-нисък е рейтингът на премиера, който вече 44.3 проценти, с по 3% намалява доверието към президента и към вицепрезидента. Доверието към държавния глава Росен Плевнелиев е 50.3 процента. С 4 процента расте неодобрението към работата на председателя на парламента. Одобрението за работата на Цецка Цачева е 28.1 процента през юли срещу 29.5 през май.

От началото на протестите критичността към премиера нараства, но подкрепата за работата на Бойко Борисов остава висока сред хората на възраст между 40 и 49 години, сред заможните българи, сред жителите на големите градове и сред симпатизантите на ГЕРБ.

Най-одобряваният министър вече е Лиляна Павлова, следвана от Цветан Цветанов и Мирослав Найденов. Четвърти е Николай Младенов, а пети - Вежди Рашидов. Най-ниско одобрение в началото на юли имат министрите Диана Ковачева и Ивайло
Московски.

Публичните изяви на министър Десислава Атанасова допринасят за разпознаваемостта ѝ - одобрението за нея се покачва с 4% през този месец, но също с толкова расте и неодобрението. НЦИОМ регистрира трайно и високо неодобрение към работата на финансовия и социалния министри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

148 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #148

    Само с толкова ли е паднала подкрепата за ГЕРБ???Според мен е с много повече,тъй като мен не са ме питали.

  2. Анонимен
    #147

    Напротив, № 141, точно ГЕРБ ни извади от орбитата на Турция. Да сравним. При тройната коалиция турските управници идваха тук и се срещаха с българските министри от турски произход. На четири очи. Без да се обясняват с премиера Станишев. Това ако не беше открита намеса, какво друго? Същото важи и за руската орбита, в която тройната ни беше вкарала. Подписаха на коляно за три проекта с руснаците, два от които Борисов прекрати. Президентът на тройната редовно ходеше да се изповядва на Путин. Сега е

  3. Иванов, Швеция
    #146

    Аз често не съм на себе си. Просто не винаги съм в състояние, да овладея личната си злоба към Иван Костов.

  4. ДО И.Иванов, Швеция Главо злобна !!! Като развален грамофон повтаряш една и съща песен. Никой не ти е забранил да гласуваш за ГРОБ, БСП, АТАКА, КУНЕВА или за СЕБЕ СИ ... ОМРЪЗНА МИ ДА ЧЕТА ГЛУПАВИТЕ ТИ ИЗЛИЯНИЯ НА НЕЗАДОВЛЕН НЕВРЪСТЕНИК.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #144
  6. Анонимен
    #143

    Електоратът на ГЕРБ е намалял с 4.5% през последния месец ,Ужасна новина !!!??? С тези темпове няма да прескочат границата за следващия парламент.

  7. Анонимен
    #142

    Електорат може да губи, но ПАРИ - не! Каквото побара ГЕРБ влачи. На ГЕРБ да благодарим за кризата в България. Те я докараха с простотията и алчността си. Се сме имали крадливи политици, ама тия нямат равни.

  8. Анонимен
    #141

    138-точно ГЕРБ ни вкара в орбитата на Турция,а Бойко Борисов е нежелан в Европа.А ако на 60-70 км построени магистрали за 3 години му викаш големи инфраструктурни проекти,какво да кажем за една Сърбия,която прави по над 100 км за година и не е член на ЕС.Само че там не се режат ленти на всеки километър,а се работи.Между другото на мутрата лентичките може да са и повече от асфалта.

  9. Анонимен
    #140

    Аз само искам да попитам, как ги правят тези проучвания? Аз съм на 43 години и до сега нито веднъж не ми се е случило някой да ми дава анкета за пълване или каквото и да е там друго. Коментарите са излишни.

  10. Анонимен
    #139

    Секс скандал Бойко Борисов - Сесил Каратанчева, вестник Галерия, препечатано във вестник 24 часа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.