Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма лесни варианти, след като кризата в ГСДП разклати коалицията в Германия

0 коментара
Няма лесни варианти, след като кризата в ГСДП разклати коалицията в Германия

Внезапната оставка на лидерката на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) след катастрофалните европейски и местни избори поставиха под съмнение бъдещето на "голямата коалиция" с канцлерката Ангела Меркел.

Правителството изглежда ше може да изкара някак до изборите в три бивши комунистически източни провинции през септември и октомври. Но, ако ГСДП и консервативният Християндемократически съюз (ХДС) се представят зле, рискът от падане на правителството силно ще се увеличи.

ГСДП, водена през следващите няколко месеца от временен триумвират, по-късно през годината ще избира нов лидер и ще преразгледа ролята си в коалицията. За да се преоткрие като опозиция и отново да привлече избирателите, отишли при възраждащите се Зелени, ГСДП може под ръководството на новия си лидер да се откаже от съюза си с Меркел.

Следва преглед на основните сценарии, ако коалицията между консервативния блок и ГСДП се разпадне:

Нови избори

Вариантът, за който говорят повечето анализатори - предсрочни избори преди предстоящите редовни през 2021 г., е огромен риск за консерваторите и ГСДП. Меркел обяви, че няма да се кандидатира за пети мандат като канцлер.

Консервативният блок, съставен от ХДС и баварската ѝ сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС), събира в социологическите проучвания 26-29 процента, което е по-малко от резултатите им на изборите през 2017 г. Най-вероятният приемник на Меркел Анегрет Крамп-Каренбауер не успя да повиши рейтинга на ХДС, откакто стана нейн лидер през декември.

Доверието в ГСДП се стопи до 12-17 процента в анкетите и партията плаща цената за участие във властта като младши партньор на Меркел през последните шест години и като цяло през 10 от последните 14 години. ГСДП, която нямаше желание да става част от управляващата коалиция, беше убедена от президента да влезе отново в правителството на Меркел след изборите през 2017 г., в които партията падна до най-ниското си ниво от възстановяването на демокрацията след Втората световна война.

Зелените, които допитване през уикенда определи като най-силната партия с доверие от 27 процента, може да се окажат големите печеливши. Те изпревариха ГСДП на евроизборите през май, въпреки че могат да се представят по-зле на федералните избори.

Крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ), чиято популярност достигна върха си по време на мигрантската криза през 2015-2016 г., получава в допитванията близо 12-13 процента, приблизително колкото бе резултат ѝ на изборите през 2017 г.

Меркел остава в правителство на малцинството

Опасенията на германците от нестабилност - наследство на фрагментацията, характерна за годините, предшестващи възхода на нацистката партия на Хитлер, прави това нежелан вариант и Меркел, известна с предпазливостта си, каза след изборите през 2017 г., че не го подкрепя. Това обаче може да е начин за запазване на правителството до изборите през 2021 г. и Меркел вероятно би могла да получи подкрепа за отделни политики от ГСДП, Зелените и подкрепящата свободния пазар Свободна демократическа партия (СДП).

Алтернативни коалиции

За да се избегне несигурността, свързана с нови избори, президентът Франк-Валтер Щайнмайер може да насърчи партиите да съставят различна коалиция, която да задържи Меркел на власт до 2021 г.

Консерватори и Зелени

Общественото мнение показва, че това е възможен вариант, но той няма да събере мнозинство в Бундестага (долната камара на германския парламент), защото Зелените спечелиха само 8,9 процента на последните парламентарни избори. Това ще направи взимането на решения трудно, дори ако партиите успеят да се споразумеят за по-екологичен и проевропейски дневен ред. Зелените дадоха да се разбере, че предпочитат нови избори, които според тях, ще им осигурят повече влияние.

Консерваторите, СДП и Зелените

Този трипартиен вариант, наричан "Ямайка" заради партийните цветове, повтарящи знамето на карибската страна с черна, жълта и зелена ивици, изглежда малко вероятен след провала на преговорите за коалиция през 2017 г.

Остават големите различия в политиката между защитаващата свободния пазар СвДП и Зелените. Подобен алианс обаче би получил мнозинство в Бундестага и затова не може да бъде изключван.

ГСДП, Левите и Зелените

Левите, които са наследник на бившата управляваща комунистическа партия в Източна Германия, а привличат и разочаровани избиратели на ГСДП от Западна Германия, никога на са били включвани в национална коалиция, но могат да бъдат хипотетични партньори в левоцентристко правителство, което изключва Меркел.

Това изглежда малко вероятно при положение, че ГСДП вероятно ще поискат да се укрепят в опозиция, ако напуснат голямата коалиция.

Зелените вероятно ще са начело и ще трябва да се нагодят към радикалнолявата програма на Левите като повишаване на максималните ставки на данъците. Това е по-вероятно да стане вариант в дългосрочен план.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.