Хронология на писането на училищния закон на ГЕРБ 6 януари 2011 година Сергей Игнатов съобщи, че законът за училищното образование ще бъде внесен в парламента до два месеца, след като бъде синхронизиран с Брюксел. 15 септември 2010 година Министърът на образованието обяви, че се бърза проектът на новия закон за училищното образование да е готов до края на ноември. 12 май 2010 година Законът за училищното образование ще е готов до края на годината, заяви министърът на образованието Сергей Игнатов. 20 април 2010 година “Целта е да създадем един рамков закон, който да влезе в Народното събрание до юни месец“, заяви Сергей Игнатов при представянето на проекта за нов училищен закон. 26 август 2009 година “В рамките на една година трябва да бъде приет новият закон за училищното образование, съобщи министърът на образованието, младежта и науката Йорданка Фандъкова. “До половин година проектозаконът ще бъде представен за обществено обсъждане“, съобщи тя. |
Сега обаче става ясно, че работни групи са ангажирани по създаването на концепцията, която да предхожда закона. Отново в сряда стана ясно, че новият закон за училищното образование не фигурира в законодателната програма на правителството за първото полугодие.
Красимир Вълчев съобщи още, че средната учителска заплата в момента е около 710 и 730 лева. Минималната е около 550 лева, а максималната брутна заплата в някои училища достига и 1000 лева.
Заплатата на учителите зависи от делегираните бюджети на отделното училище. Проблем с делегираните бюджети имат по-малките училища в страната, като от МОМН обмислят промени, с които тези училища да станат по-равностойни с другите.
“Общините правят разпределението на средствата към училищата и те трябва да го направят така, че да е относително справедливо. Недофинансирането в повечето случаи се дължи на неточни формули за разпределянето на средствата или на отказ на общините да изпълнят задължението си за дофинанансиране на училищата“, коментира Вълчев.
Той посочи, че във всеки един момент има училище в страната, което изпитва финансови проблеми, но повечето се справят. По думите му на места директорите може и да залитат в една или друга посока – да се дават повече пари за ремонти отколкото за заплати или обратното, но като цяло има баланс.
В същото време на дискусия, организирана от СДС и асоциация "Българска книга", родители, директори и неправителствени организации поискаха да има избор между неограничен брой учебници и процедурите за одобряването им да се облекчат.
Според лидера на СДС Мартин Димитров учебниците трябва да насърчават идеите и въображението на децата. Той заяви, че трябва да се развият и библиотеките, защото в момента те са много далеч от европейските стандарти. “Допълнително финансиране и нов начин на организация на българските библиотеки е нещо, по което можем да работим заедно и ние бихме застанали категорично зад една такава идея“, посочи Димитров.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.