Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма мърдане: Два варианта за свободни цени на тока за бита от 2020 г.

Според предварителни разчети поскъпването догодина от либерализацията ще е около 2 ст/кВтч

10 коментара
Няма мърдане: Два варианта за свободни цени на тока за бита от 2020 г.

Два варианта за либерализация на енергийния пазар до пълното освобождаване на цените на тока за домакинствата осъждат енергийното министерство, ресорната парламентарна комисия и представители на бизнеса. Предпочетеният вариант ще влезе в сила от 1 юли 2020 г., когато Комисията за енергийно и водни регулиране (КЕВР) трябва да започне да формира тарифите за електроенергията като включи в тях част от постигнатата на свободния пазар средногодишна цена.

Според единия вариант освобождаването на цените за бита ще е за три години, като в първите две години 30 процента от цената се формира от борсата за ток, а през последната - 40 процента. Вторият вариант обхваща пет години, с по 20% свободна цена всяка година. Все още не е решено кой от двата варианта да се избере, но по-важното е да се реши електроснабдителните дружества от кой сегмент на борсата за ток ще трябва да си купуват допълващата квота, за да не стават манипулации, които да доведат до рязко поскъпване на тока за домакинствата.

Това стана ясно по време на българо-корейски енергиен форум в София в понеделник с участието на енергийния зам.-министър Жечо Станков, председателя на КЕВР Иван Иванов, шефа на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов и бившия енергиен министър от ГЕРБ и ексдепутат Делян Добрев.

Под натиска пак на Брюксел

От думите на Валентин Николов стана ясно, че този път пълната либерализация на електроенергийния пазар, за която от години се говори, но все се отлага, е неизбежна. Постепенното освобождаване на цените за бита ще започне от 1 юли 2020 г. Същото каза преди около две седмици и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, подчертавайки, че това става по изричното изискване на Европейската комисия, ако България иска да ѝ бъде одобрен механизъм за държавно подпомагане на въглищните централи чрез разпределяне на капацитет.

"Механизмът за капацитет е обвързан с либерализацията, затова провеждаме неформални разговори с бизнеса за определяне на модела за стартиране на либерализацията от 1 юли 2020 г. и тя да стане в кратък срок", каза пред форума шефът на парламентарната енергийна комисия. По думите му до края на настоящата година трябва да се избистри модела за освобождаване на цената за бита и до края на януари 2020 г. да бъдат приети поправките в Закона за енергетиката с фиксирания график за пускане на тарифите и процента на пазарната компонента в тях.

Регулаторът: Няма начин поскъпването да е 20-30%

Същото потвърди и регулаторният шеф Иван Иванов, който заяви, че "ако някой смята, че токът ще поскъпне с 20-30 процента, както се твърди по някои медии, да знае, че това не е възможно и няма да се случи". Според него присъединяването на България към европейския енергиен пазар ще осигури повече количества енергия за българската борса на ток, а това няма да допусне по-сериозен ръст на цените.

Предстои и разрастване на трансграничната свързаност на преносните мрежи в региона на Балканите, което ще даде възможност от втората половина на 2020 г. да се внася електроенергия и от Италия и от Чехия и Полша, посочи Иван Иванов.

Досега са правени предварителни разчети и анализи за ефекта от либерализацията върху цените за бита. Базата е очертаваща се средна пазарна цена на тока за следващия ценови период (юли 2020 г.) от около 106 лв./МВтч. Сега определената от КЕВР е близо 90 лв./МВтч. Повишението обаче ще се компенсира от очакван спад на някои от компонентите в тарифата като "Задължение към обществото". Затова прогнозата е, с прибавянето на пазарен елемент повишението на цената ще е от порядъка на 2 стотинки за киловатчас за следващата година.

Национален план под пълна критика

Другата важна тема на форума беше планът на правителството "Енергетика и климат", който бе остро разкритикуван от Европейската комисия за това, че залага цели под тези на ЕС и бе върнат за преработка и допълване.

"Под всякаква критика е планът "Енергетика и климат", писан е само за да се хареса на синдикатите", коментира Делян Добрев. Според него хубавото е, че ще се случи точно обратното на заложеното от енергийното министерство и възобновяемите енергийни източници ще продължат да се развиват у нас на пазарен принцип.

Шикалкавене в пазене на монопола

Добрев нападна електроразпределителните предприятия (ЕРП), че пречат на либерализацията като не изпълняват вменените им със законови поправки задължения да слагат умни електромери при поискване от страна на стопанските потребители. По думите му трите ЕРП "шикалкавят" като не изпълняват такива заявки на бизнес клиенти, за които те ще платят, за да получават в реално време данни за потреблението и по-добре да планират доставките си.

