Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК е в тревожен преразход за онколекарства, очаква се недостиг на средства

Депутати в спор кой е по-виновен за 90 млн. просрочени дългове на болниците

26 коментара
Пламен Цеков, сн. БГНЕС

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е в сериозен преразход за онколекарства и дори да се използват всички буфери в бюджета ѝ до края на годината, не е сигурно, че парите ще стигнат за покриването им. Това обяви по време на изслушване в парламента управителят на НЗОК Пламен Цеков. При бюджет от 90 млн. лева за онколекарства в края на годината разходът по това перо се очаква да достигне 156 млн. лева. Цеков обясни, че от началото на годината е ясно, че преразход ще има, тъй като през миналата година разходите за онколекарства са достигнали 126 млн. лева и въпреки това в бюджета за тази година е заложен по-нисък разход, тъй като такава била бюджетната рамка, спусната от финансовото министерство. През миналата седмица НЗОК завиши бюджета за онколекарства със 17 млн. лева.

Причината за сериозният преразход е в това, че се лекуват все повече болни и се увеличава сериозно делът на болните, които ползват иновативни и скъпи медикаменти. Отделно от това се наблюдавала тенденция от българския пазар да изчезват евтини препарати, които след това биват заменяни от компаниите от многократно по-скъпи. Цеков даде пример с лекарството флуороурацил, чиято ампула е струвала 2.50, което е било заменено с препарат за 600 лева.

Цеков заяви, че се обсъждат спешни мерки, които да бъдат предприети по отношение на най-скъпото лечение, като по думите му трябва да има по-стриктен контрол при изписването.

По повод упреците от страна на депутата от БСП и бивш зам.-здравен министър в правителството на тройната коалиция Емил Районов, че след прехвърлянето на лекарствата от здравното министерство към НЗОК те са поскъпнали заради занижен контрол и регулация, Цеков заяви, че поскъпване действително има, но здравната каса плаща за лечението на всеки пациент. “С 60-70 млн. лева на година в здравното министерство за всички беше ясно, че покриват половината от реалните потребности на онкоболните пациенти“, заяви Цеков.

Той съобщи, че до април НЗОК е платила на болниците всички разходи за онколекарства и предстои това да бъде направено и за май. Цеков коментира още, че има трудности при договарянето на отстъпки с фармацевтичните фирми. “Народното събрание може да задължи мен да договарям отстъпки, но не може да задължи фирмите да се явяват на тези преговори“, посочи той.

Даването на отстъпки зависи изцяло от добрата воля на фирмите, тъй като законните цени са тези в позитивния лекарствен списък, където стойността на медикаментите се определя като се сравнява с цените в други държави.

Според Цеков обаче има и неефективно оползотворяване на медикаментите. “Между 2 и 7 млн. лева от парите за онколекарства се изливат в мивките“, заяви той и посочи, че, когато една ампула се отвори и не се оползотвори цялото количество, остатъкът се изхвърля, тъй като по закон не може да се ползва повече. “Вода газим, жадни ходим“, заяви той.

Той съобщи, че анализ на експертите в касата сочи, че 300 млн. лева от общо 1.5 млрд. лева за болничната помощ се управляват неефективно.

Цеков защити оспорваната методика за плащане на медицинските изделия, за която преди дни Комисията за защита на конкуренцията се произнесе, че застрашава свободния пазар и препоръча отмяната ѝ. Методиката предвижда НЗОК да плаща само за най-евтиното изделие от дадена група, а ако пациентът иска по-скъпо, да си го плаща изцяло сам. Според Цеков огромната съпротива срещу тази методика показва, че се действа в правилната посока.

Депутатите от ГЕРБ защитиха прехвърлянето на лекарствата към НЗОК като правилна мярка, която е осигурила лечение на повече хора и бившият здравен министър и настоящ депутат Десислава Атанасова заяви, че са били предприети мерки за понижаване на цените на медикаментите. В същото време от БСП се обявиха за връщане на търговете в здравното министерство.

По време на изслушването здравният министър Николай Петров съобщи, че новосформираният Национален съвет за цени и реимбурсиране е заработил добре, но изрази притеснение, че органът трудно може да бъде контролиран.

Петров съобщи, че откакто е на поста най-много оплаквания е получил за Изпълнителната агенция по лекарствата. Той съобщи, че е оптимизиран част от състава на агенцията и посъветва наследника си на поста да се вгледа внимателно в професионалните качества на работещите там.

Болниците с 90 млн. лева просрочени дългове, депутатите се карат кой е виновен

Друга тема по време на изслушването в парламента бяха дълговете на болниците, като депутатите на БСП и ДПС, от една страна, и на ГЕРБ, от друга, спориха в продължение на часове кога здравеопазването е било управлявано по-лошо – при правителството на Бойко Борисов или при тройната коалиция.

Здравният министър в служебното правителство Николай Петров представи актуални данни за дълговете на болниците, според които всички общо 176 държавни и общински болници имат дългове от 388 млн. лева, като от тях просрочени са 86.8 млн. лева.

Държавните болници със 100% държавно участие, които са 42, са с дългове от 176.7 млн. лева, като просрочени са 14 млн. лева.

Държавните болници с над 51% държавно участие, които са 25 на брой, са с дългове от 145.8 млн. лева, от тях – 40 млн. лева – просрочени.

Общинските болници, които са 109, са с дългове от 65 млн. лева, като от тях просрочени са 32 млн. лева.

