Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нулеви проблеми със съседите и максимално сътрудничество с тях

5 коментара
Нулеви проблеми със съседите и максимално сътрудничество с тях

"Нулеви проблеми със съседите ни и максимално сътрудничество с тях", гласи посланието, отправено от турския премиер, пише гръцкият в. "Та неа" по повод приключилото в събота двудневнот посещение на Реджеп Тайип Ердоган в Атина.

Визитата на Ердоган в Гърция е първото посещение на турски премиер от 2004 г. Той беше придружаван от огромна делегация, в която влизаха също десетима министри и 150 бизнесмени.

В рамките на разговорите двете страни изразиха решимост да уредят спорните си проблеми за Кипър, континенталния шелф в Егейско море, Вселенската патриаршия и мюсюлманското малцинство в североизточна Гърция.

В петък в присъствието на Папандреу и Ердоган се състоя и историческо първо заседание на гръцко-турския Висш съвет за стратегическо сътрудничество, в рамките на което бяха подписани 21 споразумения в множество области - икономика и бизнес, енергетика, защита на околната среда, защита на горите, борба с нелегалната имиграция, туризма и др.

В последния ден от посещението си Ердоган разговаря с гръцкия си колега Георгиос Папандреу на работен обяд и се подписа в т.нар. Книга на олимпийското примирие. "За мен е голяма чест да впиша името си в тази книга и да положа подписа си за един свят на мира," заяви Ердоган на символична церемония на олимпийския стадион "Калимармаро" в гръцката столица.

"Подписаните по време на визитата 21 споразумения между Гърция и Турция затвърждават новия курс на сътрудничество и мир. Забележителен исторически факт е, че подпис в книгата положи и Турция", на свой ред изтъкна гръцкият премиер Георгиос Папандреу. Той заяви още, че Гърция горещо ще подкрепи кандидатурата на Истанбул и Турция за олимпийските игри през 2020 г.

В интервю за „Та неа”, цитирано от БТА, Ердоган се спира на проблемите с Гърция и на възможностите за сътрудничество между двете, както и на помощта, предоставена на Гърция от МВФ в рамките на европейския механизъм за излизане на страната от сегашната криза. Турският премиер смята, че е нужна воля и от двете страни, за да надделее взаимодействието, като призовава да се избягват действия, които биха повишили напрежението в Егейско море.

Ердоган акцентира върху набелязаните от Гърция и Туция мерки, целящи да доведат до нарастване на доверието между военните на двете страни, като пояснява, че т.нар. "казус бели" (повод за война) е бил приет от турския парламент, след като парламентът на Гърция решил да предостави на правителството право едностранно да разширява териториалните води на страната до 12 морски мили.

Вярвам, че ако спазим ангажимента да не предприемаме едностранни действия, няма да сме изправени пред излишни проблеми, казва Ердоган.

Министър-председателят на Турция смята, че е отбелязан напредък по въпроса за отварянето на богословския факултет край Истанбул, който според него има правен аспект.

По повод турската кандидатура за членство в ЕС Ердоган пояснява, че Турция има само една единствена цел - "пълноправното членство". "Няма привилегировано  партньорство в европейското семейство", изтъква той.

Запитан за Кипър, Ердоган уверява, че преговорите за острова ще започнат със среща на лидерите на двете общности на 26 май. Дервиш Ероглу (лидерът на кипърските турци) нееднократно увери, че преговорите за Кипър ще продължат от там, докъдето са стигнали, и че ще се водят конструктивно, с цел да бъде постигнат резултат в най-скоро време, допълни Ердоган.

Коментирайки помощта за Гърция в рамките на европейския механизъм за подкрепа, Ердоган изтъква, че е нужно търпение и здрава работа. "Три условия обаче са необходими за това: сигурност, мир и сътрудничество със съседите ви", каза още министър-председателят.

В отговор на въпрос за визията му относно бъдещата роля на Турция в следващите 10-15 години, Ердоган каза: "Виждам Турция сред десетте първи икономически сили на света".
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. do гугенхайм
    #7

    Za6toto e istina, no na teb ne ti se haresva.Sledva6tiq put 6te pomolim Erdogan da napravi izqvlenie, koeto da ti se haresa, vupreki da imam sumneniq, 4e na teb moje da se ugodi.

  2. niki fin
    #5

    "Три условия обаче са необходими за това: сигурност, мир и сътрудничество със съседите ви", каза още министър-председателят.Dano sa go 4uli i razbrali vizantiicite!!!

  3. Петко Войводата
    #4

    как Батман реагира на тази грижа на манафа за българите в Гърция

  4. гугенхайм
    #3

    Мюсюлманското малцинство в североизточна Гърция се състои от българи-мохамедани и турци. Ердоган би трябвало да се грижи за турското малцинство. Грижи ли се България, обаче, за българомохамеданското? Нещо никаква я няма. Затова го вписват в обща графа с турското.

  5. Наблюдател
    #1

    Гърция е направила това,което изисква науката - да не допуска смесване на етнос и религия.Официалните гръцки статистики делят мюсюлманите на турци,помаци и цигани,като са посочили и съответният % на всеки етнос.Това,че Турция брои всички мюмюлмани за турци,нещо не се връзва с лицемерната и политика за нулеви проблеми със съседите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.