Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма справяне с икономическата криза, ако не преодолеем духовната

58 коментара
Няма справяне с икономическата криза, ако не преодолеем духовната
Затънали в икономическата криза и експертните спорове как е най-добре да минимизираме ефекта ѝ, всички говорим за пари, за пари и пак за пари. И мерките, които различните партии се надпреварват да предлагат в предизборната кампания, отново се свеждат да преразпределяне на пари.

Парите и самата икономическа криза обаче са следствие. И сега ние се борим с последствията от една друга, много по-отдавнашна и като че ли периферна за консуматорското ни общество криза – духовната. Тя изроди нравите до степен, в която елементарни правила на човешкото общуване и на бизнеса, известни в света като почтеност и коректност, престанаха да съществуват за сметка на печалбите – веднага и много.

Тя формира територията, на която без да създаваш продукт или блага - както предпочитате – можеш да натрупваш състояние. И всъщност обезценяването на духовните и морални категории обезцени богатствата по върховете на световната финансова пирамида.

В черния списък на "Гардиън” с 25-те виновници за световната финансова криза след шефа на Федералния резерв на САЩ Алън Грийспан, след американските президенти Бил Клинтън и Джордж Буш и британския премиер Гордън Браун, се нареждаха народът на САЩ заради страстта му към покупки. А коментаторите добавиха и британците, които нарекоха "кредитни наркомани”.

И си спомниха един неподражаем в цинизма си цитат от инвеститор, увеличил капиталите си с 870 процента: "Благодаря на идиотите, които ми помогнаха да забогатея толкова много”.

А докато икономисти, финансисти и световни лидери обсъждаха и търсеха изход от безпрецедентната ситуация, в която изпадна целия свят, у нас извън експертната общност също се намери един специфичен коментатор – млад мъж, напуснал добрите си позиции и доходи на "Уолстрийт” и станал монах в България. Той иронично обяви, че най-богатите хора плащат за алчността си натрупаните от нея капитали. Медиите го показаха няколко пъти като екстравагантна проекция на световната паника за финансовия крах на всички нива и го забравиха, затънали в сметки, цифри и планове за излизане от кризата. А той като че ли каза най-важното.

Страстта към материалния свят, към демонстративното благополучие и към самоцелното трупане на средства изглежда е зачеркнала човешките ценности, които поставят на първо място духовното израстване. Състоятелността на един човек започна да се определя като себестойност на материален продукт, която може да бъде изчислена с прости аритметични действия. Тежестта му в обществото все по-рядко се измерва с нивото на интелектуалния му и професионален капацитет и все по-често - с годишния му доход, нарастващ с "870 процента, благодарение на идиотите...”

Някой може да заяви, че и за това се изискват сериозни качества. Сигурно. Но те не са от арсенала на стремежа към човешкото съвършенство, заложено в духовния му растеж.

За икономически растеж се говори от сутрин до вечер, но да сте чули нещо за духовния растеж на нацията? Свенливо и някак гузно се подминават духовните стълбове на всяка епоха и за тях си спомнят, само когато са принудени със скръбни лица да положат венци пред тленните им останки – единственото свидетелство, че държавните и финансови фактори у нас познават онези, които оставят истинското свидетелство за времето си.

Защото след години събитията от днешния ден ще бъдат отбелязани в историята само с няколко реда, а поколенията ще откриват подробностите за тях единствено в онова, което са оставили пазителите на духовността – създателите на невеществените блага. Спомнете си маите, спомнете си траките, спомнете си Рембранд, спомнете си Пикасо и ще разберете, че във вековната история на човечеството винаги е било така.

Има една христоматийна история именно с Пикасо, която изчерпва всички аргументи за победителя в битката между конюнктурата и духовността. Когато нацистите нахлуват в ателието му, за да ликвидират току-що завършеното платно "Гуерника” и му задават въпроса: "Вие ли направихте това?”, Пикасо отвръща: "Не, вие”.

Банките и лошите ипотечни кредити ли направиха днешната икономическа криза, както обясняват специалистите? Не, ние. Ние, презрелите онези 21 грама, с които олеква човешкото тяло, когато се сбогува с живота. И които отнасят всичко, което той е бил приживе. Затова наливането на пари в банковия сектор, държавната помощ за работодателите, запазващи работните места, държавната политика за защита и преквалификация на пострадалите от икономическите и финансовите трусове са важни и неизбежни стъпки в борбата с последствията от кризата.

Време е обаче да започнем битката с причините за нея. Да си спомним ценностите, които превръщат индивидите в човеци, а човешките общности в общество. Да разберем, че богатството, щастието и благосъстоянието не са абсолютни, а относителни величини и не могат да съществуват извън контекста на времето и обществото, в което живеем. Да сравним виртуалния свят на всевъзможното с реалния свят на допустимите възможности. Да си припомним, че за бащите на българската нация парите са били средство, а не цел и затова времето се е вселило в тях, а те са се вселили във времето.

