Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма компромис: "Лукойл" остава без лиценз, докато не изпълни закона

Внесеният ДДС от компанията за тази година е с 60% по-малко отпреди година

0 коментара
Няма компромис: "Лукойл" остава без лиценз, докато не изпълни закона

Лицензът на управление на данъчен склад на бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохи" и на Нефтения терминал "Росенец" няма да бъде върнат, преди да бъдат изпълнени всички законови изисквания. Това заяви пред парламента вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.

До края на деня нефтопреработвателният завод ще спре окончателно работа, според предупрежденията, отправени от директора на "Лукойл Нефотхим" Валентин Златев в четвъртък, след като насрочените преговори за постигане на евентуален компромис с ръководството на компанията се провалиха.

За преговори в София пристигна началникът на главното управление по нефтопреработка в "Лукойл" Олег Дуров, но срещата с Дянков така и не се състоя.

Информирани източници твърдят пред Mediapool, че премиерът Бойко Борисов и заместника му Дянков настояват за среща директно с шефа на руската частна петролна компания Вагит Алекперов. От "Лукойл" обаче се въздържали да изпратят по-вископоставен представител по настояване на директора на "Лукойл България" Валентин Златев, който до момента е уверявал компанията майка, че сам ще се справи с възникналите проблеми.

Защо, след като под заплаха е спирането на една от най-големите рафинерии на "Лукойл", за преговори в София не бяха изпратени по-високопоставени мениджъри, от компанията не можаха да обяснят, пише руският в. "Комерсант". Собствениците на компанията, нейният президент Вагит Алекперов и вицепрезидентът Леонид Федун са в отпуск, допълва изданието, като позовава на свои източници.

Валентин Златев заяви в четвъртък, че е "логично" да атакува пред съда заповедта за отнетия лиценз. От руската централа обаче уверяват, че все още се надяват преговорите с българската страна да бъдат възобновени, пише "Комерсант".

Дянков: Държавата и законът са над която и да е фирма

"Имали са 15 месеца. Ако са искали, са щели да ги изпълнят. Смятали са явно, че няма да спазват закона, а сега са разбрали, че държавата и законът са над която и да е фирма”, коментира по адрес на собственика на рафинерията и терминала – "Лукойл България" министърът.

Преди това от трибуната на Народното събрание Дянков даде още обяснения по казуса с рафинерията в отговор на въпрос на депутата от Синята коалиция Иван Иванов дали държавата има намерение да защити докрай позицията си за върховенство на закона.

"След изтичане на срока, в който всички данъчни складове трябваше да бъдат снабдени с измервателни уреди (26 юни – бел. ред.), НАП предприе проверки", започна отговора си Дянков.

"Резултатът от тях е, че 74 от данъчните складове са привели дейността си спрямо изискванията, 4 не са и вече са преустановили работата си. Има връчени 2 решения за прекратяване на дейност, а проверката на други два данъчни склада не е приключила още”, посочи той и допълни, че законът се прилага без изключения за когото и да е и че защитата на интересите на България ще продължи докрай.

Дянков увери, че лицензът на компаниите, които не са привели законовите изисквания, може да се върне само тогава, когато 100 % ги изпълнят.

Министърът съобщи, че е завършена и данъчната проверка на "Лукойл България", на на самата рафинерия в Бургас продължава, защото "има допълнителни стъпки относно инвентаризация на наличните ресурси и проверката ще продължи още 10 дни”.

Проверката бе назначена след като министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков изрази съмнения за ценообразуването на горивата от "Лукойл" и възползването на компанията, според него, от господстващото ѝ положение на пазара на горива в страната, за да диктува цените им. Тя продължи повече от три месеца, като досега не са огласени резултатите от нея.

От трибуната депутатът Иван Иванов посочи, че в доклад на шефа на НАП Красимир Стефанов, адресиран до Дянков, се съобщавало, че постъпленията от ДДС на "Лукойл” са намалели с около 60% или със 123.7 млн. лева по-малко в сравнение с 2010 г.

"Убеден съм, че производството и потреблението на горива в България не са намалели в никакъв случай с 60%. Какво се е случило там и защо единствените данъчни складове не са монтирани измервателни устройства, които трябва да спрат незаконното разпространение на горивото?”, попита депутатът.

Думите му бяха отминати с мълчание от министъра.

