Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нуждаещите се българи отново остават без достъп до белодробни трансплантации

След двегодишно прекъсване пак беше трансплантиран бял дроб на българка във Виена, но чакащите след нея няма да имат този шанс

1 коментар
Нуждаещите се българи отново остават без достъп до белодробни трансплантации

Клиниката във Виена, с която страната ни има договор за трансплантации на бял дроб на нуждаещите се българи, спира да работи с чужденци. Причината е липса на капацитет и недостиг на донори, за да обслужва вътрешните нужди на страната. Така малко след добрата новина, че след двегодишно прекъсване млада българка получи трансплантация на бял дроб във Виена, стана ясно, че чакащите след нея 18 души няма да имат този шанс.

Белодробни трансплантации у нас не се правят, а заради неуредени отношения трансплантирането на българи във Виена беше спряно за повече от година и половина, като няколко българи починаха през това време без да дочакат операция. От началото на годината договорът с виенската клиника бе подновен и включваше ангажимент за обучение на наши специалисти и трансплантации на до 5 българи годишно.

Сега обаче българи отново няма да бъдат приемани за трансплантация във Виена.

Договорът на здравното министерство с виенската клиника обаче не е прекратен и обучението на български медици за извършването на белодробни трансплантации ще продължи, обясниха от агенция “Медицински надзор“, която отговаря за трансплантациите от 1 април. Оттам обясниха, че не става въпрос за целенасочена политика спрямо българските пациенти, тъй като виенската клиника спира трансплантациите за всички чужденци.

Министерството на здравеопазването води разговори и с други клиники в Германия, Холандия и Белгия, които евентуално да поемат трансплантациите на българи, но горчивият опит от последните години показва, че те не се увенчават с резултат.

Преди да поднови договора си с Виена страната ни преговаряше и с клиники в Германия и Турция, но така и не постигна успех.

В момента 18 души у нас чакат за трансплнтация на бял дроб. От 2014 година насам 9 българи са получили трансплантация на бял дроб в Австрия.

Трансплантирана българка след двегодишно прекъсване

Трансплантираната във Виена е 28-годишната Илияна Христова, която страда от рядкото заболяване муковисцидоза и която през юни стана първата българка, включена в списъка на чакащите на европейската донорска мрежа Евротрансплант.

Това стана възможно след подписаното в края на януари 2019 г. споразумение между България и Виенската многопрофилна болница за обучение на лекари и трансплантация на пациенти.

То предвижда български лекари да бъдат обучени за извършването на белодробни трансплантации у нас, а докато то трае по петима нуждаещи се пациенти от България ще бъдат приемани годишно за трансплантация на бял дроб във виенската клиника. Очаква се първата белодробна трансплантация у нас да бъде извършена в края на 2020 или през 2021 година.

Тъй като трансплантации на бял дроб у нас не се правят, българските пациенти разчитаха на клиника във Виена, която бе единствената европейска клиника, приемаща българи. Заради неуредени отношения обаче договорът на България с болницата във Виена беше прекратен за повече от година и половина, в което време никъде не се правеха белодробни трансплантации на нуждаещите се българи и няколко души починаха без да дочакат операция.

Повишаването на броя донори и трансплантациите по принцип е от съществено значение за партньорството ни с Евротрансплант. Отскоро отново има ръст на донорските ситуации и извършените трансплантации и през юли България предостави на

Евротрансплант два бели дроба и намирането на подходящ донор и за българската пациентка също не закъсня.

Трансплантацията на Илияна Христова е извършена миналата седмица, а отпреди ден тя е извън реанимацията.

Екипът, извършил трансплантацията, е ръководен от д-р Хосе Матила, който е трансплантирал повече от българските пациенти, преминали успешно белодробна трансплантация, съобщиха от Националната пациентска организация.

“Искам да благодаря на всички дарители, защото това е чудо благодарение на тях. Както и на моя донор и неговото семейство за благородния жест. За тях това означава загуба на близък човек, но за други хора това е шанс за нов живот. Много благодаря”, сподели в профила си във Фейсбук Илияна Христова.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #1

    В Искрец-СО от 1927 г. до 1995г. РБ притежаваше най-модерната болница на балканите и в Источна Европа за белодробни операции. През 80-те години на миналия век там са правени и няколко присаждания."Демокрацията"и българските демокраати ликвидираха всичко така,както днес се ликвидират кози,овце,прасета,държава и какво ли не.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.