Аз съм човек с техническо образование и бизнес ориентация, но си давам ясна сметка, че истеричното понякога време, в което живеем, унищожи навиците ни да търсим досег с духовността и измести на заден план ценностите, чието следване са единствения критерий за това дали животът на един човек се е състоял.

Духовната криза, обладала обществото ни, днес прозира както в отчаянието, с което партиите търсят подкрепата на гражданите, така и в отчаянието на гражданите, с което отказват да решават съдбата си като не гласуват по време на избори.

Липсата на доверие между хората е най-неопровержимия признак за сринатото духовно здраве на едно общество. Ние се отучихме да общуваме помежду си, а когато правим това, свикнахме да се подозираме. И докато икономическите кризи са преодолими с различни финансови механизми и инструменти, за духовните кризи има само един лек – да се върнем към ценностите, които ни правят човеци.

Колкото и да не ги забелязвахме през последните години, за духовното здраве на нацията ни винаги са се грижили талантливи българи. И ако за малко намалим крясъка на икономическата криза, в който всички се надвикват с най-верните според тях решения, може би най-сетне ще чуем гласа на разума и единствения възможен път за изхода от всякакви кризи като изградим хармонията в себе си и възвърнем духовността си.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петров
    #63

    Съгласен съм с Вас, още повече, че Курумбашев е част от лицата на това профанизиране - предавенето "Ку-ку" и неговите производни и наследници.

  2. минаващ
    #62

    Кой ни проповядва ценности? Човекът, който натрупа милиони от сенчест бизнес с ДС с "розови" телефони и сайтове? Съдружникът му не беше ли застрелян или нещо там стана? И как от Гергьовден се пристрои в БСП с приятелчето си Румен Петков. Айде сектир, затова на червени никога не вярвайте, дори да ви кажат Добър ден, се огледайте къде е слънцето...

  3. Big Papa
    #61

    И кой му дърпаше конците преди и сега!

  4. атака
    #60

    Много е прав Корумбашев като казва , че проблема на нацията не е икономическата криза , ами е духовната . Прав е да казва - "Време е обаче да започнем битката с причините за нея ."Прав е , и аз искренно се надявам , че Корумбашев ще даде личен пример в тази насока и лично ще започне борбата с причините за духовната криза . Надявам се също така говорейки за духовни ценности , Корумбашев да има предвид не някакви си комунистически такива / писани от Маркс,Ленин и Сталин / , ами тези които ни е оставил

  5. Ekcперт
    #59

    само че духовното оздравявяне означава да се преодолее комунизма, БСП и първано-доганския алианс, троината коализия и агентурата на ДС.

  6. Помнещ
    #58

    Откога Медиапул дава трибуна с авторски статии на хора като Курумбашев? Той е един, за съжаление, доста типичен ренегат, за когото като ориентир в политическата принадлежност служат само доброто позициониране и паричните възможности, които му се предоставят. Първоначално "се завъртя" в политиката като самозван "активист на (ф)НСД от тогавашното ВМЕИ, впоследствие се набута в "Ку-ку", оттам - в TV-бранша и медийния бизнес... За да изплува преди известно време като столичен комунистически активист.

  7. ku-ku
    #57

    ku-ku komunist!?

  8. 65
    #56

    По наглостта ще ги познаете.

  9. red bull
    #55

    Ето това е червен боклук, но опакован в целофан, ако мога така да префразирам едно знаменито изказване на ББ от времето, когато не се правеше на политик. Този човек Курумбашев забогатя покрай порнобизнес с телефони, осигурен му от човек на ДС. За разлика от други, писали по-долу, нямам претенции към Ку-ку периода му и не смятам, че е било нещо лошо, тъкмо обратното. Но едно е да търсиш социална или шоу провокация, друго е да ми се правиш на загрижен за духовното здраве на нацията, след като си заедно

  10. Сун Дзъ
    #54

    Прошка за БСП, за ченгетата, за социалистите и комунистите! Невинни са! Невинни за източените милиарди до 1989 г.Невинни за глада през 1990-1991 г.Невинни за зърнената криза, за краха на банковата система, за 3 000 % инфлация през 1996-1997 г.Невинни за закъснялото приемане в НАТО и ЕС.Невинни за 1 млн. икономически емигранти.Невинни за жертвите на уличната и на организираната престъпност.Невинни за срива на здравеопазването и на образованието.Невинни за кадровия и моралния крах на МВР.Невинни за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам