Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс“ за особеностите на изборното законодателство в щата Калифорния

6 коментара
"Ню Йорк таймс“ за особеностите на изборното законодателство в щата Калифорния

Каквито и да са резултатите от състоялите се вчера при голяма активност първични избори за Конгрес и щатски избори в Калифорния, те едва ли ще премахнат отдавнашната национална схизма - политическите партии в Златния щат (както наричат Калифорния) никога не са играли същата роля както партиите на Изток, пише "Ню Йорк таймс".


Калифорния е известна с независимите си избиратели и слабите си партии. С редки изключение партиите в западния щат по правило нямат партиен апарат, не издигат кандидати, не произвеждат силни лидери и не разчитат на голяма лоялност. И умните глави на национално равнище, вместо да скърцат със зъби заради безконтролната "джунгла на първичните избори", е по-добре да вникнат във фундаменталната реалност на политиката в Калифорния, посочва вестникът.


Изборната система в щата предвижда класиралите са на първите две места на изборите през юни да се явят после на балотаж, независимо от коя партия са издигнати. Това е анатема за онези, които приемат за даденост, че на изборите през ноември трябва да има противопоставяне между републиканец и демократ. Но в Калифорния това до голяма степен не е така.


Между 1914 и 1959 г. в щата демократи и републиканци не се разграничават по партийна линия и се явяват като кандидати в първичните избори и на двете партии. През по-голямата част от това време на бюлетините даже не е посочвана партийната принадлежност. И щатските партии не могат да издигат кандидат до произвеждането на първичните избори. Случвало се е някой да спечели и двата избора и да се яви на същинския вот без конкуренция.


През 50-те години, продължава нюйоркското издание, в Калифорния прииждат много нови хора и става трудно в кварталите да се организират политически организации. Демократи и републиканци пристигат в щата от всички части на САЩ, носейки най-различни идеи за ценностите на своята партия. Така че въведената десетилетия преди това практика за "смесване" на първичните избори (с цел намаляване на влиянието на ж.п. бароните и против политиката на Изтока) се оказва от голяма полза.


Даже и днес в Калифорния партийната реторика и партиите като цяло нямат голямо значение, твърди авторът на статията в "Ню Йорк таймс" и изрежда.

 

Сенаторът Даян Файнстийн не спечели през февруари одобрението на щатската Демократическа конференция, но всички данни сочат, че тя изпреварва конкурентите си с двуцифрена разлика;

 

Арнолд Шварценегер, последният републиканец, заемал щатска изборна длъжност, се отрече от партията си и подкрепата за Доналд Тръмп; бившият губернатор оформи дисидентска група от умерени републиканци под името "Нов път за Калифорния";


Регистрираните избиратели без партийни предпочитания са сега една четвърт от електората в Калифорния; преди две години делът им е бил два пъти по-малък.


По същата тема "Лос Анджелис таймс" посочва, че възприетата през 2010 г. система заелите първите две места в първичните избори да се явят през ноември на балотаж, е смятана за възможност електоратът да бъде по-добре представен. Според вестника тази система е по-добра от това през есента да има сблъсък между "крайно ляв и крайно десен" кандидат, издигнати след "свръхпартийни" първични избори. Вестникът цитира Мелинда Джаксън, политолог от щатския университет в Сан Хосе, която смята, че балотажът между първите двама от първичния вот "тотално променя стратегията на кандидатите".


Вестникът отбелязва, че кандидатите за губернаторския пост в Калифорния и техните съюзници са похарчили над 75 милиона долара в усилията си да убедят избирателите преди първичните избори във вторник. Въпреки че това не е най-скъпата предизборна кампания в историята на щата, сега е подобрен рекордът за разходи на независими групи в подкрепа на кандидати за губернатор - общо 34,4 млн. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #6

    Никой не е казвал, че трябва да е добре за неквалифицирани български мигранти. Калифорния е щат с много висок жизнен стандарт - това означава и много скъп, но и заплатите са много високи - на тези, които имат квалификация за това. "...цената на тока скочила в небесата." ма сериозно ли бе, душо бедна, "цената на тока" ти е проблема в живота :) А това , че имало режим на тока в ПИК ли го прочете, или в RT го показаха? :) Страхотно е, че линденнезнамсикакво ми е обяснил, какво е Калифорния. Сега само трябва да обясни и на калифорнийците, какви са тъпи нещастници и как трябва да се променят и да заживечт според неговите разбирания, защото той ги знае най-добре тези работи. :)

  2. deni123
    #5

    да, а аз скоро четох, че Калифорния е станал първия зелен щат в Америка(само ВЕИ-та) и цената на тока скочила в небесата. Даже имало режим на тока, защото във върховите моменти не стигал тока. Мисля, че Ал. Алексиев беше писал очерк за там(като пример за крайно-ляво-зелената лудост).

  3. Boris Kamov
    #4
  4. lindentown
    #3

    Калифорния бе щата, в който живях най-напред, когато имигрирах в Америка през септември 1998г. Имах приятел в Карлсбад ( до Сан Диего), и затова отидох най-напред там. Живях в щата цели 5 месеца, оттам ми беше и първата шофьорска книжка в САЩ, докато реших накрая да се преместя на East Coast. Все още беше доста хубаво, а за около $200 хил. можеше да си купиш прилична къща на доста добро място. ( по онова време една годишна заплата от $40,000-$50,000 се смяташе за доста добра).
    Но още тогава се забелязваха

  5. pepe
    #2
  6. Boris Kamov
    #1

    Благодарение на левичарската си политика, Калифорния се слави със супер-високи данъци следствие на колабираща икономика,изобилие от нелегални имигранти и престъпници, глутници от бездомници натръшкани по централните части на града и т.н. Последните демографски изследвания показват че почти половината население на Калифорния търси начини да се пресели в други щатове. За съжаление NYT забравят да споменат тези "подробности"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.