Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма военно решение на кризата в Македония*

0 коментара

Какво означават чеченските аналогии на Москва за събитията в Македония?

Това е позицията за прилагането на чеченския модел в Македония и най-общо на Балканите. Спрямо тази позиция ние реагирахме остро, още когато беше изказана и от други високопоставени представители на руската държава. Посредством употребата на сила, към която призовава Дмитрий Рогозин, биха се ликвидирали шансовете за примирие и трайно споразумение между македонската и албанската общност, между славомакедонците и между албанския фактор.
За нас това е една изключително смущаваща позиция, още повече потвърдено от толкова високопоставен източник.

Какво конкретно означава за България и българската външна политика на Балканите една подобна позиция на Русия, опитваща се да обвърже непременно случващото се днес в Македония със събитията в Чечня?

За мен това означава прилагането на чеченския опит и разкриването на огнище на напрежение тук, на Балканите. Ние неведнъж сме заявявали, че проблемите на Балканите трябва да бъдат решавани със средствата на европейската дипломация и на европейските модели, а не с прилагането на модели, които са показали своята несъстоятелност и които в момента са като открити рани, какъвто е чеченският модел. Няма военно решение на проблема в Македония, той трябва да бъде търсен по пътя на диалога, трябва да се даде шанс на международната общност да извърви всички необходими стъпки и да потърси всички необходими решения, които биха намерили параметрите на трайното съжителство между различните етнически общности.

Какво означава една подобна позиция на Русия от гледна точка на идеята за приемственост в българската външна политика?

Аз очаквам позицията и на управляващото мнозинство и на хората, които ще поемат кормилото, включително и на външната политика на България, защото според мен е много важно България да препотвърди досегашната си позиция относно проблемите, които все още съществуват на Балканите. Тази позиция, която ние защитавахме през последните четири години, завоюва на България място на стабилизиращ фактор в региона на Югоизточна Европа.

Според мен онова, към което трябва да се придържат и бъдещият външен министър, и бъдещото правителство на Република България е твърдото отстояване на принципите на диалога и на мирното решаване на конфликта в Македония и пълно съдействие на международната общност, а не да се минират пътищата към такова споразумение, каквото според мен е едно подобно изказване на Дмитрий Рогозин.

Но това преди всичко означава едно категорично разграничаване на бъдещите български управници от подобни позиции, изразявани като тази от Дмитрий Рогозин?

Да, за мен означава това и аз очаквам с голямо внимание и с интерес каква позиция ще бъде защитена от управляващото мнозинство. Защото може да се окаже, че това изказване или подобни на това изказване ще се превърнат в превратна точка по отношение на Балканите и на решаването на проблемите на Балканите.

Каква опасност би представлявало за България, ако се случи някакво отклонение от водената досега политика и позициите на бъдещите български управници се окажат близки до позициите на такъв тип руски говорители, какъвто е Дмитрий Рогозин?

Не мога да правя дългосрочни прогнози. Досегашната политика на България е била в посока на стабилност и на сигурност. България съумя през последните четири години да се предпази от конфликтите и от кризите, които бушуваха на западните ѝ граници и това е безусловно едно голямо завоевание на българската политика.

Като страна, преговаряща с Европейския съюз, нашата външна политика до голяма степен се влияе и е зависима от решенията, които се взимат по линия на обща външна политика и политика на сигурност на Европейския съюз. Ние винаги сме подкрепяли усилията на Европейския съюз и на цялата международна общност в посока намирането на мирни решения за Балканите и прилагането на европейските стандарти. А европейските стандарти са стандартите на диалога в търсенето на решения на оставащите все още проблеми. Онова, което липсва на Балканите и което все още е въпрос на усилия от страна на всички, е диалогът и намирането на мирните решения, намирането на решения, които ще бъдат с дългосрочно значение.

Говорим за дългосрочен мир, а не за временни примирия, каквито за съжаление през последните седмици и месеци неведнъж виждаме.

*Излъчено по Радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.