Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нямало отказ от транзитни такси за "Южен поток", а изплащане на строежа с тях

Договорът за бъдещите руски газови добавки ще е шестгодишен и гъвкав, обясни Делян Добрев

10 коментара
Нямало отказ от транзитни такси за "Южен поток", а изплащане на строежа с тях

От първия ден на "Южен поток" България ще получава транзитни такси за всеки кубик газ, който премине през тази тръба, само че с приходите ще се изплаща привлеченото за построяването на газопровода финансиране. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти в понеделник и на практика потвърди, макар и с други думи, информацията за договорката с "Газпром" България да не участва със свои пари във финансирането на проекта. Средствата ще се осигурят от руската компания, а след като газът тръгне през българския участък на "Южен поток", страната ще изплаща взетото финансиране в продължение на 15 години с приходите си транзитните си такси.

Оказа се, че министърът не харесва начина, по който Mediapool описа схемата за реализация на проекта. Представихте един положителен резултат като негативен с използването на израза "отказ от транзитни такси за периода на изплащане на инвестицията", важно е от какъв ъгъл се поднася информацията, посочи Делян Добрев. Депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев пък обясни, че хората започнали да му звънят с въпроси защо управляващите предават националните интерес, а това не било така.

По същество, макар и от позитивен ъгъл, Добрев потвърди схемата за българското участие в газопровода, според която "Българският енергиен холдинг" (БЕХ), който държи 50 процента от съвместното дружество с "Газпром" за реализацията на "Южен поток" на българска територия, няма да участва в привличането на финансиране за проекта. Това ще направи изцяло "Газпром", а след като заработи газопроводът, отчисленията за България от транзитните такси ще отиват за погасяване на тези средства.

БЕХ няма да се включи в инвестицията сега нито със собствени, нито със заемни банкови средства, заради тежкото си финансово положение. Както бе посочено от министър Добрев миналия месец, този въпрос е препъвал постигането на окончателната договореност за "Южен поток", но е бил решен именно по описания начин. Самата схема пък бе тиражирана от руски медии още преди няколко месеца.

"Съгласно междуправителственото споразумение за "Южен поток" от 2008 г. проектът трябва да се изплати за 15 години. Според акционерното споразумение от 2010 г., 30 на сто от финансирането на проекта трябва да стане със собствени средства, които за България са 1 млрд. лв. Сега е договорено проектът да се финансира на проектен принцип с привлечени средства , което не променя по никакъв начин транзитната такса. Дори и да допуснем, че трябва 100% със собствени средства да го изградим, тези пари после трябва да ги върнем на някого", обясни Добрев. Така по думите му хем няма да даваме пари за газопровода, хем ще има изграден такъв за 3 млрд. евро и с транзитните такси ще се покриват заемите.

Макар и счетоводно да се водят като постъпления, полагащите се на БЕХ 50 на сто от транзитните такси, реално ще отиват за плащане на финансирането, а в енергийния холдинг и респективно чрез него в бюджета – пари от транзитни такси реално ще започнат да влизат чак от 2032 г.

Какъв ще е техният размер обаче не е ясно, защото от 2013 г. България ще започне да прилага нов модел за ценообразуване на транзитните такси, според изискванията на Европейския съюз. С него ще отпадне сегашната тарифа, плащана за пренос на 1000 куб. м на 100 км, а ще се плаща за правото да се ползва определена входна точка на газопреносната ни мрежа за искания от търговеца на газ капацитет. После при изхода на обемите синьо гориво от българската газова мрежа отново ще се плаща такса. Предстои целият този модел да се одобри от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране до края на тази година и след обсъждане да започне да се въвежда приз следващата година. До началото на 2014 г. обаче той трябва да е действащ, обясни преди ден пред журналисти Кирил Темелков, директор на българския газов оператор "Булгартрансгаз".