Най-задлъжнели са университетските болници в Пловдив и във Варна, както и "Пирогов" и "Александровска". Сред общинските лечебни заведения най-задлъжняла е Пета градска болница в София.

Райнов упрекна за увеличилите се просрочени задължения на болниците управлението на ГЕРБ, което е започнало да бави плащанията към болниците. Той припомни, че вече има 30 дневен срок за издължаване на търговските дружества и това допълнително ще влоши картината за лечебните заведения.

Депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова обаче заяви, че проблемът с дълговете на болниците не е от управлението на предишния кабинет и изчете от парламентарната трибуна данни за дълговете на някои болници при управлението на тройната коалиция, които са били намалени в мандата на ГЕРБ.

Депутатът от БСП и бивш директор на “Шейново“ Таня Андреева попита какви мерки се взимат за решаването на проблема с дълговете и изиска информация за това с колко са се увеличили в последните години новите болници, работещи с НЗОК, които гълтат все по-голям и по-голям ресурс.

Петров отговори, че освен контролът здравното министерство не може да предприеме друга мярка за дълговете на болниците, тъй като нито има пари, нито е редно дълговете им да бъдат покривани от държавата.

Той съобщи, че в момента в страната са регистрирани 104 частни лечебни заведения, 42 от тях са многопрофилни болници, а 62 – специализирани. От началото на годината са били разкрити шест нови частни болници, като само за последните два месеца, откакто той е на поста, е отворено едно ново лечебно заведение. През миналата година новооткритите частни болници са били 13.

По време на изслушването депутатите спориха още за състоянието на спешната помощ, ин витро процедурите и др. и въпреки призивите за общи конструктивни предложения за сектора, такива не се чуха.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Този ломски селянин незабавно да се измита. Той досъсипа здравната каса. По отношение на онколекарствата няма никакъв контрол от страна на РЗОК-тата, защото как мислите че т.н лекари контрольори ще извършват проверка на цялата документацията по търгове, доставки, отпускане и изразходване на онкомедикаменти? Знаете какви лекари работят в НЗОК и РЗОК? Тъй като са тотално некомпетентни, немат хабер как да извършат проверка, предпочитат да си седят на раздумка и питиета, съответно не се констатират нарушения,

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  3. Анонимен
    #24

    .Беше по времето на И.Костов.Аз все още не мога да си обесня,това което се правеше там.Много безумни неща направи лицето Костов,едно от които е да събори една здравна система и да наложи нещо в нашите условия,прието в страни с установена пазарна икономика,демокрация, солидарно общество.Това беше 1999г. и нищо не налагаше промяна на системата,защото горните три условия в нашата страна липсваха!Липсваха и лицето Костов го знаеше,но той винаги изхожда от други аргументи...най-вече лични,да се краде,да се обогати той и неговата шайка,узурпирала властта и със моя глас през 1997г.,за мое голямо съжаление!

  4. Анонимен
    #23

    Костов реформира доболничната помощ и сега в нея НЯМА ПРОБЛЕМИ или те са незабележими - и хората могат да си платят потребителската такса, и могат да си сменят личния лекар, ако не са доволни от него - на всеки 6 месеца, и личните лекари са относително доволни от заплащането! При това доболничната помощ се самофинансира през вноските на пациентите в Здравната каса и не тежи на бюджета! Но какво стана, с болничното лечение и спешната помощ,които Костов не успя да реформира, защото народът го отсвири

  5. Анонимен
    #22

    Ако не си спомняте коя е Геновева Алексиева: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=596766. Между другото ЦЕЛ номер 1 сега е да направи дъщеря си, Чернодринска, все пак доцент! Бързо и през задната врата, чрез конкурс по документи! Нали с манипулацийте не се получи!

  6. Анонимен
    #21

    Конфликт на интереси!
    Забранете най- сетне собствениците на едно или даже няколко ЧАСТНИ клиники да заемат РЪКОВОДНИ длъжности по държавните болници!!! Те само "крадът" пациентите! Крещящ пример за Александровска са например Ива Петкова , с няколко частни клиники и дружества, завеждащ Очна клиника! Бившата депутатка на ГЕРБ , Геновева Алексиева, отдавна в пенсионна възраст, с частна клиника, в очеваден конфликт на интереси и защото е началник на дъщеря си, Чернодринска, също отново " командваща и

  7. Анонимен
    #20

    nomero $17 се изпусна,мирише...някой да пусне водата на тези "десни"- всички до един комсомолски активисти,кандидат членове на вашата любима БКП(нищо лошо) и членове такива.Вместо да си заврете главите където трябва,тръгнали завалиите да пишат,да спорят,да оспорват,да обиждат.Доктори.Те си мислят,че са много или най-важни.Хайде,млъкнете и се засрамете!

  8. Анонимен
    #19

    Ако се очаква недостиг на средства, държавата да дава веднага!!! Нали това е философията на държавната политика. Внася се от всички и се дава на тези, които имат нужда! Да се вземат от бюджета, като се намалят обществените поръчки за обръчите от фирми!

  9. Анонимен
    #18

    Ами как няма да е в преразход като всичко набутаха към здравната каса.Що го направи държавата и Дянков.Като няма пари що правят така наречена реформа.Що неосигурен пациент не може да бъде върнат от болница и що никой не плаща за него?

  10. Анонимен
    #17

    Цървул не е обида в случая а диагноза. С тази диагноза много хора вместо да пасат овце станаха фактори и именно тяхната попара ядем днес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.