Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма демографски проблем. Това се нарича прогрес

43 коментара
Няма демографски проблем. Това се нарича прогрес

С началото на новата година управляващите се заеха с проблемите с демографското развитие на страната. Президентът свика дори Съвета по национална сигурност, а министър Масларова отново се върна на темата за мерките, които да стимулират раждаемостта (семейни надбавки или помощи за второ и последващо дете и др.). В допълнение, от тази година беше въведено семейното подоходно облагане.

В по-голямата си част коментарите по тази тема са по-скоро емоционални – как ще изчезнем като нация, как определени етнически групи в страната ще нараснат като процент от населението поради по-висока раждаемост и т.н.

От значение обаче са икономическите ефекти от динамиката на населението, а те често се интерпретират погрешно. В повечето случаи тенденциите в демографското развитие приключват с решение за създаване на стратегия, план за действие, предприемане на спешни мерки. Дори се спомена и за създаване на министерство по демографската политика, което означава и допълнително бюрокрация и заплати за чиновници.

Най-логичните въпроси от икономическа гледна точка са как намаляването на населението ще повлияе на икономическото развитие, как ще се отрази на пенсионната система, какво ще стане с България след 50 години, ако тази тенденция се задържи, какъв е ефектът за икономиката от нарастването (или запазване на броя) на българските емигранти, ще бъде ли по-малка безработицата, по-богати ли ще са хората и т.н.

И все пак какво се случва в България с хората в последните 50 години?

Емиграция

Въпреки че е трудно да се определи броят на емигриралите българи, можем с определена условност да твърдим, че в периода 1991 – 2001 година повече от 800 000 български граждани са напуснали държавата и все още се намират зад граница. Тези процеси бяха продиктувани от прехода в страната, който доведе до несигурност, безработица и ниски доходи за по-голямата част от хората. Тук трябва да отбележим, че вземането на решение за търсене на по-добри възможности в чужбина е изключително лично решение на ниво индивид и семейство. И оттук, всички ползи и разходи от това решение са за сметка на самите хората, а по-късно се “социализират” и стават част от общия ефект.

Ползите за икономиката от емиграционните процеси в повечето случаи надхвърлят значително разходите. Най-важният положителен ефект са огромните потоци от пари, изпращани от емигрантите обратно в страната (от 1998 година насам те са вторият входящ поток след преките чуждестранни инвестиции), които намаляват бедността в определени семейства в България, създават работни места чрез инвестиране в малък бизнес и увеличават потреблението.

Не трябва да забравяме и придобиването на опит и знания от емигрантите в приемащата страна, които се използват в България след завръщането им.

Каква е ролята на прогреса в процеса на емиграция:

- Отварят се границите и всеки, който има желание, може да напусне страната.

- Търговията се либерализира и става много по-лесно и евтино да се търгува.

- Разходите за пътуване намаляват и не са препятствие за хората.

- Разходите за изпращане на пари намаляват и улесняват подпомагането на семействата на емигрантите и финансиране на дейността.

- Разходите за намиране на информация и общуване между емигрантите и бизнеса намаляват значително.

- Ускоряване на процеса на глобализация.

Статистическите данни показват, че в последните години значението на емиграцията като фактор за намаляване на населението отслабва. От 2001 година насам преобладаващият фактор за намаляване на населението в България са естествените процеси на по-ниска раждаемост, а не емиграцията. По различни данни за първи път от много години миграционният баланс не е отрицателен, което си струва да се отбележи. Това говори за ясна промяна на предпочитанията на българите по отношение на мястото, където да се трудят и живеят.

Нарастване на продължителността на живота

Една от причините за по-високия дял на възрастното население в България е по-дългата продължителност на живота. Разбира се, това не е единственият фактор за застаряващата нация, но често се пропуска от хората, които говорят за демографска катастрофа.

Продължителността на живота зависи от много фактори, като почти всички се дължат на развитието на обществото и прогреса.

- Подобряване на здравеопазването в сравнение с началото на XX век. 

- Подобряване на условията на труд - въвеждане на нови технологии, придобиването на ново знание и по-благоприятни условия за работа. 

- Подобряване на качеството на храната, която ядем. 

- Подобряване на качеството на околната среда.

