Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма за кога да се отлага екстрадирането на обвиняемите за Хага

0 коментара

Югославия няма за кога да отлага екстрадирането на обвинените във военни престъпления от Международния трибунал в Хага, а един отрицателен отговор от нейна страна ще предизвика "адекватните стъпки". Това предупреждение отправи днес Пиер Ришар Проспер, американски пратеник по въпросите на военните престъпления, след разговора си в Белград със сръбския премиер Зоран Джинджич, съобщи ДПА.

"Сега е ред на югославските власти. Ще видим какво ще се случи през следващите няколко дни и дали те ще предприемат стъпки, които биха ни убедили, че сътрудничат", каза Проспер, цитиран от ДПА.

"Държавният секретар /Колин Пауъл/ е много загрижен от липсата на сътрудничество от страна на Белград с трибунала в Хага", цитира АФП Проспер.

Американският пратеник пристигна в Белград ден след като югославският президент Воислав Кощуница каза, че в близките дни предстои приемането на закон за сътрудничество с трибунала и че дотогава не би трябвало да има екстрадиране на заподозрени във военни престъпления в Хага. Той увери също така, че Западът не заплашил Югославия със санкции за неспазването на срока /31 март/ за екстрадиране на заподозрени.

"Мисля, че президентът греши. Положението е много сериозно, не само що се отнася до обещаната помощ /от около 40 милиона долара/ от страна на САЩ, но също и за тази, която предвиждат международните институции, каза Проспер, като добави, че става въпрос за суми, много по-високи от споменатата.

Проспер, който трябва да се срещне също с югославския президент и с външния министър Горан Свиланович, каза, че е дошъл при югославското ръководство с посланието "Оказвайте сътрудничество и спазвайте международните си задължения".

От своя страна американският посланик в Белград Уилям Монтгомъри каза днес, че е необходимо "да се обясни сериозността на американските стъпки на онези, които не вярват, че положението е сериозно", допълва ДПА.

На фона на продължаващите разногласия между Демократичната опозиция на Сърбия /ДОС/ и по-малкия ѝ коалиционен партньор на федерално ниво - Социалистическата народна партия на Черна гора, сръбският премиер Джинджич каза в интервю днес, че екстрадициите ще започнат, независимо от това, дали федералният парламент ще приеме спорния закон за екстрадиране на югославски граждани, пише ДПА.

Медиите в Белград представят вчерашната пресконференция на президента Кощуница на първите си страници под заглавия "Воислав Кощуница:Няма опасност от санкции на САЩ"/в.Данас/, "Надявам се, че САЩ няма да ни прекратят помощта" /в.Глас явности/, "Законът е възможен" /в.Политика/.

В коментар на в. Данас озаглавен "Външната стена на плача" се посочва, че ситуацията има-няма санкции на САЩ е директна последица от политиката искам-не искам екстрадирания в Хага. Вестникът посочва, че блокираната американска помощ от 40 милиона долара не е прекалено висока дори за толкова бедна държава като Сърбия, но предупреждава, че продължаването на политиката искам-не искам няма да донесе класическите санкции на Съвета за сигурност, но онова което чака гражданите на тази държава би било вероятно по-тежко от онова, което са преживели, когато са въведени класическите санкции. Ще бъде по-тежко, защото от тогава, от части заради санкциите, от части заради лошата икономическа политика, икономика до голяма степен е унищожена.

Сръбската полиция почти сигурно няма да арестува обвинени от трибунала в Хага през следващите няколко дни, съобщава в. Данас, като цитира високопоставен служител от сръбското министерство на вътрешните работи. Според този източник се чака да бъде приет от югославския парламент законът за сътрудничество с трибунала в Хага. Белградските вестници коментират, че сега приемането на този закон зависи от Социалистическа народна партия на Черна гора.

В.Глас явности цитира сръбския премиер Зоран Джинджич, според когото няма причина арестът на някогашните близки сътрудници на Слободан Милошевич да се различава от ареста на когото и да е друг. Процедурата е известна. Този, който не се отзове на призовката ще бъде доведен, казва Джинджич.

Според в. Блиц, който се позовава на източник близък до сръбската полиция, от някогашните приближени на бившия югославски президент Милошевич пръв за Хага ще пътува Никола Шаинович, бивш вицепремиер в югославското правителство. Арестът трябва да бъде извършен от новосформираната жандармерия към сръбската полиция. В. Политика публикува изявление на говорителя на Социалистическата партия на Сърбия Бранко Ружич, според което Шаинович, не е под домашен арест.

Бившият началник на генералния щаб на югославската армия Драголюб Ойданич, също обвинен от трибунала в Хага, заявил в писмено съобщение, цитирано от в. Глас явности, че би се предал само ако югославският парламент приеме закон за сътрудничество с хагския съд.

Изявление в подобен смисъл направи и Влайко Стоилкович, бивш министър на вътрешните работи на Сърбия по времето на Слободан Милошевич и настоящ депутат в югославския парламент от Социалистическата партия на Сърбия.

Стоилкович заяви, че конституцията забранява предаването на югославски граждани, а той не може да бъде арестуван или екстрадиран без парламентарно решение за отнемане на имунитета му. Евентуално предаване на трибунала в Хага трябва да бъде третирано като криминален акт, а тези, които са го наредили, трябва да отговарят съгласно наказателното право, се казва в изявлението на Стоилкович. Отговаряйки на съобщенията в медиите, че Стоилкович се укрива, адвокатът му Бранимир Гугъл съобщи, че Стоилкович ще присъства на всяко заседание на югославския парламент.

Трибуналът в Хага специално настоява за предаването на сегашния президент на Сърбия Милан Милутинович, бившия югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившия началник на генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич и на бившия сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович.

Начело на листата е и бившия командващ сърбите в Босна генерал Радко Младич, за когото има многобройни сведения, че се ползва с покровителството на сегашното ръководство на югославската армия и че се намира на територията на Сърбия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.