Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма напредък по исканото от България по-голямо финансиране по европроектите

Заявка за по-сериозно участие във военни мисии и ангажимент за съдебната реформа

21 коментара
Няма напредък по исканото от България по-голямо финансиране по европроектите

Няма положително решение за искането на премиера Бойко Борисов за увеличаване на финансовия дял на ЕС в съвместните инфраструктурни проекти в България, при  което парите, които плаща държавният бюджет, да паднат от сегашните 20 на 5 процента. Темата е била обсъдена по време на първото официално посещение на президента Росен Плевнелиев в Брюксел, където той бе приет от ръководителите на Еврокомисията, Европейския съвет, Европейския парламент и НАТО. Засега решение на въпроса няма, тъй като е нужно единодушието на всички държави, стана ясно от проведените разговори в ЕК.

Такова поощрение ЕС прие за 6 страни в общността, изпаднали в тежко финансово положение. Мярката бе предприета като част от цялостната политика за предотвратяване на кризата в ЕС чрез подпомагане на закъсали държави срещу съответни условия за икономии и затягане на коланите. Българското правителство обаче смята този подход за несправедлив, тъй като стимулира недисциплинирани държави и "наказва" отличниците.

Въпросът бе повдигнат и по време на срещата на премиера Бойко Борисов с германския канцлер Ангела Меркел. Тя допусна, че може заедно с ЕК да се обсъди възможността за постигане на по-голяма гъвкавост по отношение на кофинасирането, но посочи, че има и други страни, които са фискално дисциплинирани и подобна мярка трябва да бъде много добре финансирана.

В момента европейските лидери водят интензивни преговори за постигането на съгласие около подготвения пакт за стабилизиране на еврото, но въпросът за поощряването на България не е част от разговорите.

След срещите си в четвъртък Плевнелиев заяви, че няма напредък по тази тема и уточни, че за да има, трябва да се постигне единодушие между всички държави членки. Според наблюдатели обаче това няма да стане и въпросът за поощряването на дисциплинирана България ще остане само за вътрешна употреба.

Заявка за по-сериозно участие във военни мисии

Първото задгранично посещение на Плевнелиев в качеството си на президент приключи в четвъртък след срещи с генералния секретар на НАТО, председателят на ЕК Жозе Барозу , председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и други.   

След срещата си с генералния секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен Плевнелиев даде противоречив сигнал, че България е готова да увеличи участието си в мисии зад граница.

"България се гордее със своите мисии, но искаме и можем повече", заяви Плевнелиев, цитиран от БНР.

Държавният глава каза, че България и занапред ще участва в операции на алианса, за да доизгражда отбранителните си способности и да отстоява националния си интерес.

 От думите на Плевнелиев не става ясно обаче дали той е заявил конкретно желание на България да разшири участието си в мисии зад граница. София вече обяви, че поетапно ще се изтегли от Афганистан.

 "България иска да бъде добър партньор на регионално ниво и България иска да бъде участник в нашите европейски и глобални мисии. Дойдох с заявката да имаме добра комуникация по всички нива - с президента, с институциите в България, защото добрата комуникация е в основата на успеха, да участваме активно във взимането на решенията. Искам да повиша нивото на разбирането на централата в Брюксел, че България е активен, добър, солидарен партньор, готова да поема отговорности и да бъде чута, когато става въпрос за националния ни интерес", заяви Плевневлиев.

Расмунсен от своя страна даде много висока оценка на България като страна-съюзник с НАТО и каза, че не е искал увеличаване на българското участие в Афганистан.

Подкрепа за Шенген и поет ангажимент за реформи

"България е важен съюзник на НАТО. Вие сте стабилен фактор за сигурността на в Югоизточна Европа. Имате важен принос към нашите усилия в Афганистан, Косово и защитавайки хората в Либия. Също така ни давате важни съвети как да направим алианса по-ефективен“, каза Расмунсен.

По-късно след срещата си с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу Плевнелиев заяви, че е поел ангажимент пред него "правителството да играе роля, но и президентството ще играе активна роля в стъпките от тука нататък за т. нар. механизъм за коопериране".

"Президентът ще има активна роля. Той ще контролира напредъка. За нас е важно да имаме ефективна и добре работеща система на правораздаване като основа на демокрацията и на икономиката в държавата", заяви Плевнелиев без да уточнява как ще контролира работата на правителството в областта на правосъдието и напредъка по мониторинговия механизъм в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Той не каза и каква е позицията му за механизма – дали трябва да продължи да действа. Държавният глава коментира обаче, че механизмът помага на България. По неговите думи така се гарантират реформите за най-важното - "хората да имат усещането за справедливост, с работеща система за правораздаване".

Плевнелиев се обяви за силна и ефективна Европа с повече интеграция и каза, че "повече Европа" означава по-добре развита България.

