Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЦИОМ: Още не е ясно дали анти - БСП изявлението на царя ще подобри резултата на НДСВ

58 коментара

С 3% е нараснала електоралната активност само една седмица след началото на предизборната кампания (от 60% на 63%), сочат последните данни от национално представително изследване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), извършено в периода 22 - 30 май 2005 г. Един от изводите на изследването е, че кампанията ще има голямо значение и за големите, и за малките политически формации поради изключително високата динамика в електоралните нагласи преди вота на 25 юни.   

Един от непредвидимите въпроси е доколко ще се скъси дистанцията между безспорния водач БСП (42% гласуват за социалистите, ако изборите са днес) и НДСВ, която неотлъчно е втора (26%). Към средата на месец май разликата между двете политически сили е била 6 - 7%, но в края на месеца вече е над 10 пункта, отбеляза Лилия Йорданова. Тя прогнозира, че е до края на кампанията подобна разлика е почти невъзможно да бъде преодоляна, но е възможно да бъде намалена. Именно това цели НДСВ със заявката на лидера им, че няма да подкрепи управление на БСП.

Самочувствието на БСП по време на предизборната кампания расте и това води  почти цялостна мобилизация на нейния електорат (91%). Това обяснява и ниския процент на колебаещи се с леви убеждения. Основен фактор за тази тенденция е заявката на соцлидера Сергей Станишев пред конгреса на БСП, че партията тръгва за пълна победа, а той персонално не се колебае да стане министър-председател, е мнението на Йорданова. Най- много би загубила левицата от ниска избирателна активност и от по-голямата мобилизация за малки партии като Ново време, "Атака" и БНС. Това отново зависи от развоя на кампанията.

НДСВ от своя страна натрупа 1,5% нови избиратели непосредствено след старта на кампанията. Симпатиите към сегашните управляващи се дължат главно на две неща, посочени от анкетираните – отваряне на България към света (успешна външна политика) и въвеждане на модел на толерантност като норма на политическото общуване в страната. Според изследването, жълтите са успели да си върнат 45% (1 млн. души) от гласувалите за НДСВ през 2001 година. 76%, т.е. 3/4 от жълтия електорат е стабилен вот.

Важен определящ момент може да се окаже и фактът, че голяма част от анкетираните (13%), основно държавната администрация (1/5) се страхува от резки промени. Именно чиновниците са основният комформистки вот, които признават, че в последния момент биха подменили подкрепата си за НДСВ в полза на БСП, ако е сигурно, че социалистите ще спечелят.

По отношение на нововъведението за избори'05 - интегралната бюлетина, 1/3 от турското население е било затруднено да гласува с нея, което естествено засяга вота за ДПС (6.7%), което за НЦИОМ е една от най-големите загадки за предстоящия вот.

БСП е най-одобряваната партия в момента (42%). НДСВ се одобрява от 33%, като този процент е по-висок сред младите, образованите и заетите в държавния сектор, сред висшистите, сред ромите и сред заможните българи. ОДС е трета в ранглистата на одобряваните партии ( 21%), а Новото време се класира като четвърта (16%). В същото време ОДС е първа сред големите политически сили, подкрепата за която гласоподавателите се срамуват да обявят публично(3% се срамуват от своя избор).

Осем процента са отговорили, че ще гласуват, но не са решили за кого. Сред тях раздвоението е най-често между БСП и НДСВ от една страна, и между НДСВ и ОДС, от друга. Колебанията са на кантар и между дясно- центристката и ляво-центристката алтернатива. Твърдо решилите да не гласуват са 24%.

Предвид факта, че кампанията е в разгара си, както и изявлението на Симеон,че няма да подкрепи кабинет с мандата на левицата,  може да се очаква нарастване на колебаещи се както между НДСВ и ОДС така и между НДСВ и БНС, смята Йорданова.

От твърдо възнамеряващите да гласуват, 17% определят възгледите си като центристки, 8% като дясно центристки, 17% като десни, 7% като ляво центристки и 29% като леви.

Близо 43% от нерешилите за кого да гласуват имат десни и дясно-центристки възгледи и едва 7%- леви и ляво-центристки възгледи. Сред нежелаещите да гласуват отново превес имат хората с десни възгледи над тези с леви.

БСП, ДПС и ДСБ имат най-мобилизиран електорат по отношение готовност за гласуване. Доста по-слабо са мобилизирани да гласуват избирателите на ОДС и БНС.

3/4 от хората, деклариращи, че няма да гласуват, посочват, че са разочаровани от всички политици в България. Това е причина номер едно за политическата апатия у нас. Седем на сто от българите никога не гласуват. Сред тях най-много са младите хора на възраст под 30 години.

