Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма шанс да обърнем позицията на САЩ за военната помощ

0 коментара

Министърът на външните работи Соломон Паси окачестви като сравнително малки шансовете да бъде възстановена американската военна помощ за България, преди страната ни да стане пълноправен член на НАТО - т.е. след 10 месеца.

"Имахме разговори с колегите от САЩ и не смятам, че всичко е загубено, но смятам, че в тези 10 месеца надеждите да успеем да се преборим са сравнително малки. Това показва личната ми интуиция", коментира той пред журналисти в парламента възможността президентът Джордж Буш да вземе решение в полза на страната ни.

Малко преди това и посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова прогнозира, че шансовете в американския сенат да мине поправката в закона за американските военнослужещи, също не са големи.

Междувременно МВнР разпрати специално съобщение до пресата, в което казва, че все още съществува възможността президентът на САЩ да вземе решение, с което да ни изключи от действието на закона. Посочва се, че България проявява разбиране към мотивите на САЩ за искането им за сключване на двустранни споразумения. Същевременно обаче, страната ни, като кандидат за ЕС, се придържала към позицията на Европейския съюз.

Симеон поздравява Буш
Премиерът Симеон Сакскобургготски е изпратил поздравителна телеграма до американския президент Джордж Буш по повод националния празник на САЩ - 4 юли, съобщи правителственият говорител Димитър Цонев. В телеграмата, той благодари на Съединените щати за подкрепата, която американската страна ни оказва за присъединяването ни към НАТО и изразява увереност, че двустранните отношения ще се развиват и в бъдеще.

Страната ни се надява проблемите около сключването на двустранни споразумения със САЩ, да бъдат разрешени в рамките на диалога САЩ - ЕС.

Вчера САЩ замразиха военната си помощ за около 50 страни, сред които и България заедно с още 6 кандидатки за членки в Алианса. Причината бе, че на 1 юли изтече срока, в който тези страни трябваше да подпишат със Съединените щати двустранни споразумения за пълен имунитет на американските граждани пред Международния наказателен съд. Според приетия закон за защита на американските военнослужещи, в случай, че подобно споразумение не бъде прието, държавата губи автоматично военната си помощ, освен ако няма специално решение на президента на САЩ за обратното.

Изключение бе направено за 22 държави. Оттук нататък, президентът Джордж Буш ще разглежда индивидуално - т.е. държава по държава, възможностите за допълнителни изключения.

Днес външният министър обясни, че при подбора на 22-те страни, е било взето предвид къде има американски бази и ред други съображения, като например какви са военните отношения на САЩ с съответните страни.

По думите на Паси политически последици за страната ни няма да има, не ставало въпрос и за взето наскоро решение. "В момента изтече срок, за който знаем много отдавна. Този срок ни е известен от цяла година и всички действия, които сме предприемали, са съобразени с него и смятам, че няма място за изненада", заяви той пред журналисти в парламента.

Според него, в момента стоял въпросът какви ще са икономическите последици. "Това е помощ, от която може би над 50% са изхарчени или предвидени за изхарчване и няма да бъдат загубени", съобщи Паси и добави, че решението ще бъде в сила само в продължение на не повече от 10 месеца. "Освен това не е затворена вратата за това президентът Буш да вземе допълнително решение - неговите решения в случая не са обвързани със срокове. Ние трябва да си дадем много ясна сметка, че САЩ, когато отпускат военна помощ, могат да поставят едни или други условия за третирането на техните военнослужещи", посочи още той.

Поптодорова е песимист и за поправката в закона за защита на американските военни

Посланикът на България в САЩ Елена Поптодорова смята, че не са големи шансовете в американския парламент да мине поправката, изключваща България от действието на Закона за защита на американските военнослужещи, предаде БТА. С тях спряната вчера военна помощ от САЩ би могла да бъде възобновена. Според американския закон при това положение военната помощ се губи автоматично, ако няма специално решение на президента за обратното.

Формално още стои открита възможността за поправка в закона: двете външни комисии - в Камарата на представителите и в Сената, отложиха гледането ѝ след националния празник на САЩ - 4 юли, каза Поптодорова, но добави, че няма високи очаквания - при неналичие на достатъчна подкрепа, можело и въобще да не се стигне до гласуване.

Само преди няколко дни, след завръщането си от САЩ, министърът на Финансите Милен Велчев, заяви доста уверено, че поправката в американския закон ще мине и България да бъде изключена от ограниченията. Днес той също изрази такава надежда и припомни, че е получил подкрепа за такова изключение от няколко конгресмени и сенатори.

Според посланик Поптодорова още не са изчерпани възможностите за подписване на двустранно споразумение със САЩ за МНС, стига да бъде намерена формула за това. В писмото на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл се отбелязвало, че при подписване на двустранно споразумение военната помощ от САЩ би била възобновена.

Откритият проблем е исканият от САЩ подход - пълно освобождаване на всички американски граждани, докато от ЕС искат с такъв имунитет да се ползват само американски военнослужещи и граждани, които изпълняват държавна мисия, обясни Поптодорова. Тя каза, че от българска страна е било предложено да се подпише споразумение за екстрадиция, но САЩ не го намират за достатъчно пълно.

САЩ замразяват само 10 млн., другите са изхарчени

Суспендирането на американската военна помощ се отнася най-вече до допълнителната сума от 10 милиона долара по програма FMF, поясни зам.-министърът на външните работи Любомир Иванов. Останалите средства по програмите IMET и FMF - общо около 25 милиона, са договорени и тяхното изпълнение ще продължи, поясни той.

Говорителят на Министерският съвет Димитър Цонев също каза, че в писмото, което държавният секретар на САЩ Колин Пауъл е изпратил, е отбелязано, че ще бъдат замразени само тези средства, които не са изразходвани или не са планирани в проекти за 2003 г. Цонев припомни още думите на военния министър Николай Свинаров, че МО разполага с достатъчно резерви. Вчера обаче шефът на Генералния щаб ген. Никола Колев прогнозира, че спирането на помощта ще забави проекти, свързани с модернизацията на армията ни.

Правителственият говорител отбеляза днес, че спирането на военната помощ няма да се отрази върху двустранните отношения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.