 

 1935-39

 1965-67

 1974-76

 1989-1991

 2002-04

 средна продължителност на живота

 51.8

 70.6

71.3 

71.2 

72.4 

Източник: НСИ

Намаляване на раждаемостта

Това е един от водещите фактори за намаляване на населението в последните години. Причините са както промяна във възприятието на хората, така и чисто икономически. Неразбираемо е обаче защо всички правителства се опитват да повлияят на личните мотиви със специално изготвени мерки, като е съвсем ясно, че при добри условия за живот и предвидимост хората сами могат да вземат решение да имат деца.

Ниската раждаемост в България е причина за безпокойство, но не може да бъде извинение за намеса на държавата в “семейните дела” и опит за “манипулиране” на този процес чрез държавни стимули. Нито пък ниското ниво на раждаемост може да бъде причина за харчене на средства от държавния бюджет без ясна представата какъв ще е крайният ефект, както и какви ще се разходите и ползите от подобна намеса за обществото. Още повече, че в през 2004 г. процесът на намаляване на раждаемостта се стабилизира (дори има обратно развитие в посока нарастване) и можем да очакваме в бъдеще благоприятно развитие при подобряване на икономическата обстановка в страната.

 

 1981

 1989

 2000

 2003

 2004

 раждаемост на 1000 души

 14.1

12.5 

9.0 

8.6 

9.0 

Източник: НСИ

Как прогресът оказва влияние върху личното решението да имаш дете?

Нарастване на броя на хората с висше образование - колкото повече години се отделят за образование, толкова решението за деца се отлага във времето; нещо повече – хората с по-високо образование държат да имат възможности да отгледат децата си, предоставяйки им поне същите възможности за развитие, обучение и живот, каквито те са имали. 

Нарастване на дела на жените в работната сила - жените, които имат стабилна работа и печелят добре, по-трудно вземат решение да станат майки, в сравнение с тези, които са безработни или с ниско възнаграждение.

С нарастване на образованието и равностойното положение на жените и по този начин предоставяйки им огромни възможности за лична и професионална реализация, пропуснатите “ползи” да имаш дете в определен момент и разходите за отглеждане стават по-големи.

Демографско развитие и икономическа свобода

България има нужда от много реформи, за да достигне равнището на развитите и свободни страни. Въпреки че много от тях се отлагат с години и пропускаме възможности това да стане бързо и ефективно, сме свидетели на подобряване на състоянието ни в сравнение с преди 15 години.

С растежа на икономиката, разходите за отглеждане на деца стават по-високи, защото децата трябва да имат по-високо образование и повече умения, за да успеят и да са по-продуктивни от родителите си.

Следователно, можем да очакваме икономическият растеж в определена степен да е причина за намаляване на раждаемостта, поради по-високите алтернативни разходи да си родител и по-скъпото и продължително образование, необходимо за децата.

Разбира се, логично е да се твърди, че с растежа на икономиката и доходите се предоставят повече възможности за отглеждане на дете. Повечето изследвания по темата обаче доказват, че при подобряване на икономическите условия нивото на раждаемост расте най-вече сред най-бедните слоеве от населението.

В тази връзка, икономическата свобода оказва най-силно и повсеместно влияние върху развитието на една страна и индивидуалните решения на хората.

Ясна връзка между икономическата свобода от една страна и раждаемостта е показана в таблицата по-долу. Използвани са 109 страни по показателя “икономическа свобода” и 129 страни по показателя “спазване на законите”, като страните са разделени в 3 групи. Коефициентът на раждаемост е най-висок за страните с най-малка икономическа свобода и зачитане на закона. Зависимостта е значителна – раждаемостта е повече от два пъти по-висока в най-несвободните страни.

 Институционален критерий

 Коефициент на раждаемост

 Икономическа свобода

 ниска

 4.27

 средна

 3.27

 висока

 1.82

 Спазване на законите 

 

 ниска

 4.16

 средна

 3.53

 висока

 1.55

Източник: Seth W. Norton, Population Growth, Economic Freedom, and the Rule of Law

Трудно бихме могли да говорим за демографски апокалипсис. В стремежа си да постигнем по-голям икономически растеж и просперитет трябва да сме наясно, че се доближаваме до състоянието на развитите страни.

