Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няколко думи за правата

11 коментара
Иван Брегов

Държавата е натоварена да следи за реда и сигурността. Съвременното разбиране за държавата предполага минимална намеса на властта в живота на гражданите и максимална свобода за упражняване на правата и свързаните с тях убеждения.

А стигне ли се до намеса или принуда, то репресията следва да бъде минимална и подчинена на критерии за запазване личността и достойнството. Ето защо, човекът, въздигнат като върховна ценност, има право да съди държавата си, когато тя се отнася зле с него. Съдът се явява гарант и пазител на правата ни. В международен план това е Европейският съд по правата на човека, а стандартите, за които той следи са разписани в Европейската конвенция за правата на човека, приета от Българи през 1992 г. Конвенцията урежда стандарта минимум за правата и свободите на гражданите.

Разбира се, в България дали поради институционалния упадък на последните десетилетия, дали поради други незнайни фактори се наблюдава култ към мега спец акции на полиция, прокуратура и служби и службогонци всякакви. В тези ефирни зрелища предполагаемият извършител на престъпление получава веднага и категорично възмездие от структурите – те са всемогъщи и изключват въпроси за изследване на вината и разните му там права. Обявеният моментално за престъпник хем е малко понабит, хем е силно унизен и тълпата е доволна. През изминалата седмица с високо внимание бе удостоена кметицата на столичния район „Младост”.

Исторически преглед колко струват мегапродукциите

Криворазбраната концепция за държавата над всичко, държавата като върховна ценност и слабостта и към репресивния ѝ апарат, обаче, струва пари, при това зрителите данъкоплатци ежегодно плащат за това. Защото от престараване за пред камерите и централните емисии същите структури минават границата на допустимото – помним в първото правителство на ГЕРБ репликите на един прокурор кой е абсолютен престъпник, помним голи хора по белезници и т.н. Тази седмицата си припомнихме всичко това с държаната кметица пред спортното министерство, запушването на устата ѝ с ръка от служител с маска, отказа своевременно да получи право да ползва адвокат и т.н. Да се запита човек кому е нужно това? Но 10 минути зрелищен ефир на акция, след осъждането на България за унизително отношение и засегнато право на личен живот, струват долу горе толкова, по справка от мега операциите на Цв. Цветанов:

Източник: ИПИ

Тоест 435 000 лева за 7 епизода, към 63 000 лв. за 5-10 минути екшън. Не е много за българския данъкоплатец, видно може и още. Но тези данни сриват мита за твърдението, че свръхдобрите министри и други си вършат безупречно работата, а после съдът им е крив. От „ Аз ги хващам, те ги пускат” накрая се получава „Аз ги хващам, вий им плащайте”.

Като се вгледаме внимателно в сумите към тях трябва да добавим и разходите по техническото обслужване на кампаниите – струпването на 10-15 автомобила на епизод, възнаграждения за въоръжените мъже, предварителни тренировки, среднощни оперативки и не на последно място – похабеният авторитет на оперативните лица – полицаи и прокурори.

Разбира се, като всяка мега продукция и тук има сцени и действия, невлезли в централните емисии новини, които издават лошата подготовка на основните действащи лица. Но пък са документирани в осъдителните решения на ЕСПЧ:

  • при полицейската акция срещу дома на Гуцанови полицията десетина минути не е успяла да отвори входната врата въпреки употребата на „щанга, лост и кози крак”.
  • в Делото Славов срещу България съдът счита за „особено поразителен факта, че силите на реда са предприели, на два пъти, възпроизвеждане на ареста на този жалбоподател пред неговите близки и с цел да получат видео репортаж, който е бил предоставен след това на медиите. Този втори дубъл е само 44 197 евро (86 574 лева). Къде не сме ги дали?

К`во пък толкова са направили?

Като основно право на гражданите е това никой да не може да бъде подложен на нечовешко или унизително отношение съгласно чл. 3 от Конвенцията. Право на всеки гражданин е да упражни и правото си на защита – да се защитава лично или да ползва адвокат по свой избор. В случая със зполучната кметица като да не са спазени тия стандарти.