1/5 от гласовете на НДСВ през 2001 г. сега отиват при БСП, която възвръща почти всичките си гласове от 2001 г.

36% от избирателите на ОДС през 1997 г. и този път биха подкрепили коалицията. Половината от гласовете на тогавашното ОДС се намират сред електората на днешното НДСВ. Днешното ОДС получава 40% от гласовете на избралите ОДС през 2001 г. ДСБ получава една четвърт от гласовете на сините през 2001 г.

Коалиция за България е с лидер, който е най-подходящ за министър-председател на страната (25%). За Симеон гласа си дават 21%, основно висшисти на възраст до 40 г. Столичани предпочитат премиерът да е социалист, сочи проучването на НЦИАОМ.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STUDENT V USA - SAMO ODS!!!
    #60

    WWW.SUGAREV.COM

  2. Генерал Кобалт
    #59

    http://www.dsb.bg/?page_id=72Водачи на листите на ДСБ21 МИР Сливен – Йордан Ангелов НихризовЙордан Ангелов Нихризовhttp://www.dsb.bg/index.php?page_id=72&id=977Роден съм на 8 октомври 1953 г. в гр. Провадия. Завършил съм Електронна техника във ВМЕИ – Габрово и Икономика и организация на промишлеността в УНСС – София ...ПРЕДСЕДАТЕЛ СЪМ НА БСДПи заместник-председател на Парламентарния съюз на Демократи за силна България

  3. Генерал Кобалт
    #58

    Това е препечатка от още.инфо за доцент Медиапул. Той там не може да влезе, щото му е блокирано айпито."Алоооу, никой ли тук не знае тая работа за Агов и митинга пред Турското посолство през май 1989, бе, а?Пейчо продължава да настоява, че ИНИЦИАТОР на гнусния комунистически митинг пред Турското посолство през май 1989 г. е видният десебеец-костовист Агов!!! И че ТОЙ ЛИЧНО Е ВРЪЧИЛ НА ПОСОЛСТВОТО "ПРОТЕСТА" НА ГНУСНАТА КОМУНИСТИЧЕСКА ШАЙКА!!!!! Хеле пък, ако това е вярно, ще ми станат само антикомунисти-десебейци

  4. Генерал Кобалт
    #57

    КАКВО Е ТОВА ДА СИ ЕДНА ОТ 792023-ТЕ СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКИ ПАРТИИ В ЕДНА "ДЪРЖАВА", БЕ, А? АБЕ ТОВА СА ЛУД ДО ЛУДИЯ И НЕНОРМАЛНИК ДО НЕНОРМАЛНИКА!АЛООУ, АБЕ КАКВО Е ТОВА ЕДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ ДА СЕ ПИШЕ КАНДИДАТ-ДЕПУТАТ НА ЕДНА ПРОНОНСИРАНА ЗА ДЯСНА ПАРТИЯ, БЕ, А?АЛОООООУ, КАКВО Е ТОВА ЕДНА ПРОНОНСИРАНА ЗА ДЯСНА ПАРТИЯ ДА ВКЛЮЧВА В КАНДИДАТИТЕ СИ ЗА ДЕПУТАТИ ЕДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ, БЕ, А?АМИ ТОВА СЕ НАРИЧА КРЪГЛИ НЕНОРМАЛНИЦИ НА КРЪГЛИТЕ НЕНОРМАЛНИЦИ!

  5. Жул Верн
    #55

    ОДС и НДСВ ще се прегърнат, а ние с Вас, скъпа София, като техни крепители, о-ох, ние с Вас, какви сладки неща ще правим...м-м-м...

  6. София
    #53

    Само НДСВ, нали! Долу Костов! Пък и БСП не са лоши хора. Казах ли, долу Костов, а казах долу Костов. Само Царя!

  7. Митко
    #52

    Хора вижте нека забравим поне за миг, на коя партия симпатизираме и да сравним съвсем трезво цифрите. Припомнете си след управлението на БСП- хиперинфлация, огромна безработица, зърнена криза. Нима стотиците хиляди, които излязоха на улиците не страдаха от това управления. Мисля, че на всички е ясно какво се беше случило. БСП зарови страната в икономическа и политическа криза. След БСП страната беше поета от правителството на Иван Костов и в края на мандата му никой вече не си спомняше нито за обезценяването

  8. КГБурготски
    #51

    Кажете! За да гласувам за Н.В.?

  9. Митко
    #50

    Интересни цифри се дават, но е ясно, че просто не са верни. Ако някой обвинява правителството на Костов, че е предизвикало голяма имигрантска вълна той или е луд или по важното не помни в какво състояние остави страната правителството на БСП.

  10. ВАНЬО КОСТОВ
    #49

    ЗИМЕ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.