Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК ще анализира защо се увеличава приемът в болниците

12 коментара

Експерти от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще направят анализ на причините за постоянно нарастващия брой на хоспитализациите, които се отчитат към НЗОК по клинични пътеки.

През 2008 година НЗОК е платила за лечението на над 1 634 000 пациенти, а през 2009 година те са се увеличили на 1 770 000. Тенденцията за увеличаване на броя на хоспитализациите се запазва и през 2010 година, без да има нарастване на заболеваемостта, според официалната статистика.

Ще бъдат анализирани клиничните пътеки и болниците, където има най-голям ръст на хоспитализациите.

По време на преговорите за Национален рамков договор 2011 по този проблем ще бъде потърсено и експертното мнение на Българския лекарски съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дедо Тошо
    #13

    Тъй я!

  2. kukuf
    #12

    Като плащате смешни суми по клинични пътеки/ниска или никаква печалба/,болниците са длъжни да вдигнат оборота

  3. ,,,,,
    #11

    - ех сега ББ и ЦвЦв ще го излекуват набързо

  4. njakoj
    #10

    Няма какво да анализират. Всички ние, потърпевшите можем да им го кажем направо - защото доболничната помощ е гола вода. Де факто няма доболнична помощ. Лекарите само си прехвърлят листове-направления с едничката цел да вземат пари от касата. Какво се случва с пациентите не ги интересува. Нито поставят диагноза, нито предлагат лечение. И хората отиват по болниците, където имат повече шанс за адекватна помощ.

  5. znam
    #9

    В милата ни държава... Болни, бедни, сакати, нещастни хора... Това е положението!

  6. за съжаление
    #8

    Приема в болниците се увеличава заради:1. Гнусната храна която ядем, сготвена с любов, но от отровни и вредни продукти, които сме обречени да купуваме от магазините.2. В магазините се продава само това, с което не хранят и животните си в нормалните държави.3. Продават само боклуци, понеже хората в България нямат пари за друго освен за погребението си.4. Защото някои хора и от това правят пари, а нашите вноски в НЗОК вечно някъде изчезват.5. Българите плащаме осигуровки, а циганите са окупирали болничните легла, без да са платили и стотинка. Какво сме виновни ние? Ако държавата иска да им помага, нека им помага, но не с нашите вноски.

  7. лекар
    #7

    кво ще анализира нзок.повишения прием се дължи на намалените плащания на болниците.липсата на пари/лимитите/води до невъзможност да се диагностицират заболяванията в доболничната помощ.До какво ще доведат делегираните бюджети.В коя държава лекарите доплащат със заплатите си престоя на болните в болницата.В лудата България само.Като няма пари не правете реформа.Иначе луд умора няма

  8. лекар
    #6

    Как тъй търговско дружество да не може да печели понеже държавата го рекетира отвсякъде.Като се надвиши делегирания бюджет,касата няма да плати здравната услуга,но и болен няма да бъде върнат у дома.Ми тогава кой ще плати.Ми от заплатата на лекарите и сестрите.Няма господ да даде парите я.

  9. Лекар
    #5

    Погледнете за какво Здравната каса харчи пари! За "анализатори"!И без тях тенденцията е ясна - заболеваемостта прогресивно се увеличава в резултат на 45+20 годишното управление на другарите.Но - по стар комунистически обичай - на всеки болен се гледа като на симулант и на всеки лекар - като на престъпник.

  10. Лекар
    #3

    Здравето е най-важното нещо. Не само за отделния човек, но и за нацията като цяло. Не случайно до 9.9.1944. е имало е МВРНЗ - Министерство на вътрешните работи и народното здраве. Т.е. - за държавата сигурността на гражданите и тяхното здраве са били свързани и еднакво важни.В момента в ЕС различните държави отделят между 12 и 16 % от БВП за здравеопазване. У нас ако процентите са 3, пак добре.В България обществото /и по-лошо - управляващите/ не може да разбере, че здравеопазването става с пари. Тук т.нар. "остатъчен принцип" /каквото остане/ продължава да действа. Което показва само едно - че обществото все още не може да степенува приоритетите си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.