Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": Математическите модели за пандемията се разминават с действителността

3 коментара

Авторите на моделите, които се опитват да прогнозират развитието на пандемията, са подценили степента на незнанието си, пише в. "Ню Йорк таймс". Изданието обръща внимание на пет епидемиологични модела, които показват как би изглеждал следващият месец в кризата с коронавируса в САЩ, които в момента са най-засегнатата страна в пандемията по брой заразени и починали.

Прогнозите колко хора може да се разболеят от коронавируса, колко ще се нуждаят от болнично легло и колко ще умрат, ориентират държавната политика, както и очакванията какво ни готви бъдещето, пише изданието.

Четири от моделите са разработени от американски университети и един - от лондонския Импириъл колидж. Повечето прогнозират, че САЩ наближават или са прехвърлили пика от смъртни случаи за тази вълна от епидемията, като се приема, че сегашните ограничителни мерки няма да бъдат разхлабени. Те прогнозират диапазон между 60 хиляди и 110 хиляди починали в САЩ до 23 май.

Тези модели използват различни техники за прогнозиране на бъдещето. Повечето от тях обаче споделят основното допускане, че сегашният режим от самоизолация и социално дистанциране ще продължи, а почти всичките спират предвижданията си след два месеца или по-малко, въпреки че епидемиолозите очакват пандемията от коронавируса да продължи по-дълго, отбелязва вестникът.

Колкото и да са добри математическите стратегии на хората, които изготвят тези модели, много от фактите около вируса продължават да са неизвестни. Учените не са сигурни какъв процент от заразените ще умрат или каква е степента на заразяване на други хора. Те не знаят със сигурност колко души вече са били заразени и са развили някакъв имунитет към болестта, нито колко дълго ще продължи този имунитет. Дори отчитането на смъртните случаи от коронавирус е несигурно, пише вестникът.

С натрупването на нови данни за броя на починалите и на резултати от научни изследвания прогнозите се променят и повечето от тях са намалили очаквания брой от заразени и починали за следващите седмици. Макар и някои политици да се отнасят към тези модели като към нещо точно, във всички тези модели има голяма неяснота около основните им прогнози. В някои случаи истинските числа се оказват извън прогнозираните диапазони по-често, отколкото би трябвало, което е знак, че авторите на моделите са подценили степента на незнанието си, включително защото никой математически модел не може да е сигурен какви действия ще предприемат правителствата и отделните хора в условия на продължителна епидемия, отбелязва "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #3

    И защо трябва да знаем какво е казала днес(вчера или утре) гЪзетата "Ню Йорк таймс"????:):):) Никой не се интересува вече от тоя парцал(уважавана до неотдавна медия) За програмираните лъжи в тези "математически модели" ЗНАЕМ ОТ ПРЕДИ "Ню Йорк таймс". Още по времето, когато "Ню Йорк таймс" (и тайфа) НИ ГИ ПРОБУТВАШЕ ТИЯ МОДЕЛИ ежедневно, като "мнения на експерти":):)

  2. Jack Daniels
    #2

    NY Times откриха топлата вода!

    От моят "скромен" опит на software developer разработил софтуер за математическо моделиране зная, че математическият модел се свежда до прецизно нагласяне на входните данни с цел да получиш желаните резултати и да докажеш своето твърдение/теория.

    Не вярвате?
    Само прегледайте западната преса от 80-те години на 20-ти век. Според тогавашните математически модели днес тябваше да сме в ледников период.
    До вчера същите тези така наречени "учени" ни убеждаваха с тяхните

  3. безпартийна
    #1

    Всеки математически модел използва параметри, чиито стойности се определят емпирично - от данни. Наистина има страшно много данни за определяне на коефициенти на заразяване, на смъртност и на излекуване. Но тези данни в различните страни много варират, даже в отделните щати на САЩ. А ако към това се прибавят и различните политики за ограничения, нещата стават съвсем сложни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.