Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма криза в търговията с частни острови

2 коментара

В Хамбург, Северна Германия, се намира седалището на една от най-големите агенции, специализирани в даването под наем и продажбата на частни острови. За 40 години собственикът ѝ Фархад Влади е сключил сделки за 2000 острова по четирите краища на Света, пише в понеделник агенция Франс прес.

В просторния си светъл офис с изглед към едно от двете изкуствени езера на втория по големина град в Германия Фархад Влади разгръща страниците на каталог със зелени бижута върху бели и тюркоазено сини ленти. Единият остров е на няколко километра от Бора-Бора, другите са по Сейшелите, Малдивите, Бахамите. Тези частни острови се продават или се дават под наем.

Влади, 65-годишен канадец от германски произход, е организирал купуването на сейшелския остров Арос от иранския шах, след което той става собственост на французойката Лилиан Бетанкур и попада в центъра на политически скандал във Франция.

След клиентите му има много богаташи и звезди. Модата бе лансирана от американския актьор Марлон Брандо и гръцкия корабен магнат Аристотел Онасис. Фархад Влади е пестелив, когато изброява клиентите си, защото повечето от тях предпочитат да запазят анонимност - Даяна Рос, Никълъс Кейдж, Тони Къртис. Отскоро и Джони Деп, който купи 14 хектара на Карибите.

Каталогът му в момента съдържа около 120 острова за продан и всяка година се сключват тридесетина сделки. Най-скъпата е за Кейв Кей, бахамско островче с площ около 90 хектара с няколко павилиона и обща обитаема площ 6500 кв. м. Исканата цена е 110 милиона долара.

Фархад Влади обаче разполага и с имоти по 22 000 евро в Нова Скотия (Нова Шотландия). Канада е една от страните с най-много частни острови в света - около сто. Във Франция повечето подобни имоти са край бреговете на Бретан.

"Хората идват в офисите ни с намерението да закупят остров с чисто бял пясък и палми, а си заминават с остров с борове в Скандинавието или Шотландия", усмихва се Фархад Влади.

Защото на един остров има много неща, които не се виждат на пощенските картички. И които могат да превърнат рая на хартия в ад на земята.

"Много хора са купили острови край Хондурас или Белиз, като забравят, че в района има пирати, висока влажност, милиони комари, тропически заразни болести, змии", изброява той. В Северна Америка и Европа политическото и санитарното положение е по-стабилно.

"Както при художниците, има две категории острови по света", уверява Влади, който сам притежава от 20 години остров край Нова Зеландия. "Категорията Рембранд, Рубенс, Ван Гог и хилядите примитивни художници, които само драсват няколко черти."

При продажбите "положението е като при Кристис и Сотбис - качествените неща заминават бързо, другите се залежават", казва Влади.

Само 5 процента от островите са качествени - тези, които не са твърде отдалечени от континента, разполагат с кей за акостиране или имат умерен климат.

А в този сектор криза няма. Пазарът е силно ограничен и цените скачат главоломно, защото в момента никой не иска да продава. "Хората се тревожат за бъдещето и предпочитат да си запазят имотите", подчертава Фархад Влади.

Пък и "притежаването на остров е малко като влюбването на жена. Тя иска да задържи мъжа само за себе си", заключава той.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. апропо
    #2

    разработва малък остров до град Созопол с култова търговска цел.Ха дано този път нещата се развият добре, а не както напоследък е станало обичайно..."Няма криза в търговията с частни острови"

  2. boomadafaka
    #1

    Pishe se, znaete: Nova Scotia, atlanticheska prowincia na hubawa Canada.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.