Няма да е необходимо да се използват горива от резерва

Пред журналисти Симеон Дянков заяви още, че в Държавния резерв има бензин за 160 дни. Няма нужда да бъде използван, защото няколко компании вече преориентирали гориво към България.

От днес при необходимост ще започнат допълнителни доставки, допълни Дянков. Той посочи, че за самолетите също имало достатъчно гориво, като от държавния резерв то би стигнало за около един месец.

"Оказа се, че е въпрос на 2-3 дни да се преориентират доставките от други страни, така че нито за бензина за колите на гражданите, нито за БДЖ, нито за летищата има проблем”, увери финансовият министър. Той подчерта, че бургаската рафинерия не е единствената, доставяща керосин, който можел да се получи от една румънска и две гръцки нефтени рафинерии.

Попитан как ще се действа, ако се наложи използването на горива от резерва, Дянков каза, че за всеки случай е провел разговор с икономическия министър Трайчо Трайков за започване на процедурата, ако се окаже необходимо. По думите му, тя е сравнително лесна и се управлява от икономическото министерство и от МВР.

Министри се чудят какво става, Цветанов не иска шум

В. "Труд" съобщава в петъчния си брой, че на правителственото заседание в сряда министър Николай Младенов е попитал някой ще обясни ли какво става с "Лукойл". Намесил се е вицепремиерът Цветанов, който призовал въпросът да бъде уреден по-бързо и без много шум. МВР ползва горива на "Лукойл". Но се намесил Борисов, който повторил тезата за закона. Цветанов е цитиран да казва "тия акции трябва да се обсъждат предварително" и че целият шум трябва да приключи възможно най-бързо. В този момент се намесил премиерът Бойко Борисов: "Обсъждано е многократно, включително и в моя кабинет, ти какво искаш - да позволим да се нарушава законът ли? Включително предупредихме президента на "Лукойл" Вагит Алекперов."

Пред БНТ в петък министър Цветанов повтори мнението си от заседанието на Министерския съвет. Той заяви, че преди затварянето на рафинерията е трябвало да се помисли за последствията, но отрече да има разнобой с премиера.

“Няма разнобой. Всеки трябва да спазва закона, но решенията, когато се взимат, винаги трябва да знаем какво се случва след тях. Тоест, трябва да има стратегическо мислене и да знаем какви са последствията и дали ние сме изработили механизма да предотвратим евентуален срив“, посочи Цветанов.

“За мен е важно да има повече постъпления в държавата. За мен е важно всеки, който нарушава закона, да бъде санкциониран и държавата да бъде по-силна от всеки друг субект, който смята, че може да въздейства или да упражнява някакъв натиск върху държавата. Това решение е правилно. Тук няма разнобой. Въпросът е какво правим след това. Аз не мисля за предстоящите президентски избори 2011, аз мисля като шеф на предизборния щаб какво ще се случи на парламентарните избори 2013“, допълни Цветанов.

“Няма разнобой, но това ,че някой има различно мнение по дадено решение, което се взима, не смятам, че е разнобой. Ние сме колективен орган. Това е силната страна на премиера - дава възможност да има реална дискусия, когато имаме подобни ситуации“, оправда се вътрешният министър.

Желание на българското правителство е да сложи контрол на пазара на горива

Коментирайки отнетия лиценз на "Лукойл Нефтохим", руските медии поставят този казус в по-широкия контекст на проблемите на руски енергийни компании в България.

Според източници на Mediapool премиерът Бойко Борисов от известно време е в напрегнати отношения с приятеля си Валентин Златев, който се ангажира и с преговорите за АЕЦ "Белене". Руската държавна корпорация "Росатом", чийто консултант е Златев, непрестанно усилва натиска над българското правителство за окончателно решение по проекта, като си позволява и груб натиск за отстраняване на икономическия министър Трайчо Трайков.

Според анализатори, цитирани от "Комерсант", конфликтът с рафинерията може да бъде свързан с желанието на българското правителство да сложи под контрол пазара на нефтопродукти в страната и да спре ръста на цените на дребно. "Възможно е "Лукойл" да е готов на определени отстъпки - отбелязва Андрей Полишчук – но ние смятаме, че рафинерията в Бургас и така работи на минимална рентабилност, а с оглед на ръста на световните цени заводът няма особени възможности за понижение".

"Лукойл" няма да започне да продава петролни продукти на загуба и по-скоро ще спре рафинерията в Бургас, както направи с одеската рафинерия", смята експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.