 Барозу от своя страна каза, че при всяко положение членството на страната в Шенгенското пространство трябва да бъде гарантирано, след като България е изпълнила критериите за членство и не приема обвързването на процеса с мониторинговия механизъм.

 "Затова устояхме на натиска да обвържем докладите по механизма за сътрудничество и оценка с разширяването на Шенген. Не приемаме този натиск и ще преценим през лятото как ще продължи механизмът, след обобщаващата оценка за изминалите пет години", заяви Барозу.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви от своя страна, че ще включи темата за приемането на България в Шенген отново в дневния ред на Европейския съвет през март, ако дотогава не бъде постигнато споразумение.

Плевнелиев съобщи, че Херман ван Ромпой ще посети Хага през февруари, за да разговаря с холандския премиер Марк Рюте за разширяването на Шенген.

Холандия не приема присъединяването на България и Румъния в зоната за свободно пътуване заради липсата на резултатите в борбата с корупцията и организираната присъда. Хага вече открито обвърза евентуална промяна в позицията си с резултатите от докладите на ЕК за напредъка в правосъдието и вътрешните работи през февруари и лятото.

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц пък пое ангажимент пред Плевнелиев ЕП да подкрепя присъединяването на България към Шенген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Коя България се гордее със своите военни мисии???? Ако онези 240 юди в парламента и още толкова в правителството начело с президента се смятат за цяла България то нещо доста сериозно са се объркали.....също както и са си въобразили,че ще ги остави някой до безкрай да вършат свинщини под чуждо ръководство.....горещо им се препоръчва да отидат на психопреглед всичките...чипове ли имат тия хора,че не се чуват какви ги говорят!!!! някой ги управлява дистанционно.Как може някой да е горд с това,че е

  2. Анонимен
    #20

    ЕС не дава пари повече на ченгетата защото много крадат

  3. Анонимен
    #19

    "България се гордее със своите мисии, но искаме и можем повече", заяви новоизбраният от българския премиер президент. По-долу коментиращите, особено някакви върли фенове на Плевнелиев, вие въобще четете ли какво казва той. Без да ти искат, предлагаш и то какво пушечно месо, защото България откъм техника няма какво да предложи. Наистина ли сте толкова T U P I, че не ви е ясно, че всяка дума на държавник се следи от всички, включително и от тези срещу които е насочена. Вие какво искате да ни треснат терористичен акт, заради изявленията на вашия президент ли.

  4. Анонимен
    #18

    "България се гордее със своите мисии, но искаме и можем повече", заяви новоизбраният български премиер. По-долу коментиращите, особено някакви върли фенове на Плевнелиев, вие въобще четете ли какво казва той. Без да ти искат, предлагаш и то какво пушечно месо, защото България откъм техника няма какво да предложи. Наистина ли сте толкова T U P I, че не ви е ясно, че всяка дума на държавник се следи от всички, включително и от тези срещу които е насочена. Вие какво искате да ни треснат терористичен акт, заради изявленията на вашия президент ли.

  5. Анонимен
    #17

    Vkaraite Gotse i oshte niakolko kato nego v zatvora I neshatata shte trugnat.

  6. Анонимен
    #16

    "Мярката бе предприета като част от цялостната политика за предотвратяване на кризата в ЕС чрез подпомагане на закъсали държави срещу съответни условия за икономии и затягане на коланите. Българското правителство обаче смята този подход за несправедлив, тъй като стимулира недисциплинирани държави и "наказва" отличниците."-що не спрете да повтаряте тази глупост за отличниците,ние сме на-бедната държава,с лошо здравеопазване поради липса на пари,стига сте се били в гърдите,кажете истината и се борете за финансиране по ЕК програми,ако сте нормални

  7. Анонимен
    #15

    Ееееех и тук греда както за Шенген.На Ирландската пастирка му провеждат яка гонка в Брюксел.Той остана с впечатление,че след като Кристалина и още един еврокомисар дойдаха за банкета при встъпването му в длъжност и произнесоха пламенни поздравителни речи в комсомолски стил,в Брюксел Барозу ще го чака на летището.За наша жалост обаче,той си остава Ирландска пастирка блуждаеща из зелените ливади на Ирландия.Скоро ще трябва да премине в реалното измерение на дейстителността и да спре да говори клишета с думата изграждам,доизграждам,надграждам и т.н.защото съвсем скоро няма и да го слушат какво говори.

  8. Анонимен
    #14

    "България е важен съюзник на НАТО" - ха-ха а аз си мислех че е член на НАТО

  9. Анонимен
    #13

    Аз пък поемам ангажимент да поемам всякакъв ангажимент, който се отнася до който и да било ангажимент. Да стиснем ръцете и да се ухилим запред камерите.

  10. Ганий
    #12

    Крайно време е нашата армия да поеме изцяло всички военни операции (хора, техника, боеприпаси и звонк) на ЕС и НАТО, като разтовари същите организации от непосилните военни харчове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.