Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма да се увеличава патентният данък за наети работници

0 коментара

Най-вероятно ще отпадне планираното от финансовото министерство увеличение на патентния данък за всяко допълнително работно място. Това стана ясно след срещата на социалния министър Лидия Шулева с мисията на МВФ.

Ние не приемаме тази данъчна тежест, защото противоречи с политиката ни за стимулиране на заетостта, каза след срещата Лидия Шулева. От пресцентъра на социалното ведомство съобщиха, че след срещата с МВФ днес и след последните консултации между ведомствата на Шулева и Милен Велчев, планираното увеличение най-вероятно ще отпадне.

Шулева е успяла да убеди ръководителят на мисията Джералд Шиф да се запази и съществуващата сега преференция за доброволното пенсионно осигуряване. Вноските в доброволните пенсионни фондове сега са необлагаеми, но финансовото ведомство предвиждаше от догодина върху тях да се дължи данък с промени в Закона за облагане доходите на физическите лица. МВФ се е съгласил, че трябва да продължи стимулирането на процеса на допълнително пенсионно осигуряване и за в бъдеще вноските да останат необлагаеми. Запазването на тази преференция обаче трябва да се обвърже с превантивни мерки срещу заобикалянето на данъчните закони, са се договорили МВФ и МТСП.

На срещата с Джералд Шиф Шулева е предложила и данъчно облекчение за работодателите, които наемат дългосрочно безработни с право на социална помощ. Предложението е работодателите да си приспадат като разход двойния размер на сумата, която плащат като заплата и осигуровки на този вид работници. Предложението е разумно и приемливо, но и тук трябва да се предвиди защита срещу евентуални злоупотреби с такава преференция, предупредиха от МВФ.

След срещата Шулева заяви, че няма разногласия между фонда и правителството относно предвиденото увеличение на бюджетните заплати с общо 10 на сто през 2002 г., както и за увеличението на пенсиите с 6 на сто.

Договорено е и диференцираното, а не "на калпак", удвояване на детските надбавки от 1 януари 2002 година. "В момента се прави статистическа извадка за разпределението на децата в страната по доходи. Ще има граница-лимит, която сигурно ще бъде спорна, но трябва да се съобразяваме с реалностите в държавата", коментира след срещата министърът на труда и социалната политика.

Шулева напомни, че социалното министерство е в процес на разговори със Световната банка за отпускане на безвъзмездна помощ в размер на 330 000 щ.д. Тя послужи да се създаде методика за изчисляване на границата на бедността в България и за изграждане на необходимата за целта институционална база в НСИ. По тази методика ще се определи и минималния гарантиран доход, минималната пенсия и минималната работна заплата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.