За унизително според практиката на ЕСПЧ се приема всяко задържане, което причинява мъчителна тревога и безпомощност у жалбоподателя, способни да го унижат и да го принизят в собствените му очи и в тези на близките му.

Съдът приема, че лошото третиране се преценява от продължителността на лошото третиране, от физическите или психологически последици, както и (понякога) от пола, възрастта и здравословното състояние на жертвата. Съдът е отсъждал, че дадено отношение е „нечовешко“, когато е било предумишлено налагано в продължение на часове и е довело до телесни наранявания или силни физически и психологически страдания. Съдът е приемал, че дадено отношение е „унизително“, когато създава у жертвите чувства на страх, мъчителна тревога и малоценност, способни да ги унижат или принизят[1] . Това описание идеално пасва в сцените с кметицата на софийската Младост. И може и скъпо да ни излезе.

Но осъдителните решения срещу държавата, за разлика от спец акциите, се почитат с убедително политическо мълчание.

От 2012 г. насам министърът на правосъдието представя за одобрение годишен доклад относно изпълнението на решенията на ЕСПЧ срещу България. Последният такъв доклад е приет от действащото 44-то Народно събрание през февруари 2018 г. и отчита състоянието на делата за 2016 г. :

  • 960 100 евро или 1 877 800 лева са плащанията по казусите, за които държавата се е споразумяла;
  • 854 800 евро или 1 671 800 лева са плащанията, на база на осъдителни решения;
  • 3 549 600 лв. общо.

Това май не го казаха в централната емисия новини през студените дни на февруари.

За 2017 г. доклад още няма, но и там, на сайта на ЕСПЧ нещата изглеждат да са аналогични.

Корупцията излиза скъпо, зрелищната псевдоборба с нея само оскъпява самата корупция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tibia
    #11

    ....Съдът е приел, че дадено отношение е "унизително", когато създава у жертвите чувства на страх, мъчителна тревога и малоценност....Г-н Брегов, кои са жертвите?

  2. [email protected]
    #10
  3. pepe
    #9
  4. [email protected]
    #8
  5. Milenca
    #7
  6. [email protected]
    #6

    Така ами,някой убил човек,и го направил по особено жесток начин.Полицията го залавя,и този човек,автоматично има едни права,свят да ти се завие,а жертвата си гние в земята,а ние започваме,да превъзпитаваме този човек,с всевъзможни грижи. Ами извинявайте че не съм съгласен с тезата,че защото сме европейци,всякаква измет трябва да получава достоен начин на живот,а той е най обикновен убиец,който се е гаврил с жертвата/те си. А и ще е добре,да се даде справка с осъдените държави в ЕСПЧ,да видим ,ние на кое място сме по осъждане на държавите в Европа. Защото се сещам,че беше минала една статистика,в която Румъния беше май на първо място в тази дисциплина!

  7. Bлaдo
    #5

    добър, свестен и полезен текст (вкл. статистика и анализ), Иване! Ако имаше и кой (сред властовиците) да го разбере... (или барем да го прочете, мърдайки с устенца...).

  8. gadev41
    #4

    Това е истината, но тя не впечатли властите, а съда отсъди, че всичко е направено точно и по правилата. Нещата ще се оправят, само ако видим зад решетките лицата на корумпираната власт.

  9. edin.drug
    #3

    Такова проучване трябваше отдавна да се появи. Българският данъкоплатец все още не е осъзнал, че обезщетенията не ги плаща някаква абстрактна "държава", а той самият, от собствения си джоб и с това се лишава от множество облекчения или придобивки. Трябва още да се вземат някакви мерки, имената на полицейските екипи, съдии, прокурори, заради които данъкоплатецът плаща обезщетения да бъдат публикувани.

  10. Димитър Мавров
    #2

    Стряскащи за кого?Може би за мен и теб ,но това не се отнася за тези,които ги представят на нас защото не отговарят за нищо и пред никого,а после ние си плащаме за идиотлъка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.