Основните изводи може да се резюмират така:

Икономическите реформи водят до определена степен на намаляване на раждаемостта (най-осезателно сред малцинствата с най-висока раждаемост в страната). 

Отрицателните ефекти от намаляване на населението могат относително ефективно да бъдат компенсирани (по-малко хора, но с по-висока производителност ще доведе до нарастване на заплатите и благосъстоянието на хората и по-висок икономически растеж). 

Бързо провеждане на икономическите реформи е единственият начин за “контролиране” на демографските процеси.

В списъка на неотложните икономически реформи задължително трябва да присъстват:

- Реформа в системата на здравеопазване – премахване на монопола на -НЗОК и създаване на условия за конкуренция, което е единственият начин за повишаване качеството на здравните услуги. 

- Бърза реформа в образованието – въвеждане на ваучерна система, при която финансирането следва ученика. Тя ще позволи на всички родители, независимо от финансовите им възможности, да имат право на избор и да се чувстват по-сигурни за бъдещето на децата си. От друга страна, така се въвежда конкуренция между училищата и качеството на образованието ще расте. 

- Реформа на пенсионната система – създаване на частна пенсионна система, която ще увеличи стимулите да се плащат вноски и ще увеличи получаваната пенсия. 

- Реформа на съдебната система – ефективно гарантиране на правата на собственост. 

- Намаляване на данъчното бреме – намаляване на размера на социалните осигуровки трябва да бъде приоритет на всяко правителство, което иска хората да работят за себе си.

в. Политики

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Latinitza
    #45

    Sledovatel 2 da mi yade huya!Tova e polozhenieto!

  2. MORMON
    #44

    SAMO POLIGAMIATA shte ni opravi demografiyata.

  3. Ludo Make
    #43

    Нищо не може да се направи! Оръдията на труда (за размножаване и повишаване на раждаемостта) не са в ръцета нито на изпълнителната, нито на законодателната, нито на която и да било друга власт . . . Те са в частни ръце и частниците ще разполагат с тях както си искат! Демографският проблем ще се задълбочава твърде много и благодарение на чуждестранните инвеститори (вж фабрикат Euroshoes в Дупница, а тази вечер се оказа и в Кърджали), които подкопават здравето на българската жена. Най-малкото това означава, че дори и да иска деца, българката няма да може да ражда здрави деца. . .А след това ще трябва да го води и на работното си място. . . Срам!

  4. Дон Кихот
    #42

    Трябва веднага да се вземат следните мерки:1)Спиране на закона Биджерано-Велчев според който етническите българи които работят за 160лв. чисто (200лв. бруто) не получават майч. и детски2)Майч. и детски до 3-то дете!3)Право на майч. и детски имат граждани които отговарят на следните условия:-да работят и да плащат данъци-да не са криминално проявени-да се грижат за децата си-да имат завършен поне 8-ми клас Ако това не се направи в най-скоро време циганската раждаемост ще достигне 100% от всички родени деца. И това ще е краят за всички българи: комунисти и антикомунисти, богати и бедни и т.н.

  5. ihido
    #41

    и моля ви престанете да пишете глупости дръжте се като нормални хора

  6. ihido
    #39

    мисля че когато останем само с този проблем ще бъдем супер.проблемът на българина е много прост.българинът сам се опитва да си решава проблемите а в същото време плаща заплата на хора на които точно това им е работата.тук бих перифразирал Сталин "сменяш човека-решаваш проблема".Когато един лекар,шофьор и др.допусне грешка го съдят и наказват.когато имаме наказан политик за лошо свършена работа тогава ще ни се решат проблемите.трябва ни нов Левски но как да го намерим? истината е че българинът няма самочувствие да търси сметка на управницитеси а провлемите се увеличават.

  7. Ot Evropa
    #38

    Bravo!

  8. baba vi
    #37

    samozalagvane li pravi avtora na statiqta?

  9. Ot Evropa
    #35

    Ima i to goliam.Da se otdeliat sredstva ot biudzheta e vsichko drugo no ne i glupavo.Stranna statia!!!

  10. димит хан
    #34

    "балгарите са глупави и прости. ние ще ги победим"Ахмед...Д... (а познайте кой)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.