Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЦИОМ: Централите да не разчитат на партийната дисциплина

0 коментара

Всички, които разчитат на партийната дисциплина за предстоящите местни избори, ще бъдат разочаровани, предупреди днес директорката на НЦИОМ Лидия Йорданова. Тя посочи, че в градовете, където има наложени насила кандидати от партийни централи, има голяма съпротива и дори нагласи да не се гласува за този кандидат.

В София надпреварата за местните избори ще бъде ожесточена и нещата не изглеждат предрешени, каза Йорданова, цитирана от БТА. До момента изследванията показват преднина на сегашния кмет Стефан Софиянски, но това са резултати само на този етап, не трябва да се подценява предизборната кампания, посочи Йорданова.

Според НЦИОМ се очертава една силна тройка за кметската надпревара в София - Стефан Софиянски, Надежда Михайлова и Стоян Александров, но не трябва да се подценяват и другите кандидати. Кандидатът на НДСВ Васил Иванов се харесвал на хората като човек, който се е издигнал със собствения си труд, а Любен Дилов-син излиза с нов имидж и може да привлече и други гласове, освен традиционните за "Гергьовден", коментира Йорданова, цитирана от БТА. Тя уточни, че прогноза вероятно ще може да се направи към средата на октомври.

Мъжете са по-предпочитани за кметове от избирателите в малките градове, отколкото жените, каза още Йорданова, но уточни, че това не се отнася за областните центрове, нито за София, където единствената жена-кандидат е Надежда Михайлова.

Според проучване на НЦИОМ, направено сред 1245 души между 6 и 14 септември, 51 процента от българите декларират, че възнамеряват да гласуват на предстоящите местни избори. Реалният процент би бил по-малък, заради грешките в списъците, което прави средна избирателна активност за страната между 40 и 45 процента, коментира Лидия Йорданова. Тя уточни, че тази средна величина не може да се проектира върху конкретни населени места.

Най-слабо мобилизирани са избирателите в областните центрове, а най-силно - жителите на селата. В столицата и малките градове мобилизацията е близка до средната - малко над 40 на сто, отчитат социолозите. 80 процента от избирателите на НДСВ твърдят, че възнамеряват да гласуват, по-ниска е мобилизацията при БСП- 72 на сто, и СДС - 68 процента, показва проучването. 9 на сто от българите се колебаят за кого да гласуват, 13 на сто се колебаят дали изобщо да отидат до урните.

Социолозите отчитат мобилизация на електоралните дялове на БСП и СДС - за септември 25 на сто от анкетираните заявяват, че ако парламентарните избори бяха днес, биха подкрепили БСП, а според данните СДС би била втора политическа формация с 13 %. НДСВ запазва електоралния си дял от началото на годината - 10- 11 на сто. ССД и ВМРО биха събрали по 1.2 на сто от гласовете, а Гергьовден - 1.1%, показват данните.

Близката перспектива на местните избори прави още по-непопулярна идеята за предсрочни парламентарни избори, коментира Лидия Йорданова. 46 на сто от анкетираните смятат, че не е необходим предсрочен парламентарен вот, а 31.6 на сто са на мнение, че предсрочни избори са необходими. В същото време не намалява критичното отношение към управлението - недоволните от него през септември са 70 процента, а доволните - 19 на сто, отчитат от НЦИОМ. Дори сред недоволните обаче темата за предсрочни избори не доминира, посочи Лидия Йорданова.

Социолозите констатират растящ интерес към политиката и като последица от това - намаляване на дела на разочарованите от нея с близо 10 на сто за последните два месеца. Повишеният интерес в контекста на предстоящите местни избори е заради наличието на удачни кандидатури и условие за мажоритарен избор, но едва ли може да се говори за спад в дела на политически апатичните хора, коментират от НЦИОМ.

Велчев си вдигнал рейтинга с оставката

Листата на най-одобряваните политици води държавният глава Георги Първанов с 68 на сто одобрение и 20 на сто неодобрение.

След президента, с 57% одобрение и 21 на сто неодобрение е кметът на София Стефан Софиянски, на трето място е Соломон Паси с 52% одобрение и 30 на сто - неодобрение. Петър Стоянов е четвърти с 41 на сто рейтинг и 39% неодобрение, следван от финансовия министър Милен Велчев - 40 на сто одобрение и 40 процента неодобрение. Социолозите смятат, че петпроцентовият ръст на одобрението на работата на Велчев се дължи на оставката, подадена от финансовия министър през лятото.

След финансовия министър се нарежда лидерът на БСП Сергей Станишев - 39 на сто одобрение и 34 на сто неодобрение. Това са и политиците, одобрението за които е по-високо от неодобрението, като сред тях се нареждат и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева - 33 на сто одобрение и 26 неодобрение, и спортният министър Васил Иванов с 31 на сто одобрение и 26 на сто неодобрение.

В първите 15 най-одобрявани политици са и министрите Георги Петканов, Николай Свинаров и Лидия Шулева, лидерът на СДС Надежда Михайлова, премиерът Симеон Сакскобургготски, Любен Дилов- син и Георги Пирински.

Рейтингът на премиера Симеон Сакскобургготски за септември е 30 на сто.

Социолозите отбелязват добър старт на Станимир Илчев като председател на ПГ на НДСВ, който според данните още със заемането на новия си пост събира одобрение от 15 на сто.

Сред новите министри след промените в кабинета най-добре е приета социалният министър Христина Христова - 17 на сто одобрение, все още слабо известни са министърът на образованието Игор Дамянов, министърът на здравеопазването Славчо Богоев и министърът без портфейл Филиз Хюсменова. Лидия Шулева печели като министър на икономиката нови 3 на сто одобрение, а Николай Василев като министър на транспорта не може да преодолее тенденцията на спад на обществото доверие към работата си, коментира Лидия Йорданова.

Вицепремиерът Пламен Панайотов е непознат за хората в новата си роля, и е още рано да се правят коментари за рейтинга му, уточни тя.

Според НЦИОМ може да се говори за тенденция за повишаване на рейтинга на парламента. За последните 3 месеца доверието към Народното събрание нараства с 5 на сто, а недоверието спада с 8 процента, сочат данните. През септември одобрението към тази институция е 18.7 на сто, а неодобрението - 66.7 процента. Според директора на НЦИОМ това се дължи на активизирането на депутатите преди местните избори, както и на подготвянето на промените в Конституцията и в Наказателния кодекс.

С 5 на сто от началото на годината расте и одобрението за председателя на Народното събрание проф. Огнян Герджиков, а с 6 на сто намалява неодобрението за работата му. Рейтингът му за септември е 25 на сто и е с 6 на сто по-висок, отколкото на оглавяваната от него институция, а неодобрението за работата му е 48.7 процента, сочат данните на центъра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.