"В момента всички клиенти на "Софийска вода" могат при желание да следят потреблението си на вода през телефона в реално време. С обяснения колко сложен бил софтуерът и трудно се четели данните, ЕРП-тата си пазят монопола и пречат за навлизането на нови услуги и продукти на електроенергийния пазар", смята Делян Добрев.

Анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Тодор Галев също смята, че планът има нужда от сериозна промяна, тъй като на преден план за изведени въглищните централи, газовите доставки и ядрената енергетика, а възобновяемите енергийни източници, които са подкрепяни от Брюксел, са оставени на втори план. Точно същата е и критиката на Брюксел, тъй като при цел на ЕС за достигане на дял от 32.5 на сто на ВЕИ в енергийното потребление и минимално изискване за страните процентът да е 27, България е заложила едва 25 на сто. Според Галев трябва сериозна ревизия на националния план "Енергетика и климат" и акцентът в нея да е върху пълната декарбонизация на българската енергетика.

График за затваряне на ТЕЦ

"Трябва ясен график за затваряне на въглищните централи и план за справедлив преход на въглищните райони", каза той. Експертът от ЦИД смята, че при по-ранното затваряне на неефективните въглищни електроцентрали, останалите ТЕЦ имат шанс да станат печеливши, "а не ТЕЦ "Марица Изток 2" да е на командно дишане" (с постоянно финансиране от страна на компанията майка БЕХ – б.а.).

"Спекулация е, че България няма потенциал за ВЕИ, просто се нуждаем от по-интегриран подход и от насърчаване на енергийни общности. Най-сетне трябва да има публично финансиране за покривни (слънчеви) инсталации на сградите и финансови инструменти за изграждане на малки централи на биомаса за селските райони", заяви Галев.

Тези умни мрежи...

Иван Иванов също смята, че на всеки потребител трябва да се предостави възможност сам да произвежда енергия от възобновяеми източници, да я съхранява и да може да я продава на пазара. "Трябва график за намаляване на енергоемките технологии, вместо предприятията постоянно да искат подпомагане", заяви регулаторният шеф. Той също е за въвеждането на умните мрежи и измерване на потреблението, което ще доведе до икономии при преноса на енергия. Според него е нужна децентрализация на енергийните мощности, вместо сегашните свръхмощности.

Зам.-министърът Жечо Станков пък видя шанс целите на България за ВЕИ, които ще бъдат вдигнати до изискваните от ЕК 27%, да бъдат постигнати с помощта на компании от Южна Корея."Това може да стане чрез пренос на технологии и развойни центрове за навлизане на южнокорейски компании в Европа", посочи Станков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #9

    Ами като приложиха само половината директивата на ЕС, какво друго да се случи?! ЕК го посочи това, но ..... Между другото нищо не се е променило. Просто сега в целевата група ще влязат и гражданите. А те нямат ресурсите на работодателите и няма как да се защитят.

  2. Емил Станоев
    #9

    Тези Специални идиоти така твърдяха и за борсата за предприятията - казваха че няма да има увеличение !!? А стана точно обрантното - даже имаше и нещо като стачки от собствениците на Заводи и предприятия ...Както върви от България ще избягат и малкото останали хора..

  3. т€еритория на Мики Маус
    #8

    Решили сте на наложите нова далавера за милиарди, и пак се оправдавате с брюксел.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #7

    да ви..... Инзасяме евтин тока, а

  5. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #2

    Много са "благините", за които България трябва да споменава бай Тошо, но най-вече за ченгесарската хунта, която 30 години се опитва да "управлява".

  6. Zlatan
    #5

    един.друг гьотверен на властта когото разликата в цените на ток, парно, топла вода и бензин при комунизма и тези при капитализма го удрят по празната дебела тиква

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Десен бесен
    #3

    Нека да либерализират, но преди това да спрат Белене, и държавната помощ за американските, държавнните вълищни централи, тези на Доган и Ковачки!!!

  9. Zlatan
    #2

    България емаше едно държавно ел.разпределително дружество. Разцепи го и го продаде на три други, пак държавни, но дружества на чужди държави, което е престъпление против на.сигурност. Народът ни плю бай Тошо и комунизма и си заслужи 600 пъти по-високи цени на парно ,топла вода и ток

  10. Естествено
    #1

    Аха. Пак Брюксел виновен. Между другото сред "обсъждащите" либерализацията липсваха гражданите. А точно техните цени ще се либерализират. Поредните милиционерски номера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.