Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЦИОМ: Обществото очаква лява управляваща коалиция

0 коментара

Без промени в електоралния си дял от май, БСП остава първа политическа сила с 22% процента подкрепа от електората, сочи национално проучване на НЦИОМ. НДСВ и СДС в края на юни са с изравнен електорален потенциал и биха получили съответно по около 9% от гласовете на всички избиратели. Ако изборите бяха в края на юни, освен споменатите партии в парламента със сигурност биха попаднали Движението за права и свободи (6 %) и Демократи за силна България (4%).

Според НЦИОМ шансове продължава да има и партията на кмета Стефан Софиянски Съюз на свободните демократи, който получава 2% от гласовете на всички избиратели през юни.

Почти половината от избирателите - 47% - заявяват, че не биха гласували.

Изследването е проведено в последната седмица на юни на базата на 1000 интервюта в 86 населени места.

Всеки четвърти българин прогнозира, че е много вероятно следващото управление да е на БСП и на широка лява коалиция. Втората най-разпространена хипотеза е БСП да управлява в коалиция с НДСВ и ДПС. Така мислят 14%. Самостоятелно управление на БСП прогнозират 13%, а 12% - коалиция между БСП и ДПС. БСП е общият знаменател, който обединява прогнозите за бъдеща управляваща коалиция.

В края на юни повечето държавни институции не променят съществено своя рейтинг, като по-изразителен ръст на одобрение е регистриран за работата на армията ( с 6%) и полицията (с 3%).

Леко намалява одобрението за работата на президента, за министър-председателя, за председателя на парламента и за главния прокурор. НЦИОМ обаче смята, че не трябва да се правят изводи за негативен обрат в обществените нагласи, тъй като мненията на анкетираните най-вероятно са повлияни от страховете от поскъпването на тока, телефоните и други услуги от 1 юли.

Одобрението към президента Георги Първанов през юни е 75.9 процента, към министър - председателя Симеон Сакскобургготски е 26, 8 процента (близо три пункта по-ниско от м. май), към председателя на НС Огнян Герджиков е 31,5 процента, сочат резултатите на НЦИОМ.

Традиционните лидери по рейтинг сред министрите - Соломон Паси и Милен Велчев се оказват най-критикуваните членове на кабинета през юни. Велчев губи 7 процента одобрение (до 46,6%) , а Паси пада с 5 процента - до 52, 3%. "Обяснение за временния спад на доверие към финансовия министър намираме в допускането, че обществото приписва на министър Велчев някои непопулярни предложения на МВФ като например отпадането на класовете от заплатите на работещите и други", посочва НЦИОМ.

Според агенцията критиките към министър Паси са свързани с кризата с българските медици в Либия и появилите се твърдения, че преговорите за ЕС не са били достатъчно прозрачни.

Следващи по рейтинг сред министрите са Меглена Кунева (42,8%), Георги Петканов (39,6%) и Васил Иванов-Лучано (37,7%).

При рейтингите на политиците и обществениците се забелязва изразителен ръст от 7% в одобрението за лидера на ВМРО Красимир Каракачанов (28,4%).

Одобрението за лидера на ДСБ Иван Костов достига най-висока стойност от началото на годината и възлиза на 16 на сто.

Въпреки повдигнатите нови обвинения към столичния кмет Стефан Софиянски, регистрираме незначителен спад на доверието в него, посочва НЦИОМ. Доверието към Софиянски през юни е 45,5% срещу 46,7 през май и 57,1 през януари.

Изследването на НЦИОМ сочи, че Сергей Станишев е най-одобряваният лидер на парламентарна група (37,3%). Следват Надежда Михайлова (27,3%), Ахмед Доган (23,2%), Екатерина Михайлова и Станимир Илчев с по 17,2% и Мирослав Севлиевски (16,6%).

Събитието, което е направило най-силно положително впечатление на българите от изминалия месец е приключването на преговорите с Европейския съюз (10%).

Негативни настроения през юни носят главно две събития - съдбата на българските медици в Либия (16%) и повишаването на цените на тока, телефоните, парното и топлата вода, билетите за железопътен транспорт, на стоматологичните услуги и др. (9%). Тези негативни новини неутрализират бонусите, които общественото мнение би дало на политици и управляващи при приключването на преговорите с ЕС, смята НЦИОМ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.