Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няколко идеи около прегледа на отбраната: Да намалим армията и да върнем Генералния щаб!

11 коментара
Няколко идеи около прегледа на отбраната: Да намалим армията и да върнем Генералния щаб!

В следващите няколко месеца правителството ще представи два от най-важните си стратегически документи – прегледа на системата за националната сигурност и прегледа на отбраната.

Те трябва да начертаят и да координират развитието на сектора, но практиката досега показва, че голяма част от идеите им остават само на хартия, тъй като в тях се залагат нереалистични финансови параметри и непостижими цели.

Прегледът на отбраната, в частност, обаче може да даде пътна карта за реформиране на сектора и изготвяне на дългосрочна програма, която да продължи действащия до тази година план.

На база на прегледа на отбраната трябва да бъдат разработени Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили до 2032 г. и нов План за развитие на въоръжените сили до 2026 г.

Средства

За целта трябва да се заложат ясни финансови параметри. Ако обаче управляващите не изпълнят приоритета до 2024 година разходите за отбрана да достигнат 2% от БВП, всякакви планове и програми за превъоръжаване ще бъдат мъртвородени.

Истинско предизвикателство ще бъде и постигането на целта най-малко 20% от разходите за отбрана да бъдат планирани за модернизация и превъоръжаване.

Очаква се новият програмен документ да бъде с времеви хоризонт до 2032 година, което ще даде възможност за реализиране на дългосрочни проекти. Той обаче налага изработването и спазването на механизми за проверка и контрол, които доста често липсват в сектора.

Традиционна грешка е залагането на "пожелателно" финансиране.

Отказ от съветската техника

Планът и програмата дават възможност детайлно да бъдат разписани целите за превъоръжаване, което най-накрая да направи възможна раздялата с въоръжението и оборудването от Съветския съюз и да приближи българската армия до стандартите на НАТО.

Така страната ще има възможност да изпълни ангажиментите си по пакета цели за способности на НАТО.

Освен това трябва да се планират средства за експлоатацията и поддръжката на новата техника, за да не се повтори случката с вертолетите "Кугър", които престояват на земята заради липса на средства за поддръжка.

В този смисъл трябва внимателно да се планира и изваждането от въоръжение на старата техника.

Кадровата криза

Във всички последващи програми неизменна част трябва да бъдат мерки за преодоляването на кадровия срив в армията.

В момента повече от 5000 длъжности за военнослужещи са незаети и ако решаването на проблема се движи със същите темпове като през последните няколко години, той на практика ще бъде решен след десетки, а може и стотици години.

През последните месеци се завъртя идеята некомплектът (незаетите места), който е основният проблем, да бъде решен радикално чрез намаляването на числеността на Въоръжените сили.

Подобен подход може да има известен смисъл, доколкото няма защо да се поддържа излишен щат, но би наложил изключително точна преценка за това откъде да бъдат "отрязани" бройките.

Очаква се в новите програмни документи да залегнат и различни варианти за т.нар. "доброволна" служба.

Малко авангард

Традиционно около подобни прегледи се появяват и някои идеи за реформи. Една от актуалните през последните години, споменавана и от военния министър Красимир Каракачанов, е връщането на Генералния щаб.  

Това би изисквало мащабно реорганизиране и преразпределение на отговорности, правомощия и структури, но има и безболезнен вариант и той е преди всичко лингвистичен.

Много от хората в сектора все още не са свикнали с преименуването на Генералния щаб и орязването на правомощията му. В "генералските" среди на управляващата партия би се намерила подкрепа за мерки в тази посока.

Все пак едва ли ще има политическа воля дори за преименуването на Щаба по отбраната, но това безспорно е възможност военният министър Красимир Каракачанов да остане в историята.

И то далеч по-лесна, отколкото връщането на казармата.

Борбата с корупцията

Любопитно ще бъде да се види и какво ще бъде формулирано по една от дадените от министъра насоки за прегледа – борбата с корупцията.

Пак ще се мисли как да се активизира дейността на Съвета за противодействие на корупцията.

Ще трябва да се формулират и политики за действие срещу хибридните заплахи, както и отношението към Русия.

Киберотбраната също ще трябва да бъде разработена.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #11
    Отговор на коментар #10

    Ще се модернизират, ама друг път. Първо трябва да се изхвърли съветската техника. Какво съотношение на загубите се планираше при конфликт НАТО - Варшавски договор? 6 съветски танка за унищожаване на един натовски, май. Ако ги заменим в същото количество бойните способности на танковите войски на БА ще нарастнат 6 пъти. Да, да, ама не. Къта се съветското въоръжение. Наливат се пари за ремонти, вместо да отиде на бунището. Второ: При започването на арабско - израелския конфликт от 1948 - 1949 г. израелците

  2. doni
    #10

    Добра статия. Сега е моментът БА и МО да се модернизират, да се освободят от ненужни мъртвородени структури пълни с наши синове, дъщери, внуци и правнуци, така наречените структури на пряко подчинение на МО. Ашоенните да са около 20000 чошека ама реални, не рота по щат 100 човека, а по списък 50 човека. 1 истинска бригата от 4-6 000 военнослувещи на юг е достатъчна, на Север едно бригадно комадване е достатъчно. Необходимо е да се съкрати или Шаба на отбраната или СКС и да се направи един реален

  3. Коментарът е изтрит в 09:58 на 7 март 2020 от автора.
    #9
  4. Коментарът е изтрит в 20:51 на 6 март 2020 от автора.
    #8
  5. Естествено
    #7
    Отговор на коментар #3

    Ти ходил ли ки войник?

  6. ivand
    #6

    Евентуалното възстановяване на генералния щаб е отломка от комунистическо време и е излишен бюрократичен скъпо платен апарат. Малко войник, много вожд. Както ще послужи за топло и добре платено местенце за другарите. Явно, че им се търси сигурен пристан от другаря шкембе войвода министър Каракачанов бивш агент от Дс. Което му членство е топлата връзка със средите на Дс кадрите и техните шефове от Кремъл.

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  8. deni123
    #4

    Не е лошо като се дискутира да се обсъди защо Т-34 и Т-72 от танковите войски на Червената армия превъзхождат всички западни аналози?! Не е изяснен в българската история този въпрос. Така че модернизация без основа, без мощна база не може да се прави.

  9. В НАТО-вската матрица, България не трябва да има армия. Нещо като ГДР, който за няколко месеца имаше :"министър на разоръжаването и отбраната"-пацифиста,който не е ходил войник(Райнер Епелман)

  10. Нато Натов
    #2

    Лалов, ако намалим още армията, за какво ще ни е Генерален щаб? Само за паради?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.