Добрев коментира и преговорите за новия договор за доставка на природен газ от Русия, който трябва да бъде сключен в средата на ноември, когато ще се подпише договорът и за "Южен поток". По думите му срокът на договора с дъщерната на газовия монополист "Газпром експорт" ще е 6 години и страната ни настоява за възможно най-ниска клауза "take or pay" (вземай или плащай), която се прилага при заявени, но невзети количества газ.

В момента клаузата "take or pay" е за 90 процента, ако поръчаш 3 милиарда кубика, а вземеш 2.6 млрд.кубика - 100 милиона кубика до 2.7 млрд. - 90-те процента, трябва да бъдат платени, обясни клаузата министърът и припомни, че тя досега не е задействана.

За да има България алтернативни доставки, тази клауза трябва да е възможно най-ниска, допълни министърът, но не каза какво искаме ние от руснаците с мотива, че се преговаря по този въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Да направим едно сравнение между АЕЦ Белене и Южен поток:

    1. Начална цена:
    АЕЦ Белене 4 милиарда евро
    Южен поток 3.5 милиарда евро

    2. Цена в края на строителството (натрупва се неизбежната ескалация, лихви по кредитите и пари за инфраструктура, очуждаване и т.н.):
    АЕЦ Белене 10 милиарда евро
    Южен поток 9 милиарда евро

    3. Дял на България:
    АЕЦ Белене: 51% - контролен пакет даващ право на самостоятелно управление
    Южен поток: 50% - без контролен пакет

    4. България ще плати от тях:
    АЕЦ Белене 1 милиарда

  2. Анонимен
    #9

    Това означава, че проекта е с рентабилност малко под 7%. Трайчо НЕ даваше да има проект за по-малко от 14% и за това бойко го уволни! Ако рентабилността беше 14%, щяхме да изплащаме проекта САМО за 7 ГОДИНИ. Познайте, дали не са предали българските интереси!!!!

  3. Анонимен
    #8

    Това означава, че проекта е с рентабилност малко под 7%. Трайчо НЕ даваше да има проект за по-малко от 14% и за това бойко го уволни! Ако рентабилността беше 14%, щяхме да изплащаме проекта САМО за 7%. Познайте, дали не са предали българските интереси!!!!

  4. Анонимен
    #7

    Нещо не разбрах - БЕХ държавна фирма ли е? И ако след 15 години си имаме газопровод без газ в тръбите, какво по-точно печелим от това. Или от нас плащането, за руснаците - печалбата. Съгласни ли сте или е време да изметем безмозъчната алчна пасмина, която управлява България!

  5. Анонимен
    #6

    Ще ми разрешите ли във вашия двор да построя магазин за ...български ябълки?, дори да ми платите 50%, което е малко вероятно / няма ябълки /, аз ще имам магазин във вашия двор, и мойте внуци ще имат магазин в двора на Вашите внуци.Мисля си: Русофилството трябва да бъде "забранено" в България със закон!

  6. Анонимен
    #5

    И както се чува че руският газ свършва, точно когато след 15 години трябва да получим реални пари може да получим нещо съвсем, ама съвсем различно.

  7. Анонимен
    #4

    Така, както го смята счетоводителят от Хасково накрая България ще се окаже на минус.

  8. Анонимен
    #3

    1, няма да имаме печалба защото това е руски проект за заобикаляне на Украйна, а не проект с цел търговска печалба. Има два варианта - или излизаме на нула или обемите транзитиран газ или таксите ще са такива, че въобще да не се изплати инвестицията и Газпром ще заведе иск срещу БЕХ да си плати нашите 50%. Дали през 2032, по-рано или по-късно.

  9. Анонимен
    #2

    Освен дали ще имаме печалба, какво става с националния суверенитет, който се отстъпва на руската страна заедно с терена под тръбата? Това е МНОГО по-важно от всякакви печалби, но явно е много трудно за "матряла" да го вдене - не е нито чалга, нито гроздова, нито салата

  10. Анонимен
    #1

    И накрая, ще имаме ли печалба? Туй Делянчо пак е забравил да ни каже.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.