Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Някои лекарства ще поскъпнат заради промяна в методиката за ценообразуване

13 коментара
Някои лекарства ще поскъпнат заради промяна в методиката за ценообразуване

Подготвяна от здравното министерство промяна в ценообразуването на медикаментите, които влизат в позитивния лекарствен списък, ще доведе до покачване цените на някои от тях.

Ресорният зам.-министър на здравеопазването проф. Мила Власковска съобщи в сряда, че се предвижда цената на лекарствата, които влизат в списъка, да се формира от средно аритметичната стойност на трите най-ниски цени в референтни държави, а не само от най-ниската цена, както е в момента. Освен това се предлага като референтни да се вземат държави с фиксиран курс към еврото. Сега референтни държави са Румъния, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Литва, Португалия и Испания, като след промяната Унгария и Румъния може да отпаднат.

Това ще доведе до регистрирането на по-високи цени на някои медикаменти в списъка, по който се плащат както лекарства, покривани от здравното министерство, така и от здравната каса.

Власковска заяви, че промяната се прави с цел да се удовлетворят интересите на фармацевтичния бизнес и пациентите.

През пролетта назря напрежение, след като фармацевтични фирми отказаха да работят на регистрираните в позитивната листа цени. Тогава масово използваните инсулини на фирма "Ново Нордиск" едва не останаха извън покриваните от НЗОК медикаменти, защото компанията не беше подала заявление за работа с касата на регистрираните цени.

Фармацевтичните компании се бунтуваха, че трябва да се отчита големината на лекарствения пазар в дадена държава, тъй като обемът продажби и цената на стоката са взаимосвързани и не е реално, ако в Румъния има по-ниска цена на даден медикамент, тя да е валидна и за България. Освен това в повечето европейски държави ДДС ставката е по-ниска отколкото у нас, което също позволява регистрирането на по-ниски цени.

От Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители обаче заявиха, че промяната няма да доведе до повишение цените на лекарствата. "Предложението няма за цел пререгистрация и повишаване на цените на лекарствата", обясни Деян Денев от асоциацията. Той поясни, че новата методика на ценообразуване ще се прилага за лекарствата, които тепърва се включват в листата.

"Замяната на правилото “най-ниска цена” със “средноаритметичната от трите най-ниски”, няма да доведе до повишаване на цените на лекарствата у нас, а ще спре процеса на оттеглянето на продукти от България, които до момента са над 300", съобщиха от асоциацията.

Промяната може да влезе в сила от средата на следващата година. Отново през 2010 година плащането на лекарства за пациенти на хемодиализа и за хора с редки заболявания ще премине от здравното министерство към касата, обяви Власковска. От 2011 година пък всички скъпоструващи медикаменти ще започнат да се поемат от НЗОК, в това число и лекарствата за онкоболни.

От здравното министерство съобщиха, че за 2010 година се осигуряват 142 млн. лв. за скъпоструващи медикаменти, като за онкоболните са предвидени 97.9 млн. лева, а за хората с редки болести - 32.3 млн. лева. Според Власковска през следващата година ще бъдат покривани повече скъпоструващи лекарства.

Въпреки уверенията обаче, в сряда се събраха пациенти с редки заболявания и майки на болни деца, които през сълзи поискаха гаранции от ръководството на министерството, че няма да бъдат оставени без медикаменти през следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. до Далаверата
    #14

    Нали жидо-комуно-ченгесарската мафия трябва да се храни, а те са все с огромни уста...

  2. Але&Со
    #13

    на лекарствата през здравната каса са по-високи от свободните цени, така че здравно-осигурените си плащат лекарствата почти на свободни цени, а паричките от касата се прибират срещу нищо.

  3. Далаверата
    #12

    Как става този номер?Нали сме в ЕС като тях?

  4. наблюдател
    #11

    Всеки месец купувам лекарство за високо кръвно налягане Co-Diovan 12,5 mg. От един месец опаковката (14 хапчета) струва 24,50 лв. За НЗОК тя струва 45 лв. Касата заплаща 50% и пациента плаща 50% Е, защо на свободния пазар лекарствата са 50% по-евтини, отколкото за НЗОК?

  5. песимист
    #10

    Колко лесно в БГ фармацевтите си осигуряват високи доходи. Търговия, то какво остана в тази държава. Купуват имоти в елитни столични квартали, без да са се потрудили и работили в чужбина.

  6. пенсионер
    #9

    Фармацевтичните фирми в България, особено тези които внасят лекарства са едно много грозните лица на мафията в бяло. Цените на лекарствата са много големи от съседните страни, както съответните лекарства в САЩ и Канада например. Нямало как да е по-евтино. Ами легалната корупция на докторите, екскурзии до чужбина на "конференции" при положение че лекарите, които са взети със търговските представители не говорят бъкел английски, кьорсофрите по скъпите курорти, където има "презентации". За такива "търговски

  7. Карина
    #8

    Когато видя Недоклат, изпадам в шоки вече нямам нужда от НЗОК.

  8. фармацевт
    #7

    все пак правете разлика между фармацевт и фармацевтични фирми,колкото до цените на лекарствата като чиста номинална стойност те са много ниски с някои изключения,но не се реимурсират,тоест в бг плащаш средно 80 % а касата 20,докато в напредналите страни е обратно,за сащо са по скъпи по каса-ами защото ние също сме референтна страна и се взима цената по каса,ако една фирма тук обяви ниска цена по каса прецаква пазари като румъния или полша,затова по зок е висока а на свободно ниска цената,но тези неща не са грехове на аптеките,познвам много колеги с аптеки но не знам такива с скъпи имоти и спортни кол

  9. фармацевт
    #6

    господа управляващи,в европа се заплаща такса за обработване на рецепта,а тук аптекаря върши това безплатно,освен това отнася глоби за лекарските пропуски.

  10. sacks
    #5

    браво,нека същия принцип да се приложи и за лекарския труд..средната цена в три страни на европейския съюз

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.