В. "Ню Йорк таймс" излезе във вторник с обширна статия за кризата в Корпоративна търговска банка (КТБ), в която се отбелязва, че международни инвеститори са отправили предупреждения за съдбата на четвъртата по големина българска банка.
Припомнят се довелите до кризата събития и се напомня, че в петък Европейската комисия е приканила България да започне да възстановява парите на вложителите, тъй като съгласно европейското законодателство държавата е гарантирала влогове в общ размер 2.5 милиарда долара.
В писмо до българските власти комисията заяви, че намира ситуацията за "много тревожна" и предупреди, че може да вземе мерки за гарантиране на прилагането на закона, което анализатори тълкуват като скрита заплаха от правни действия, пише изданието.
Група притежатели на издадени от КТБ облигации, включително инвеститори от САЩ и Европа, също се готвят да съдят българското правителство, ако КТБ спре плащанията по облигациите си.
Вчера (в понеделник - бел. ред.) парламентът отказа да подкрепи бюджетна актуализация, която щеше да позволи започване на изплащане на парите на вложителите, а до изборите на 5 октомври ще управлява служебно правителство, отбелязва вестникът.
В статията се подчертава, че чуждестранните банки в България, чийто пазарен дял е 70 процента, не са засегнати от кризата с КТБ, както и че до момента едрите акционери в нея като суверенния фонд на Оман с 30 процента и втората по големина руска банка ВТБ не са склонни да осигурят средства в подкрепа на КТБ.
Следващият краен срок за КТБ настъпва в петък, когато изтича падежът по облигациите ѝ, чиято първоначална емисия е в размер на 150 милиона долара. Миналата седмица агенцията за кредитен рейтинг "Мудис" понижи оценката им до малко над ниво "боклук" (junk level) след като банката пропусна изплащане на лихви през юли, отбелязва изданието.
Група притежатели на облигации на КТБ обмислят да се обърнат към съда, ако спрат плащанията по тези облигации.
"Няма комуникация с банката и с безпокойство очакваме 8 август, но все още вярваме, че най-лесният изход е някакво решение, което защитава всички страни. Готови сме да дадем на българските власти време да изготвят план, стига да не ни държат в неведение", заявява пред вестника американски облигационер, пожелал анонимност.
Местни вложители като бившия министър на културата Вежди Рашидов също заплашиха със съдебни действия. Рашидов е създал комитет от вложители за даване под съд на българската държава, ако проблемът не бъде решен скоро. Според него от миналата седмица към комитета са се присъединили над 280 вложители, завършва статията на "Ню Йорк таймс".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
13 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Онзи ден в Гърция разровиха влоговете на доста хора с оглромни неоправдани от доходите им суми. Има дори един "чужденец" (авно не смеят да пипат местните) с пет милиарда влог, а също и един просях с десетина милиона. Допускам, че у нас ще бъде още по-интересно, н едва ли ще ни огрее подобно щоу. Още по-голямо ще е щоуто и с кредитополучателите. За сега знаем само за кредит на майката на Пеевски, дъщеря на Генерал Кръстев от държавна сигурност...
БСП трябва да се прекръстят на Българска Партия на Социалистите- Ментета (БПСМ)
Значи така! Накрая едрите капиталовложители не само ще си вземат парите, ами и отгоре ще получат, като осъдят държавата за пропуснати ползи. Какво става с нормалните хора? Къде са големите социалисти които предадоха хиляди честни работещи хора и пенсионери! Това ли са хилядите работни места!? Това ли е реиндустриализацията!? Това ли са по-високите пенсии които обещавахте!? Къде са сега тия които говореха за подкрепа за малкия и средния бизнес?! Кого подкрепихте?
Видяхме в понеделник кой отказа да се огкрият досиетата на КТБ. Кой го е страх. И какво сега? - ще съдят България и пак НИЕ баламурниците, които си държахме скромните стотачки в банки с ниски лихви за повече сигурност, ще плащаме на тези, които си държаха милиончетата в КТБ, защото лихвата беше 2 и повече пъти над средната. Хайде колеги - лапни шаранчета, отваряйте полупразните си джобове щом не знаете как да гласувате.